Razem zmieniamy świat! Paweł Jarski, CEO Grupy Elemental

Razem zmieniamy świat! Paweł Jarski, CEO Grupy Elemental

Jak wyglądały Twoje początki w biznesie? Dlaczego akurat ta branża?

Jak to często bywa, olbrzymią rolę odegrał przypadek. W trakcie studiów zajmowałem się obsługą informatyczną przedsiębiorstw. W międzyczasie miałem styczność z branżą recyklingu złomu, za pośrednictwem firmy mojego teścia, gdzie mogłem obserwować jak działa ten biznes. W 2003-04 roku, będąc za granicą, zobaczyłem, że jest coś takiego jak recykling elektroniki, czego u nas w Polsce wtedy nikt w zasadzie nie robił. To wszystko doprowadziło do sytuacji, gdzie zamiast składać komputery, zacząłem je rozkładać i orientować się, jakie metale można z nich odzyskać. Krok po kroku doszedłem do biznesu, który widzimy dzisiaj – urban miningu. Temu wszystkiemu sprzyjały oczywiście uwarunkowania gospodarcze i rosnące oczekiwania, aby zamiast wyrzucać, zacząć mądrze odzyskiwać.

Jaka jest Twoja wizja dalszego rozwoju firmy? Co jeszcze zostało do osiągnięcia?

Przed nami ciekawy i pełen wyzwań rok. Grupa Elemental nieustająco się rozwija. Na początku 2024 uruchomimy naszą inwestycję w Zawierciu – pierwszy w tej części Europy zakład do recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów. To ogromne przedsięwzięcie, wymagające wielu lat przygotowań. My to zrobiliśmy w niewiele ponad półtora roku, chociaż proces nie jest łatwy – uzgodnienia środowiskowe czy negocjacje z lokalną społecznością są naprawdę skomplikowane. Fabryka jest odpowiedzią na nasze potrzeby biznesowe. Obecnie, w przypadku katalizatorów samochodowych, robimy tak zwany płytki recykling. Po otwarciu naszej inwestycji w Zawierciu wejdziemy w metalurgię, czyli poza obróbką mechaniczną, tj. rozdrabnianiem i separacją, będziemy topić katalizatory i rafinować do postaci czystego metalu. Nowa fabryka zapewni nam również dynamiczny rozwój w zakresie baterii litowo-jonowych, których procesy recyclingowe nadal nie są dobrze poznane. Dzięki zapleczu badawczo-rozwojowemu chcemy wyjść naprzeciw tym wyzwaniom. Wartość naszej inwestycji szacowana jest łącznie na 150 mln euro. Projekt jest częścią paneuropejskiego programu IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania). W pierwszych miesiącach 2024 otworzymy także zupełnie nową halę do przetwarzania lodówek i elektroniki, w ramach działalności spółki Terra Electrorecycling w Grodzisku Mazowieckim. Na tym z pewnością nie koniec, bo działamy bardzo dynamicznie, a apetyt biznesowy stale rośnie.

Jaki styl kierowania ludźmi preferujesz? Jak radzisz sobie z presją, że od Ciebie zależy los wielu ludzi?

Obecnie możemy mówić o transformacji, która dokonuje się na naszych oczach – firma z Grodziska Mazowieckiego, staje się międzynarodowym holdingiem, globalnym liderem w urban miningu. To ogromne wyzwanie, ale też olbrzymia satysfakcja. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zespół, w którego siłę głęboko wierzę. Od początku miałem to szczęście, że osoby które przychodziły do spółki na różnych etapach jej rozwoju, dużo wnosiły od siebie. Dzięki temu ciągle mogliśmy się rozwijać, na bardzo wielu różnych płaszczyznach. Starałem się przyciągnąć do swojego biznesu ludzi z wizją, niekoniecznie posiadających kompetencje w dziedzinie, którą się zajmujemy. Ich otwartość, chęć uczenia się i rozwijania wspólnie naszej wizji biznesu przyniosła to, co mamy dzisiaj. Za dobrym szefem, stoi bowiem jeszcze lepszy zespół. Obecnie wiem, że chcę budować team międzynarodowy, który będzie mógł wiele wnieść zarówno od strony know-how, ale również kulturowej i tym samym osiągnąć kolejny etap rozwoju naszej organizacji.

Mówi się, że przedsiębiorca pracuje 24h/dobę. Czy prowadząc biznes zachowanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym jest możliwe?

Dla mnie od zawsze idealną odskocznią jest sport. W liceum uprawiałem dziesięciobój, a od pewnego czasu triathlon. Pływanie, bieganie i jazda na rowerze pozwalają oczyścić umysł i oderwać myśli od pracy. Pływając w basenie, trenując na siłowni, czy jeżdżąc na rowerze można na chwilę wyłączyć myślenie. Triathlon od strony higieny psychologicznej to jest bardzo fajny sport. Ta dyscyplina sportu zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłem zaangażować się w nią również od strony biznesowo-organizacyjnej. W ramach dodatkowego zaangażowania od 10 lat łączę funkcję prezesa Grupy oraz prezesa Polskiego Związku Triathlonu. Natomiast Elemental jest sponsorem tytularnym cyklu zawodów triathlonowych Elemental Tri Series oraz wspiera uzdolnionych sportowców, m.in. pierwszego Polaka, który zajął miejsce w pierwszej dziesiątce w Mistrzostwach Świata Ironman – Roberta „Wilku” Wilkowieckiego oraz reprezentanta Polski w pływaniu stylem grzbietowym – Radka Kawęckiego.

Czy biznes może być odpowiedzialny, przyjazny ludziom oraz ekologiczny? Czy prowadzenie biznesu musi wiązać się z kompromisami wobec wyznawanych wartości?

Dla mnie odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: jesteśmy odpowiedzialni, przyjaźni ludziom i ekologiczni. Mamy to wpisanie w DNA naszej działalności. Grupa Elemental działa w branży recyklingu i zielonej produkcji strategicznych dla gospodarki metali. Jesteśmy jednym ze światowych liderów recyklingu metali z grupy platynowców oraz sprzętu elektronicznego, tzw. e-waste. Koncentrujemy się na odzyskiwaniu metali krytycznych, dla których na całym świecie dostępne są jedynie ograniczone zasoby naturalne. Technologie, które opracowujemy i stosujemy, zapewniają zrównoważone rozwiązania dla powstania i dalszego rozwoju niskoemisyjnych gałęzi przemysłu i innowacji, w tym e-mobilności i recyklingu. Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, aby mieć pewność, że wszyscy postępujemy z odpadami zawierającymi cenne metale w sposób zrównoważony pod względem środowiskowym i ekonomicznym. Dzielimy się naszym know-how, aby promować wdrażanie ekologicznych zamienników metali w różnych technologicznych łańcuchach wartości. Wszystko to, co robimy, wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego, której jesteśmy nie tylko częścią, ale też motorem napędowym. Nasze główne cele środowiskowe, opisane w raporcie ESG za 2022 rok, to m.in. zwiększenie masy odpadów poddawanych recyklingowi, redukcja emisji gazów cieplarnianych czy zużycia energii. W 2022 roku w 16 z 21 zakładów średnie zużycie energii elektrycznej spadło o około 15% rok do roku. Z kolei w 10 na 21 zakładów wdrożono działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii cieplnej. W całej Grupie systematycznie wdraża się procesy ograniczające zużycie wody.

Czy angażujesz się w działalność charytatywną i pomoc osobom, które napotkały życiowe trudności? Jakie konkretne działania udało Ci się przedsięwziąć?

Świadome działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu to część naszej strategii biznesowej ESG. Okres pandemii, a następnie kryzys humanitarny wywołany przez wojnę w Ukrainie sprawiły, że działania te zyskały jeszcze większe znaczenie – oczekuje ich szerokie grono interesariuszy każdej firmy. W niełatwych czasach liczy się odpowiedzialność i jednoczenie ludzi wokół dobrych idei. Dlatego konsekwentnie realizujemy nie tylko swoje zielone cele biznesowe, ale również strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Jak już wspomniałem wcześniej, Grupa Elemental mocno angażuje się w rozwój triathlonu w Polsce, ale nie tylko. Wspieramy też Ukraińską Federację Triathlonu w tych trudnych czasach, aby mieli możliwość do prowadzenia przygotowań do Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Poza wspieraniem sportowców, co jest bez wątpienia moim ogromnym powodem do dumy, cała Grupa angażuje się w wiele innych aktywności. W lutym 2022, po wybuchu wojny w Ukrainie, polskie spółki holdingu wspierały finansowo organizacje niosące pomoc, jak Polska Akcja Humanitarna, Polski Związek Karate Tradycyjnego oraz Fundacja „Chocimska”. Grupa przekazała także środki organizacji TRIAL International, która m.in. prowadzi działania związane ze ściganiem zbrodni wojennych w Ukrainie. Jako firma przekazaliśmy, również w 2022, środki na pomoc w działaniach statutowych Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, która propaguje postawy humanitarne, najwyższe standardy służby publicznej, obronę praw człowieka i budowanie relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Wsłuchujemy się w głosy naszych społeczności lokalnych i dlatego spółka Elemental Strategic Metals, prowadząca inwestycję na terenie gminy Zawiercie, przekazała na rzecz lokalnej szkoły muzycznej środki na zakup instrumentów muzycznych, mając na uwadze edukację młodzieży. Co roku pracownicy polskich spółek angażują się w działania Szlachetnej Paczki wspierając najuboższych. W ramach akcji tradycyjnie wspierane są rodziny z miast, w których spółki prowadzą działalność. W tym roku pomoc została przekazana czterem rodzinom z Grodziska Mazowieckiego, Bydgoszczy, Tomaszowa Mazowieckiego i Zawiercia.


O Pawle Jarskim

Paweł Jarski jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego, ukończył kierunek Zarządzanie i Marketing w zakresie Informatyka w Zarządzaniu oraz Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Jest również stypendystą Helsinki School of Economics (Finlandia) i Jonkoping Business School (Szwecja) na kierunkach związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem. W latach 2001-2003 Paweł Jarski prowadził własną działalność gospodarcza, polegającą na obsłudze informatycznej przedsiębiorstw, pracując jednocześnie jako project manager w kilku przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym.

W latach 2004-2010, jako współwłaściciel i prezes zarządu, kierował spółką SYNERGIS Sp. z o.o, która w trzecim roku działalności na rynku krajowym osiągnęła wiodącą pozycję na rynku zbierania i przetwórstwa zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz istotną pozycję na rynku obrotu i recyklingu metali nieżelaznych. Ponadto, w latach 2008-2010, jako Prezes Zarządu, kierował spółkami SYNERGIS Electrorecycling S.A. oraz Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., do chwili sprzedaży tych spółek inwestorowi branżowemu. W roku 2010, po sprzedaży kolejnemu inwestorowi branżowemu spółki SYNERGIS Sp. z o.o., pracował jako Dyrektor Zarządzający w spółce Tesla Recycling S.A., której głównym przedmiotem działalności jest recykling układów drukowanych i obrót metalami nietypowymi. Pracę w firmie Tesla Recycling S.A. sprawował do marca roku 2011, kiedy to objął stanowisko prezesa zarządu w spółce Elemental Holding S.A. (spółka Elemental Holding S.A. jest obecnie właścicielem spółki Tesla Recycling S.A.) W roku 2011, kierując zarządem spółki Elemental Holding S.A., dokonał przejęcia firmy SYNTOM S.A. z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim, tworząc tym samym jeden z największych podmiotów zajmujących się handlem i recyklingiem metali nieżelaznych na terytorium Polski. W 2012 r. wprowadził z sukcesem spółkę Elemental Holding na rynek New Connect – w roku 2013 notowania spółki zostały przeniesione na rynek główny GPW. Ze środków pozyskanych z emisji sfinansował przejęcie firmy Terra Recycling S.A. – lidera w przetwórstwie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rynku polskim. W latach 2014-2016, kierując Zarządem spółki Elemental Holding S.A., dokonał licznych, udanych akwizycji spółek wchodzących w skład grupy Elemental Holding, zmieniając Elemental Holding S.A. w jeden z wiodących podmiotów na rynku recyklingu metali i elektroniki w Europie. W 2015 roku został laureatem nagrody Gazety Parkiet dla dziesięciu najlepszych młodych menadżerów spółek notowanych na GPW (Młode Wilki Giełdy). Również w tym samym roku, w kolejnej edycji rankingu prezesów spółek z grupy WIG80 miesięcznika Business Harvard Review, zajął 7 miejsce. Paweł Jarski jest obecnie członkiem Rad Nadzorczych w spółce UAB EMP Recycling oraz Prezesem Zarządu Prime Minerals SA. W Elemental Holding S.A odpowiada za kierunki rozwoju i strategie grupy Elemental Holding, nadzoruje bezpośrednio działalność operacyjną zarządów spółek zależnych.

Last Updated on 6 lutego, 2024 by Anastazja Lach

KATEGORIA