Błędne przekonania ograniczają działania na rzecz zwiększania efektywności energetycznej
Efektywność energetyczna w Polsce zwiększa się w ostatnich latach, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. W 2022 r. wzrosła o 0,9 proc. w porównaniu z 2021 r. Aby możliwa była dalsza poprawa, zgodnie z założeniami przedmiotowej dyrektywy, warto zweryfikować błędne przekonania na temat efektywności energetycznej.
Trudno prowadzić biznes bez zużywania energii elektrycznej, można jednak próbować wykorzystać ją efektywniej. To kluczowy element w zarządzaniu zasobami energetycznymi, ponieważ przynosi korzyści nie tylko ekonomiczne, ale i środowiskowe. Te aspekty podkreślono w unijnej dyrektywie w sprawie efektywności energetycznej. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do zmniejszenia zużycia energii końcowej o 11,7 proc. do 2030 r. w porównaniu z prognozami z 2020 r.
Sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej
Pojęcie ,,efektywność energetyczna” określa skuteczność wykorzystania energii do osiągnięcia zamierzonych rezultatów, np. oświetlenia pomieszczeń biurowych w ciągu dnia roboczego. Zwiększanie efektywności energetycznej oznacza, że do wykonania tej samej pracy i utrzymania tego samego poziomu produktywności potrzebna jest mniejsza ilość energii. W polskim ustawodawstwie tym zagadnieniem zajmuje się ustawa o efektywności energetycznej. Dokument zakłada, że poprawie efektywności energetycznej służą m.in.: izolacja instalacji przemysłowych, przebudowa lub remont budynków, modernizacja oświetlenia, urządzeń i instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych. W praktyce działania, które zwiększają efektywność energetyczną, mogą obejmować zarówno modernizację istniejących instalacji, jak i wdrażanie nowych technologii. Tego typu rozwiązaniem jest np. zastosowanie urządzeń monitorujących i regulujących poziom jasności światła. Kolejną opcją jest montaż falowników i softstartów, które umożliwiają kontrolowanie rozruchu sprzętu, tak aby przebiegał on łagodnie.
–Nadmierny moment obrotowy podczas rozruchu silnika urządzenia może wpływać na elementy mechaniczne układu napędowego, skracając ich żywotność i prowadząc do przedwczesnej awarii. Softstarty i falowniki zapobiegają temu – pozwalają na kontrolę momentu obrotowego i dzięki obniżonemu napięciu umożliwiają płynny rozruch silnika. W ten sposób wydłużają żywotność silników elektrycznych oraz elementów mechanicznych, takich jak sprzęgła i łożyska napędzanych maszyn. Zapewniają też niższe zużycie energii, co sprawia, że efektywność energetyczna jest większa, a firma uzyskuje oszczędności w kosztach operacyjnych – Maciej Żuk, szef Działu Inteligentnych Budynków w F&F Filipowski.
Innym sposobem na poprawę efektywności energetycznej w firmie jest monitorowanie zużycia energii i podejmowanie dalszych decyzji w oparciu o analizę uzyskanych danych. W ten sposób można m.in. zoptymalizować działanie komputerów, drukarek, serwerów czy oświetlenia tak, aby zużywały mniej energii elektrycznej. Taką kontrolę umożliwiają inteligentne liczniki zużycia prądu. Wielozadaniowe systemy, np. Meternet ENMS firmy F&F, pozwalają na dokonywanie zaawansowanych analiz czy porównywanie kosztów taryf. Dodatkowo urządzenia same podpowiedzą tę najbardziej korzystną. Przedsiębiorstwa mogą też na bieżąco śledzić, jak i gdzie energia jest wykorzystywana, co pozwala na szybkie identyfikowanie obszarów nadmiernego zużycia czy reagowanie na anomalie w zużyciu energii i wprowadzanie odpowiednich środków zaradczych. Dzięki temu łatwiej podejmować decyzje mające na celu polepszenie efektywności przedsiębiorstwa poprzez optymalizację kosztów energii.
Błędne przekonania na drodze do poprawy efektywności
Pomimo tego, że ogólnie w skali kraju efektywność energetyczna się zwiększa – według danych GUS o 0,9 proc. w 2022 r. względem 2021 r. – to część firm nadal nie podejmuje wysiłków w tym kierunku. W 2022 r. tylko 36 proc. firm interesowało się inwestycjami na rzecz poprawy efektywności energetycznej, a 17 proc. podjęło już jakieś kroki, wynika z opracowania ekspertów ING. Jednym z hamulców może być przekonanie, że działania w kierunku zwiększania efektywności energetycznej są zbyt kosztowne. Inwestycje w modernizację instalacji istotnie niekiedy sięgają kilkudziesięciu tys. zł. Jednak efektywność energetyczną mogą poprawić nawet małe działania, np. zastąpienie standardowych żarówek żarówkami LED, wymiana drzwi w ramach termomodernizacji czy przeprowadzenie serwisu maszyn.
Działania poprawiające efektywność energetyczną nie muszą być skomplikowane, nawet jeśli w zakres zmian wchodzi montaż inteligentnych systemów typu smart office.
–Dzięki zastosowaniu instalacji bezprzewodowych nie jest nawet konieczne kucie ścian. Można je zamontować także w starszych budynkach. Takie systemy wykorzystują komunikację radiową lub wifi. To nowoczesne urządzenia, posiadające funkcje wspierające kontrolę i zwiększanie efektywności energetycznej. Przydatną opcją, dostępną w naszych systemach FOX, jest możliwość sprawdzenia ilości energii zużywanej przez każdy sprzęt, np. podłączony do danego gniazdka – Maciej Żuk.
Firmy mogą ponadto liczyć na wsparcie finansowe, np. w postaci Funduszy Europejskich w programie FEnIKS, który wspiera inwestycje w obszarze poprawy efektywności energetycznej. Jednym z możliwych beneficjentów wskazanych w warunkach projektu są duże i średnie przedsiębiorstwa. Na działania poprawiające efektywność energetyczną, m.in. wymianę urządzeń, instalacji lub linii technologicznych, można też uzyskać Kredyt Ekologiczny na preferencyjnych warunkach.
Większa efektywność to mniejsze wydatki
Przedsiębiorcy mogą zastanawiać się, czy wysiłki na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej przyniosą realne oszczędności. Dlatego warto podkreślić, że istotą poprawy efektywności energetycznej jest zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie – obniżenie kosztów operacyjnych firmy. Zgodnie z założeniami budynek lub lokal efektywny energetycznie jest tańszy w utrzymaniu od nieruchomości, w której nie wprowadzono działań zwiększających efektywność. Warto pracować nad poprawą efektywności energetycznej, zwłaszcza że ceny za kilowatogodzinę (kWh) wzrastają – eksperci przewidują, że w 2025 r. koszt energii dla firm będzie wyższy o 15 proc.
Zwiększanie efektywności energetycznej ma nie tylko wymiar ekonomiczny. Zmiany w tym zakresie są środkiem do obniżenia zużycia energii, a tym samym do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz śladu węglowego i spełnienia rygorystycznych wymogów regulacyjnych. Poprawa efektywności energetycznej to jedno z działań, które w swoich sprawozdaniach mogą wykazać przedsiębiorstwa zobowiązane do raportowania ESG.
Beata Połetek
Źródło: akademiaesg.pl
Przeczytaj także: MFiPR: wartość wniosków dot. zielonej transformacji miast to już 2,6 mld zł
Last Updated on 20 stycznia, 2025 by Elżbieta Wieleba