Jesteśmy gotowi na nadchodzące zmiany. Paweł Jaguś, Prezes Zarządu i współzałożyciel spółki Maat4

Jesteśmy gotowi na nadchodzące zmiany. Paweł Jaguś, Prezes Zarządu i współzałożyciel spółki Maat4

Chyba nie ma na rynku firmy, dla której ubiegły rok nie byłby trudny. Państwa spółka natomiast przeszła w zasadzie bez większych zawirowań przez ten burzliwy okres. Z czego to wynika?

Każda firma odczuła kumulację negatywnych zjawisk biznesowych, nasza także. Owszem, udało nam się zakończyć rok z dodatnim wynikiem finansowym, ale to jest efekt nie tylko ciężkiej pracy i umiejętności przewidywania, co przede wszystkim zrozumienia naszych klientów i partnerów. Oni przecież również znaleźli się w zupełnie nowej rzeczywistości, wcześniej niespotykanej. Covid odcisnął mocne piętno na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Wojna pokazała jak trudny jest i będzie biznes w podzielonym na pół, wrogim sobie świecie. No i oczywiście inflacja, której skutki odczuwać będziemy niestety jeszcze przez wiele lat.

Co dało Państwu wejście w odnawialne źródła energii (OZE)? Macie co to tego obszaru bardziej długofalowe plany?

Tak, zdecydowanie. Dziś OZE w Maat4 to głównie fotowoltaika dla przemysłu. Przed nami analiza i zdobywanie wiedzy z zakresu magazynowania energii. Energetyka w Polsce to obszar, który w najbliższych latach będzie bardzo się rozwijał. Chcemy być częścią tych zmian i brać aktywny udział we wdrażaniu nowoczesnych technologii. Myślę, że jesteśmy na to gotowi. 

Wróćmy do Państwa podstawowej działalności. Patrząc na projekty inżynieryjne jakie realizowaliście w ostatnich latach, można śmiało powiedzieć, że odnieśliście Państwo duży sukces.

Tak, też tak sądzę. Jako Maat4 jesteśmy na rynku zaledwie kilka lat, a dzięki naszym inżynierom, projektantom i zaufaniu klientów zrealizowaliśmy wiele dużych i ciekawych projektów. Przykładem są choćby Fabryka Norblina dla Capital Parku, obiekty medyczne takie jak: szpital w Prokocimu, poznańskie WCZD, czy kilka budynków dla WUM-u. Większość to skomplikowane projekty o specyficznych wymaganiach. Często obiekty te wyposażone są w niezwykle ważne systemy sterowania. Wymagania wobec Maat4 były więc bardzo wysokie, ale zawsze stawaliśmy na wysokości zadania. 

Gdzie widzi Pan firmę Maat 4 w perspektywie kolejnych 3-5 lat?

Jeden rok, ba, nawet jeden miesiąc potrafią przewrócić świat do góry nogami. A co dopiero 5 lat? Widzimy gołym okiem jak to dziś wszystko się zmienia, jakiej nabrało niebywałej dynamiki. Musimy więc mocno nadążać za rozwojem rynku i technologiami. Taki jest właśnie nasz plan. Jeśli chcemy być liderem w branży, to musimy cały czas ciężko pracować i chłonąć wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań, aby potrafić ją w pełni wykorzystywać. Chcemy skierować te nasze umiejętności w stronę obiektów przemysłowych. One są bardzo wymagające, ale już dziś jesteśmy na to gotowi. Chcemy także mocniej zaangażować się we wspomniane wcześniej OZE i wszystko co dotyczy zapewnienia dostaw energii. Obojętnie z jakiego źródła ona pochodzi. Planów mamy zatem bardzo wiele. Kluczowe jest jednak mocne osadzenie w biznesowej codzienności i umiejętne dostosowywanie się do zmieniających się realiów.

Jest Pan bardzo doświadczonym managerem z wieloletnim stażem. Dostrzega Pan różnicę między obecnym pokoleniem, które wchodzi na rynek pracy, a tym powiedzmy sprzed 10-15 lat?

Różnica pokoleniowa jest ogromna. Każda generacja ma swoje odmienne zachowania, kulturę pracy i zwyczaje. Trzeba jednak chcieć i umieć je zrozumieć. Nie można odwracać się do siebie. Należy szukać sposobu na wykorzystanie tych różnic, co w konsekwencji potrafi przecież dać niebywałą synergię w myśleniu, w działaniu, we wszystkim w zasadzie. Sądzę, że w Maat4 potrafimy to robić.

Jakich specjalistów, o jakich kompetencjach szuka dziś rynek i taka firma jak Maat4?

Szukamy dziś specjalistów o przekrojowej wiedzy. Takich, którzy znają się na systemach bezpieczeństwa, potrafią programować, budować koncepcje nowych rozwiązań. Szukamy ludzi, którzy mają szeroko otwarte oczy i kreatywne umysły. To chyba nic oryginalnego, ale właśnie takich osób potrzebujemy.

Jeśli mielibyśmy jednym zdaniem opisać czym jest dziś Maat4, to jak by ono brzmiało?

Dobre miejsce do pracy.


Paweł Jaguś, Prezes Zarządu i współzałożyciel spółki Maat4 działającej w obszarze wdrażania rozwiązań inżynieryjnych (m.in. automatyka, bezpieczeństwo, IT i in.) w nowych oraz rewitalizowanych budynkach. Współtwórca i wieloletni prezes notowanej na GPW grupy kapitałowej Qumak-Sekom SA. Za jego kadencji spółka ta siedmiokrotnie zwiększyła obroty i uzyskała pozycję lidera wśród firm realizujących kompleksowe wdrożenia z zakresu Data Center. Prywatnie miłośnik rowerów, tenisa i gotowania przy dobrym winie. Wolne chwile najchętniej spędza na Mazurach.

Last Updated on 23 czerwca, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS