Bo liczy się powietrze!

Wspólnie stwórzmy Polskę bez smogu!

Niewielu z nas zdaję sobie sprawę skąd tak naprawdę bierze się smog. Wydawałoby się, że najbardziej powietrze zanieczyszczają ogromne fabryki z których kominów wydobywa się kłębiący dym, jednak nic bardziej mylnego. Główną przyczyną smogu jest tzw. „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w prywatnych gospodarstwach domowych. Biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce na około 5,5 mln budynków mieszkalnych, ponad 5 mln to domy jednorodzinne, możemy stwierdzić, że skala problemu jest naprawdę ogromna.

Większość budynków w Polsce to jeszcze budownictwo PRL-owskie. Budownictwo z tego okresu cechuje się dużo niższymi normami budowlanymi, co przyczynia się do większej emisji smogu. Temat smogu jest ściśle powiązany z problemem ubóstwa energetycznego. Właściciele gospodarstw domowych uciekają przed wysokimi kosztami ogrzewania wybierając tanie rodzaje paliw, co prowadzi do emisji bardzo niebezpiecznych substancji. Termomodernizacja złożona jest z kilku etapów, pierwszym z nich powinno być ocieplenie domu. Odpowiednio ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, co finalnie przekłada się na mniejsze moce grzewcze kotłów.

Szacuje się zużycie wyjściowe w domu, który nie został poddany kompleksowej termomodernizacji to około 341 PJ, które po wykonaniu kompleksowej modernizacji spada do poziomu około 148 PJ. Czyli dzięki działaniom związanym z ociepleniem domów jednorodzinnych, udałoby się zaoszczędzić 193 PJ energii, co daje 57% oszczędności energii na cele grzewcze i to w samym sektorze budownictwa jednorodzinnego. Te działania przyczyniłyby się do redukcji szkodliwych pyłów takich jak:

  • Benzo(a)pirenu (o 44%)
  • PM 2,5 (o 22%)
  • PM 10 (o 23%)
BO LICZY SIĘ TERMOMODERNIZACJA!
Termomodernizacja sposobem na walkę ze smogiem!

SMOG A TERMOMODERNIZACJA – jaki wpływ na powietrze ma odpowiednie ocieplenie Twojego domu?

Wiele razy wspominamy o kompleksowej termomodernizacji, ale co to właściwie znaczy?

W ogólnym podejściu termomodernizacja to działania, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w budynku mieszkalnym. W pierwszej kolejności najważniejsza jest termoizolacja czyli odpowiednie ocieplenie budynku. Proces ten wymaga niemałych nakładów finansowych, jednak pozwala na oszczędności w przyszłości, ponieważ dzięki odpowiedniej termoizolacji wysokość rachunków za ogrzewanie domów zdecydowanie się obniża. Mało kto jest świadomy, iż jest to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. Oprócz tego, że generuje oszczędności energii potrzebnej do zapewnienia komfortu termicznego to sprawia, że emisja szkodliwych substancji diametralnie się zmniejsza co pozwoliłoby znacznie ograniczyć problem SMOG-u w Polsce.

Dopiero kolejnym krokiem powinna być modernizacja, bądź całkowita wymiana instalacji grzewczej domu. Ponieważ docieplony dom zużywa mniej energii, możliwy jest zakup źródła ciepła (kotła)o mniejszej mocy dzięki temu kocioł taki pracuje w optymalnym zakresie oraz ponosimy mniejsze koszty zakupu.

Co dzieje się jeśli dom nie jest dobrze ocieplony i jak sprawdzić czy Twój dom jest odpowiednio ocieplony?

W Polsce budynki, które powinny jako pierwsze być wzięte „pod lupę” to te zbudowane przed 1989 rokiem, używające do ogrzewania paliw stałych (drewno, węgiel brunatny, kamienny, antracytowy, grafit). Stare budownictwo ma to do siebie, że powoduje duże ubytki cieplne

Najlepszym sposobem na zobrazowanie jest badanie kamerą termowizyjną, celem takiego badania jest sprawdzenie jakościowe izolacyjności cieplnej domu. Obrazy z takiej kamery mogą wykryć wszelkiego rodzaju braki w izolacji budynku. Najlepiej badanie termowizyjne wykonywać w zimie, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C.

Dzięki termowizji mamy możliwość zaobserwować rozkład temperatur na badanej powierzchni, oraz miejsca występowania mostków termicznych – są to miejsca, które cechują się zaniżoną izolacyjnością termiczną.

W jakiej kolejności prowadzona powinna być termomodernizacja i czy ma to wpływ na nasz domowy budżet?

Aby działania przez nas podejmowane były miarodajne każdy budynek przed rozpoczęciem działań powinien zostać poddany audytowi energetycznemu – czyli oszacowaniu parametrów technicznych i ekonomicznych przedsięwzięcia, który powinien poprzedzić wybór rozwiązania optymalnego. Nie jest to jednak obowiązek   co niestety może prowadzić do przewymiarowania np. w wyborze kotła.

Bardzo ważna jest kolejność prowadzonych działań podczas termomodernizacji-NAJPIERW TERMOIZOLACJA PÓŹNIEJ WYMIANA ŹRÓDŁA CIEPŁA, w innym przypadku dojdzie do przewymiarowania, czyli wybrania sprzętu nad wymiar potrzeb, gdyż zapotrzebowanie na ciepło w domu, który nie został ocieplony jest co najmniej dwa razy większe.

Te zmiany początkowo wymagają niemałego nakładu finansowego, należy to jednak traktować jako inwestycję w zdrowie, komfort oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie w przyszłości, czego niestety wielu z nas nie bierze pod uwagę.

Jaki wpływ mają te działania na poprawę powietrza?

Najważniejsza jest  świadomość, że odpowiednie ocieplenie nowych, oraz poprawa ocieplenia starych budynków przyczynią się do zmniejszenia strat energii co w dalszej perspektywie pozwoli ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych podczas spalania paliw kopalnianych, jest to PIERWSZY I NAJWAŻNIEJSZY krok do zmniejszenia SMOG-u w Polsce. Gdyby wszystkie domy w Polsce były odpowiednio ocieplone ,  do powietrza nie dostawałaby się już tak ogromna ilość szkodliwych pyłów szkodzących naszemu zdrowiu.

Pamiętajmy więc, że problem czystego powietrza dotyczy nas wszystkich, musimy być tego świadomi, że tylko my możemy to zmienić i wspólnie walczyć i starać się stworzyć POLSKĘ BEZ SMOGU.


Autor:

Bolix

Last Updated on 4 lutego, 2021 by Łukasz

Udostępnij
KATEGORIA