Najważniejsze jest strategiczne planowanie. Wywiad z Wojciechem Homikiem, dyrektorem generalnym, członkiem zarządu Layher sp. z o.o.

Najważniejsze jest strategiczne planowanie. Wywiad z Wojciechem Homikiem, dyrektorem generalnym, członkiem zarządu Layher sp. z o.o.

Layher sp. z o.o. to dostawca zaawansowanych i innowacyjnych systemów rusztowaniowych dla wszystkich sektorów budownictwa i przemysłu z powodzeniem wykorzystywanych m.in. w sektorze lotniczym, stoczniowym, energetyce, budownictwie kubaturowym, inżynieryjnym i drogowym oraz w branży eventowej. W tym roku polski oddział koncernu Layher obchodzi 25 rocznicę działalności w naszym kraju. A od ostatnich 5, bardzo niespokojnych i pełnych niespodzianek lat, spółką zarządza Wojciech Homik, z którym rozmawiamy o roli wartości w budowaniu sukcesu rynkowego na pełnym wyzwań, konkurencyjnym rynku.
Layher Team

W 2023 roku polski oddział Layher będzie obchodzić swoje 25-lecie. Firma rozwija się, uczestniczy w realizacji spektakularnych projektów, podejmuje kolejne wyzwania. Serdecznie gratulujemy! Proszę nam jednak zdradzić, co jest dla Pana kluczem do sukcesu firmy?

Odpowiedź jest prosta w teorii i skomplikowana w praktyce. Dla mnie kluczem jest strategiczne planowanie. Trudno wyobrazić sobie sprawnie działające przedsiębiorstwo bez dobrze opracowanej strategii. W dynamicznie zmieniającym się świecie nie wszystko działa doskonale, ale dzięki strategii łatwiej można się dopasować do zmian. Strategiczne planowanie musi być nastawione na realizację określonych efektów, a sama strategia motywująca dla pracowników i elastyczna dla otoczenia. Zarządzanie firmą to wielopłaszczyznowa odpowiedzialność – za stabilność i rozwój firmy, za finanse i za ludzi.

Dobry wizerunek pracodawcy przyciąga wartościowych pracowników…

W Layher bardzo mocno opieramy naszą politykę rozwoju na wyznawanych wartościach. Naszym największym kapitałem są ludzie- doświadczeni inżynierowie, projektanci, doradcy, który z pasją podchodzą do swojej pracy i otwartymi umysłami wsłuchują się w płynące z rynku sygnały. Oddziałujemy na siebie, wspólnie się rozwijamy, inspirujemy i tworzymy. Nasz zespół powoli, ale konsekwentnie się powiększa. Pracownicy identyfikują się z firmą i wyznawanymi wartościami. Mogę ufać mojemu zespołowi. Wielu managerów może marzyć o takim teamie, a ja go po prostu mam. To ogromny kapitał zaufania, wiedzy i doświadczania.

… a wartościowi pracownicy to klucz do rozwoju w nowych obszarach. Jaki to w praktyce działa w Layher Polska?

Umiejętność znalezienia najlepszych rozwiązań na potrzeby rynku to nasz drugi czynnik sukcesu. Optymalizacja kosztów działalności przy zachowaniu wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji to codzienność każdego przedsiębiorcy. W Layher doskonale to rozumiemy, dlatego dostarczamy rozwiązania, które pozwalają ich użytkownikom spełnić najwyższe standardy, zapewnić bezpieczne środowisko pracy oraz zachować efektywność ekonomiczną. Rozwiązania systemowe Layher są ze sobą całkowicie kompatybilne. Ich konfiguracja i dokładne planowanie są możliwe dzięki naszemu oprogramowaniu Layplan. Korzystając z rozwiązań systemowych Layher, inwestor ma gwarancję, że wszystkie zaprojektowane oraz wybudowane rusztowania spełniają surowe wymogi techniczne i są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. To pozwala nam spełnić naszą, zawartą w firmowym motto obietnicę „Więcej możliwości”.

Z jakimi klientami firma najczęściej współpracuje?

Współpracujemy z pełnym przekrojem firm obecnych na rynku. Wśród naszych klientów jest wielu inwestorów i inwestorów zastępczych, są deweloperzy, generalni wykonawcy, firmy montujące rusztowania, firmy remontowe, ale też cały sektor firm eventowych. Usługi, po które najczęściej się do nas zwracają to wsparcie w procesie projektowania, wsparcie techniczne, szkolenia ekip i nadzór nad prawidłową realizacją projektu. Nasze usługi są zawsze szyte na miarę. Nigdy nie ograniczamy się do tylko do sprzedaży rusztowań. My współpracujemy z naszymi klientami na każdym etapie projektowania inwestycji, pomagamy wybrać rozwiązania czy technologie, możemy doradzać także w zakresie materiałów. Nasi klienci mają dzięki temu świadomość, że są w dobrych rękach.

Czy jest coś co chciałaby Pan zmienić w nadchodzących latach? W jakim kierunku prowadzić firmę?

Dążymy do rozbudowy portfolio naszych klientów i wykonywanych inwestycji oraz ekspansji w regionach. Nie zamierzamy osiadać na laurach. Jest wiele do zrobienia- i projektów, i w ramach promocji kluczowych w naszej ocenie wartości. Zależy nam na pozyskiwaniu coraz większej liczby ciekawych projektów, przy których my i nasi klienci będziemy się rozwijać. Ambitne realizacje pozwalają nam w pełni pokazać i wykorzystywać potencjał naszych pracowników.

Ale sytuacja gospodarcza i polityczna nie jest sprzyjająca, a eksperci wieszczą nadchodzące kryzysy. Trudne czasy wymagają liderów, którzy potrafią podejmować trudne decyzje. Jak Pan się odnajduje w dzisiejszej rzeczywistości?

Choć sytuacja gospodarcza jest obecnie dość niestabilna działamy zdecydowanie i z optymizmem, zawsze mając w zanadrzu plan B. Zajmowana przez Layher i przez nas jako zespół pozycja jest owocem ciężkiej pracy. Klienci przychodzą do nas z nowymi wyzwaniami. Trzeba zachować uwagę i słuchać. Na rynku nie ma miejsca ani czasu na odprężenie.

Działamy zachowując spójność oraz konsekwencję. Rynek to docenia. Dowodem są choćby nagrody i wyróżnienia, które uzyskujemy. To ukoronowanie zrealizowanych na przestrzeni ostatnich, niełatwych lat starań, projektów i działań. Zaufanie, jakim obdarzają nas nasi Partnerzy i klienci zobowiązuje, dlatego ze strony Layher Polska zapewniam, że nasz zespół zawsze jest gotów do współdziałania i szukania najlepszych rozwiązań na wszystkie pojawiające się wyzwania

A co jest Pana największym biznesowym marzeniem?


Nie ma wątpliwości co do tego, nasza firma jest jednym z głównych graczy w sektorze rusztowań. Stanowimy punkt odniesienia i podejmujemy się realizacji trudnych projektów, rośniemy z roku na rok. Dumą i entuzjazmem napełnia mnie fakt, że uczestniczę w tym procesie i mam aktywny wpływ na jego kształtowanie. Strategiczne planowanie to klucz do sukcesu, a ja chciałbym zawsze mieć ten entuzjazm i frajdę, że moje pomysły zdają egzamin.


WOJCIECH HOMIK, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Layher Sp. z o.o. od 2018 r. kieruje polskim oddziałem koncernu Layher. Zastępca Przewodniczącego Prezydium Komitetu Maszyn i Urządzeń Budowlanych przy Polskim Związku Pracodawców Budownictwa. Absolwent Politechniki Rzeszowskiej ze specjalizacją konstrukcje budowlane i inżynierskie oraz absolwent Szkoły Zarządzania Sprzedażą w Warszawie. Praktykę zawodową rozpoczął już podczas studiów, uczestnicząc w programie praktyk letnich Skanska. Następnie przez kilka lat odpowiadał za prace projektowe oraz kierował robotami budowlanymi, pracując w rodzinnej firmie

W 2011 roku rozpoczął współpracę z firmą DOKA, gdzie jako Project Manager odpowiadał m.in. za koordynację i kompleksową obsługę kontraktu A4 na odcinku Dębica – Rzeszów, a także rozwój południowo-wschodniego regionu. Szeroki pogląd na branżę budowlaną zyskał dzięki współpracy z firmami DOKA oraz Ulma. Podczas swojej kariery zawodowej odpowiadał za zarządzanie sprzedażą, pozyskiwanie i realizację kontraktów, a wśród nich m.in. pylon mostu w Rzeszowie czy budynek Varso Tower w Warszawie. Prywatnie wielki fan motoryzacji i sportów motorowych.

Last Updated on 26 maja, 2023 by Anastazja Lach

KATEGORIA