Chronimy lasy: mniej wycinek, stabilność rynku drewna i dobra sytuacja finansowa Lasów Państwowych

Chronimy lasy: mniej wycinek, stabilność rynku drewna i dobra sytuacja finansowa Lasów Państwowych

„Moratorium na wycinkę lasów najcenniejszych przyrodniczo, ogłoszone w styczniu 2024 r., to największe od czasu wyznaczenia obszarów Natura 2000 działanie ukierunkowane na zwiększenie ochrony lasów w Polsce” –podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Moratorium nie wpłynęło negatywnie na sytuację branży drzewnej i wyniki Lasów Państwowych.

Moratorium na wycinkę najcenniejszych przyrodniczo lasów, zmiany w systemie sprzedaży drewna oraz sytuacja finansowa Lasów Państwowych – to kluczowe tematy konferencji prasowej, która odbyła się 7 kwietnia 2025 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Nie ma problemu z dostępnością surowca w Polsce. Pewne spowolnienie, jakie obserwujemy w tej branży, nie jest efektem działań ministerstwa czy Lasów Państwowych. Problemy, które pojawiają się na rynku drzewnym wynikają m.in. z wojny w Ukrainie, embarga na dostawę surowca z Białorusi i Rosji – powiedział wiceminister Mikołaj Dorożała.

Jak zaznaczył wiceminister, w 2024 r. średnia cena sprzedaży drewna spadła o 15% w porównaniu do roku 2023, a średnia cena sprzedaży drewna sosnowego tartacznego (Sosna W Standard) spadła o 10% w porównaniu do roku 2023. Za to wielkość pozyskania drewna w ostatnich latach utrzymywała się na podobnym poziomie i zazwyczaj przekraczała plan pozyskania. W 2024 r. pozyskanie wyniosło 39,7 mln m3, a faktyczne wykonanie sprzedaży to już poziom 40,6 mln m3.

Działania MKiŚ i Lasów Państwowych w zakresie branży leśno-drzewnej:

  • Podjęto szereg czynności na rzecz ograniczenia eksportu nieprzetworzonego drewna, koncentrując się na zmianach w systemie jego sprzedaży. Kluczowym krokiem było opracowanie nowych zasad sprzedaży drewna na lata 2025–2026.
  • Wprowadzono w procesie sprzedaży drewna dodatkową punktację za tzw. głęboki przerób surowca w Polsce.
  • Przywrócono certyfikację FSC dla polskich lasów, co ponownie otwiera rynki zbytu dla wyrobów mających certyfikację.
  • Uruchomiono w PGL LP kontrole prawidłowości oświadczeń nabywców o przerobie drewna i nawiązano współpracę z Krajową Administracją Skarbową.
  • Przygotowano rozporządzenie o definicji drewna energetycznego, które przeszło już proces legislacyjny i jest obecnie notyfikowane w UE. To sprawi, że znacząca pula pełnowartościowego drewna nie trafi do pieców elektrowni, a na polski rynek. Dzięki temu zwiększy się dostęp do surowca dla firm drzewnych.

Dobry sygnał dotyczący obecnej sytuacji i obserwowanych przemian stanowią wyniki Lasów Państwowych. Ich zysk za 2024 rok był wyższy w stosunku do planu i wyniósł 856 mln zł brutto. W kwietniu 2024 roku PGL LP szacowało, że wyniesie on około 400 mln zł. Jest to kolejny dowód na to, że proces wzmocnienia ochrony lasów, który jest jednym z priorytetów MKiŚ, nie stanowi zagrożenia dla stabilności Lasów Państwowych, jak również stabilnego funkcjonowania całej branży leśno-drzewnej.

Już teraz wiadomo, że Lasy Państwowe nie odnotują straty za rok 2025. Zgodnie z projektem planu zasadniczego wynik brutto wyniesie w tym roku 390,5 miliona złotych.

Przeczytaj także: Komisja Europejska: znacząco pogorszył się stan wód powierzchniowych w Polsce


Źródło: www.gov.pl/web/klimat

Last Updated on 8 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS