Większa dostępność do bezpłatnych leków refundowanych

Większa dostępność do bezpłatnych leków refundowanych

Dzięki nowym przepisom dostęp do bezpłatnych leków refundowanych dla seniorów powyżej 65 r. ż. oraz dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. będzie łatwiejszy. Farmaceuci mogą już wystawiać recepty na szczepienia zalecane i wykonywać je w aptekach.

Uproszczone zasady wystawiania recept weszły w życie 14 lutego 2025 r., zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Uproszczone zasady wystawiania recept

Receptę z uprawnieniem dodatkowym „S” lub „DZ” mogą wystawić wszystkie osoby uprawnione do wystawiania recept w ramach wykonywanego zawodu medycznego – lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, felczer, starszy felczer, farmaceuta.

Zgodnie z nowymi przepisami receptę na lek z listy 65+  lub 18 – może wystawić:

a.  każdy lekarz bez względu na posiadaną specjalizację;

b. osoby, które posiadają uprawnienia do wystawiania recept, zarówno w placówkach publicznej służby zdrowia oraz w gabinetach prywatnych,

c.  każda osoba uprawniona  w przypadku wypisania recepty „pro auctore” i „pro familiae” .1     

Dodatkowym uproszczeniem jest możliwość wystawienia recepty rocznej również z uprawnieniem dodatkowym „S” lub „DZ”.

Refundowane leki  dla grup pacjentów 65+  i  18–  w aptekach

Aktualnie dla dzieci i młodzieży dostępnych jest 2691 bezpłatnych leków (ok. 70% wszystkich leków refundowanych w aptece) oraz 3662 bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65 r. ż., co stanowi ok. 97% wszystkich refundowanych leków w aptece.

Pacjenci uprawnieni do otrzymania refundowanego leku

Bezpłatny lek otrzyma:

  • pacjent  poniżej 18. roku życia lub powyżej 65. roku życia zarówno w dniu wystawienia, jak  i realizacji recepty;
  • pacjent ze zdiagnozowanym schorzeniem objętym refundacją w aktualnym obwieszczeniu;
  • pacjent, który ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Szczepienia w aptece – szybkie, wygodne, bez konieczności rejestracji

Dzięki nowym przepisom farmaceuci zyskali nowe uprawnienia, dzięki którym mogą teraz wystawiać recepty na szczepienia zalecane i wykonywać je w aptekach. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób, którym trudniej dostać się do lekarza.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że szczepionki przeciwko grypie są bezpłatne dla dzieci do 18. roku życia oraz seniorów 65+, a osoby w wieku 18-64 lata mają prawo do 50-procentowej refundacji.

Celem wprowadzonych zmian w zakresie szczepień jest poprawa zdrowia i odporności społeczeństwa przez zwiększenie dostępności szczepień.

Korzystne zmiany dla pacjentów

Wprowadzone zmiany rozszerzają krąg osób uprawnionych do wystawiania recept na leki refundowane, pozwalają wykorzystać potencjał zawodów medycznych oraz usprawnić działanie służby zdrowia.

Dzięki prawu do uzyskania recepty zarówno w placówce, która ma umowę z NFZ, jak i w gabinecie prywatnym możliwe jest zapewnienie równego dostępu wszystkim pacjentom do ochrony zdrowia.

Koszt rozwiązań, które weszły w życie14 lutego 2025 r., szacowany jest na około 415 mln zł rocznie.


Przeczytaj także: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego chce zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów

Last Updated on 18 lutego, 2025 by Krzysztof Kotlarski

TAGS