European Nursing Action

European Nursing Action

Ministerstwo Zdrowia wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Komisją Europejską (DG SANTE) rozpoczęło projekt European Nursing Action. Ma pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru pielęgniarek w Unii Europejskiej i państwach stowarzyszonych.  Przede wszystkim zachęcić nowe osoby do wyboru pielęgniarstwa i zatrzymać te, które już w nim pracują.

Cieszymy się, że podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej możemy zainaugurować European Nursing Action – europejski plan działania dla pielęgniarek i położnych. Po raz pierwszy UE tak szeroko dostrzega rolę pielęgniarek i położnych i chce wypracować mechanizmy wsparcia ich pracypowiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.Polska prezydencja z dumą wprowadza na agendę Unii Europejskiej temat tak istotny, jak rozwój zawodu pielęgniarek i położnych. Będziemy wspólnie rozwijać tę inicjatywę przez 6 miesięcy, ale deklarujemy, że projekt będzie kontynuowany i wspierany także po zakończeniu naszego przewodnictwa w Radzie UE. Finalizujemy prace nad ustawą o zawodzie pielęgniarki i położnej, która wzmocni ich rolę i wprowadzi zaawansowaną praktykę pielęgniarską. Naszym doświadczeniem chcemy dzielić się z innymi krajami UE, by wspólnie wzmacniać pozycję, godność i szacunek dla przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodupodsumowała wiceminister Kacperczyk.

Natasha Azzopardi Muscat, dyrektor Wydziału Krajowych Polityk i Systemów Opieki Zdrowotnej WHO EUROPE, podkreśliła, że pielęgniarki stanowią pierwszą linii frontu systemu ochrony zdrowia.

Starzejące się społeczeństwo nakłada zwiększoną presję na wszystkie zawody medyczne, szczególnie na pielęgniarki. Coraz trudniej zachęcić młode osoby do wyboru tej profesji. W ostatniej dekadzie WHO odnotowało 8% wzrost zawodu pielęgniarskiego w UE – to zbyt mało. Inicjatywa na rzecz pielęgniarek ma pomóc pozyskać nowych przedstawicieli pielęgniarstwa i poprawić warunki pracy. Wykorzystamy technologie, ale one nie zastąpią człowieka – jego serdeczności, podejścia i wrażliwości wobec pacjentaprzekonywała.

Również Marco Marsella z dyrekcji generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (SANTE) Komisji Europejskiej wskazywał na kryzys liczebny w zawodach medycznych: 

 – Dane jednoznacznie wskazują, że działania są potrzebne natychmiast. W całej UE brakuje 1,2 miliona lekarzy, pielęgniarek i położnych. Duża część pielęgniarek doświadcza ogromnego stresu zawodowego i jest narażona zarówno na problemy ze zdrowiem psychicznym jak i fizycznym. Obserwujemy spadek zainteresowania karierą w pielęgniarstwie w ponad połowie krajów UE.

Dlatego projekt European Nursing Action ma pomóc wypracować skuteczne rozwiązania wspólnie z WHO, Komisją Europejską oraz innymi państwami członkowskimi.

Działania na poziomie unijnym są konieczne, aby zwiększyć świadomość tego wyzwania oraz zmobilizować wszystkich do współpracy na rzecz zwiększenia liczby pielęgniarek w państwach członkowskich. Dzięki międzynarodowej współpracy możliwa będzie wymiana najlepszych praktyk i szybsze wdrażanie zmian.

Projekt przewiduje wprowadzenie mentoringu i nowoczesnych metod nauczania. Bardziej doświadczone pielęgniarki podzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi koleżankami i kolegami, zapewniając ciągłość wysokiej jakości opieki.

Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych powiedziała:

Dla nas European Nursing Action to jest światło w tunelu. Chcemy do tego programu przystąpić aktywnie. Potrzebujemy wsparcia, m.in. w zakresie bezpiecznych warunków pracy, ale też wsparcia psychologicznego. Tego nam bardzo brakuje.

Projekt European Nursing Action potrwa trzy lata (2024–2027) i jest finansowany przez Unię Europejską z programu EU4Health. Beneficjentami są państwa członkowskie, w których niedobór pielęgniarek jest najbardziej odczuwalny.

Projekt przewiduje stworzenie dokładnych analiz sytuacji pielęgniarek w tych regionach, stworzenie planów, które pomogą zatrzymać je w zawodzie i zachęcanie młodych ludzi do wybrania tego kierunku jako ścieżki zawodowej. Ważna będzie również pomoc pielęgniarkom w zakresie nowoczesnych technologii, które stają się coraz ważniejsze.

Uczestnikami  projektu European Nursing Action są rządy państw UE, stowarzyszenia pielęgniarek i naukowcy.


Przeczytaj także: 10 nowych centrów w Polskiej Sieci Badań Klinicznych

Last Updated on 21 stycznia, 2025 by Elżbieta Wieleba

TAGS