Przyszłość biznesu. Czego się spodziewać? O swoich doświadczeniach opowie Katarzyna Zawodna-Bijoch.

Jakie widzisz prognozy dla polskiej gospodarki w świetle ostatnich wydarzeń globalnych?

Historia pokazuje, że będąc dużym krajem ze znacznym popytem wewnętrznym oraz zdywersyfikowaną gospodarką, Polska nie najgorzej radzi sobie w kryzysach. Oczywiście należy się spodziewać pewnych trudności, dziś jeszcze nie do końca określonych, oraz osłabienia koniunktury w niektórych branżach, ale wierzę, że szybko wyjdziemy na prostą jako społeczeństwo i gospodarka.

Jakie widzisz perspektywy dla swojej firmy na najbliższe trzy miesiące, pół roku, rok?

Przewiduje się że, praca zdalna na stałe wpisze się w kulturę pracy, ale na pewno nie zastąpi biura zupełnie. Jestem przekonana, że normą stanie się praca hybrydowa: częściowo z biura, częściowo wirtualna, nawet po zakończeniu pandemii. Rola biura się zmienia, ale jest kluczowa w budowaniu poczucia przynależności i kultury organizacji i tutaj absolutnie niezastępowalna. Biuro to miejsce, gdzie w trakcie bezpośrednich spotkań pracownicy są w stanie wypracować kreatywne rozwiązania, inspirują się wzajemnie, budują relacje, te aspekty są bezcenne z perspektywy długofalowego rozwoju firmy. 

W trakcie ubiegłego kryzysu ponad dekadę temu, Polska była zieloną wyspą, bo międzynarodowe korporacje dostrzegły potencjał w naszym kraju i zaczęły przenosić tutaj swoje centra usług. Dziś wydaje się, że po raz kolejny będziemy beneficjentem tego, że firmy poszukują bezpiecznego miejsca do prowadzenia biznesu. Polska ma wiele atutów w tym kontekście: bliskość kulturowa, członek UE ze stabilnym systemem prawnym i podatkowym, rozbudowana infrastruktura biurowo-światłowodowa. Nasz region zdał celująco test pracy zdalnej w ostatnich miesiącach, co pozwoliło firmom kontynuować działalność biznesową, praktycznie bez żadnych turbulencji związanych ze zmianą sposobu pracy, co nie wszędzie na świcie odbywało się tak gładko. Dlatego już dziś część firm przenosi niektóre procesy z bardziej odległych i mniej stabilnych biznesowo lokalizacji.

Powyższe dwa ważne trendy powinny się w dłuższej perspektywie dobrze zbalansować, mniejszy popyt związany z pracą zdalną, ale większe reżimy dystansu społecznego, zmiana roli biura ze stricte miejsca do pracy na miejsce kreacji, kulturotwórcze plus relokacje z offshoring do nearshoring pozwalają ze zdrowym optymizmem patrzeć na przyszłość rynku biurowego.

Dziś również bardziej niż kiedykolwiek, najemcy chcą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Skanska już od kilku lat ma te cele wpisane w swoją strategię produktową –” człowiek i jego dobrostan w centrum  działań”, jednym ze sposobów manifestacji tego podejścia jest kompleksowa certyfikacja WELL adresującą te kwestie, bardzo szczegółowo. Teraz dodatkowo zwraca się uwagę także np. na rozwiązania bezdotykowe zmniejszające ryzyko przenoszenia chorób są przyszłością – szczęśliwie ten aspekt także jest obecny w naszych budynkach dzięki aplikacji Connected by Skanska. Od kilku lat bardzo mocno stawiamy na innowacje służące człowiekowi i środowisku.

Jak widać dobre podstawy sprawiły, że potrafiliśmy szybko dostosować nasze biura do nowej rzeczywistości, czego potwierdzeniem będzie m.in. certyfikat WELL Health-Safety Rating, o który ubiega się 9 inwestycji biurowych Skanska w CEE. 

Nowoczesne, zrównoważone i przyjazne człowiekowi biura cieszą się i będą cieszyły się zainteresowaniem. Większe wyzwanie widzę dla biur w starszych budynkach, które staną przed wyzwaniami dostosowań systemów wentylacji, klimatyzacji, dystansu socjalnego w aranżacji przestrzeni.

Co chciałabyś zmienić albo poprawić, aby lepiej było prowadzić biznes w Polsce?

Myślę, że najważniejsze z perspektywy każdego biznesu jest przewidywalność otoczenia biznesowego, ze wszystkimi jego aspektami prawnym, podatkowym, gospodarczym.

Co jest najgorszą rzeczą, która według Ciebie mogłaby przydarzyć się Twojej firmie w otoczeniu rynkowym? Czego się obawiasz?

Chciałabym, żeby region Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, ciągle był postrzegany jako dobre i bezpieczne miejsce do lokowania kapitału międzynarodowego. Będzie to możliwe tylko kiedy nasze kraje będą widziane jako te z silną demokracją i stabilnymi gospodarkami. Dla Polski w dalszym ciągu bardzo istotne są inwestycje zagraniczne i to się szybko nie zmieni. Wizerunek całego regionu ma tutaj duże znaczenie, napływ kapitału z zewnątrz jest kluczowy dla naszego rozwoju.

Najtrudniejsza sytuacja, z którą musiałaś zmierzyć się w biznesie?

To zdecydowanie marzec tego roku. Dla mnie ten czas był jak jazda samochodem po zmroku i w ulewnym deszczu. Musieliśmy zwolnić i dobrze ważyć każdy ruch, bo zupełnie nie widzieliśmy co dzieje się wokół i kiedy na naszej drodze pojawi się kolejny zakręt. Pandemia dotknęła życia, zdrowia, poczucia bezpieczeństwa – podstawowych potrzeb człowieka, a nie sfery finansowej jak dotychczasowe kryzysy. To było dla nas wszystkich niezwykle trudne. Były to bezprecedensowe wydarzenia w skali świata, których nie dało się porównać do niczego innego z przeszłości. Na szczęście w Skanska, dzięki fantastycznemu zespołowi i zaangażowaniu wszystkich pracowników, udało się nam sprawnie dostosować do nowych realiów, zachować miejsca pracy i kontynuować biznes, co niezmiernie mnie cieszy i za co jestem wdzięczna swoim koleżankom i kolegom z zespołu i wszystkim pracownikom.

Czym jest dla Ciebie przywództwo?

Uważam, że przywódca przede wszystkim musi mieć wizję, którą potrafi zarazić organizację. Lider to HR-owiec i inspirator w jednym, bo przywództwo to przede wszystkim praca z ludźmi. Według mnie lider powinien wspierać ludzi w tym, żeby byli najlepszą wersją siebie, pomaga im się rozwijać. Do tego potrzebne jest stworzenie środowiska opartego na stabilnych wartościach, pełnego bezpieczeństwa psychologicznego. W zależności od momentu, w jakim znajduje się organizacja przywódca dostosowuje swoją rolę. W trudnych momentach powinien zakasać rękawy i pracować ze swoimi ludźmi ręka w rękę. Kiedy jest dobrze, pozostaje z boku, obserwuje, usuwa przeszkody, które mogłyby stanąć na drodze zespołu – inspiruje i pomaga pracownikom się rozwijać i cieszy się ich sukcesami. Ja tak właśnie postrzegam swoją rolę.

Jakie są tajniki zarządzania tak dużą organizacją?

Najważniejsze jest zaufanie. Bez niego ciężko cokolwiek budować i jest dziś ono niezbędne do skutecznego zarządzania. Niemniej ważne jest angażowanie pracowników w podejmowanie decyzji i umożliwienie im brania odpowiedzialności za swoje działania. Dzięki temu pracownicy mają przestrzeń na robienie wyjątkowych rzeczy. Zdecydowanie sprzyja temu kultura organizacji oparta na wartościach. Jako Skanska widzimy ogromny potencjał w różnorodności wewnątrz organizacji, cenimy odmienność zdań i różne punkty widzenia. Staramy się budować zespoły składające się w równym stopniu z kobiet i mężczyzn, osób w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Różnorodność na pierwszy rzut oka często wydaje się przeszkodą – to trwa zanim wszyscy się wypowiedzą i się dogadamy. Docelowo jednak to właśnie ona pozwala na wypracowanie jak najlepszych rozwiązań. Według mnie firmy, które chcą osiągnąć sukces powinny stworzyć warunki do bezpiecznego i kreatywnego kwestionowania – to droga do postępu, rozwoju i innowacji. 

Co sądzisz o sztucznej inteligencji?

Pomimo że powoli staje się ona naszą codziennością, ciągle mało o niej wiemy. Na pewno jest to przyszłość, ale odnoszę wrażenie, że w dobie powszechnego zwrotu ku AI, za mało odkrywamy potencjału w nas samych. W dalszym ciągu ludzki mózg kryje w sobie ogromne zasoby i powinniśmy równie intensywnie badać możliwości z tym związane. Cała sfera związana ze sztuczną inteligencją przyniesie światu wiele nowych możliwości, ale także zagrożeń. Ważne jest, żeby regulacje nadążyły za rozwojem tego obszaru.

Jakie trendy technologiczne zadecydują o przyszłości biznesu?

Branża nieruchomości, którą reprezentuję jest relatywnie mało innowacyjna. Wciąż mamy ogromną przestrzeń na wprowadzanie innowacji. Postawiłabym na te wspierające zrównoważony rozwój, które pomogą nam stworzyć przestrzenie nie tylko dobre z perspektywy ich użytkowników, ale i środowiska. Skanska obrała ten kierunek wiele lat temu. Dla nas innowacje powinny spełniać określone cele: podnosić bezpieczeństwo, zwiększać produktywność albo rozwiązywać jakiś problem dla ludzi (użytkowników naszych budynków) lub środowiska. Najlepiej oczywiście jeśli nasze innowacje łączą wszystkie te cele.

Rada od autorytetu, która zmieniła Twoje życie?

„Sky is the limit for those with limited imagination” – każdy z nas może więcej niż nam się wydaje.

Osoby, od których najwięcej nauczyłaś się w życiu i biznesie?

Prywatnie bardzo ważną dla mnie osobą zawsze był mój tata. To on uczył mnie szacunku do ludzi, świata, środowiska. W domu zawsze dużo słyszałam o wartościach. Rodzice powtarzali mi wielokrotnie, że jeśli żyję zgodnie ze swoimi wartościami to niezależnie od tego co się dzieje i jak będzie trudno, zawsze dam radę. Od nich nauczyłam się, że to nie stan materialny czy status społeczny definiują twoją wartość, ale że szacunek i godność ma każdy człowiek. Myślę, że ukształtowało to mnie samą, ale i moją wrażliwość na innych.

Zawodowo – wiele nauczyłam się od Nicklasa Lindberga, który rozwijał mnie w Skanska jako liderkę. Najważniejsze dla mnie było jego zaufanie i zostawianie swobody w podejmowaniu decyzji i wyborze rozwiązań. Kiedy stawiałam pierwsze kroki jako liderka Nicklas często wierzył we mnie bardziej niż ja sama. Jestem mu za to bardzo wdzięczna. To on pierwszy „dmuchał w moje skrzydła” rozwoju zawodowego. Dzięki niemu nauczyłam się, że będąc autentyczna mogę osiągnąć wiele i będę spać spokojnie.

Jaka jest najlepsza i najbardziej inspirująca książka, którą czytałaś ostatnio?

Ostatnio trafiłam na dwie książki, które zostały w mojej pamięci na dłużej. Pierwsza z nich to „21 lekcji na XXI wiek” autorstwa Yuvala Harariego. Książka, która pokazuje, że wszystko w życiu jest relatywne. Wydaje nam się, że dzisiejszy świat jest wyjątkowy i że taki właśnie powinien być. Harari pokazuje, że prawdopodobnie jeszcze tylko przez chwilę taki będzie. Kolejna pozycja to „Factfulness” autorstwa Roslinga Hansa. Fakty dowodzą, że postrzegamy świat bardziej negatywnie niż jest w rzeczywistości! Rola faktów w naszym życiu i przy podejmowaniu decyzji jest niezwykle ważna.

Jakimi wartościami kierujesz się w życiu i biznesie?

Ważne są dla mnie: szeroko pojęta etyka, różnorodność, autentyczność, szacunek, a wręcz pokora, względem innych ludzi i środowiska, po prostu bycie fair. Często myślę o tym, że w kontekście historii ludzkości, jestem tu tylko na chwilę. Zastanawiam się, jak zostanę zapamiętana, co ktoś powie o mnie za 30 lat, czy moje dzieci będą ze mnie dumne? Tym staram się kierować przede wszystkim i naprawdę wierzę w to, że mogę coś w tym świecie zmienić choć wiele osób uważa mnie za niepoprawną idealistkę. Wierzę w to, że każdy może być zmianą, której oczekuje w świecie. Przecież wielkie rzeczy zaczynają się od małych działań na poziomie jednostki. Życie zgodnie z wartościami jest dla mnie niezwykle ważne, mimo że czasem przejawia się to w drobnych sprawach jak segregowanie śmieci, uczenie dzieci różnorodności czy wspieranie kobiet w walce o nasze prawa.

Co poprawia Ci nastrój? Jakie są Twoje sprawdzone sposoby na walkę ze stresem?

Dzieci. To one pokazują nam, że poza codziennym i bardzo ważnym światem biznesu, istnieje świat klocków, śpiewania, wspólnych zabaw na podłodze. Dzieci dają mi inną perspektywę, która pozwala mi się oderwać i złapać oddech. Jeśli tylko znajdę chwilę, czytanie książek i zwykłe słuchanie muzyki bardzo mnie wycisza – tylko trochę mniej niż spacery po lesie, jazda na rowerze i zabawy z dziećmi.

Last Updated on 13 stycznia, 2021 by Łukasz

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS