Droga do zrównoważonego i bezpiecznego łańcucha dostaw

Droga do zrównoważonego i bezpiecznego łańcucha dostaw

Zrównoważony łańcuch dostaw to element strategii biznesowej. W jaki sposób firmy mogą przekształcać łańcuchy dostaw, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, a jednocześnie zwiększać konkurencyjność?

Łańcuchy dostaw pełnią kluczową rolę w biznesie, powinny też wpisywać się w zrównoważone podejście, co oznacza bezpieczeństwo produktu, efektywność wykorzystania zasobów i przejrzystość na każdym etapie. Zapewnienie ciągłości informacji o pochodzeniu surowców i półproduktów, fazach produkcyjnych, po bezpieczne i oszczędne pakowanie, a także efektywny transport do klienta docelowego z uwzględnieniem zwrotów produktu oraz recyklingu, jest konieczne.

Pomaga w tym umiejętność łączenia klasycznych zabezpieczeń z rozwiązaniami logistyki 4.0, które przynoszą wymierne korzyści w postaci optymalizacji procesów. Dobór właściwych wymaga dużego doświadczenia.

DNA produktu zapisane w plombie – docelowo cyfrowy paszport

Na pierwszym etapie łańcucha dostaw, a więc produkcji, kluczowe są informacje, takie jak: kod, numer, seria, pochodzenie, data i godzina wytworzenia. Można je zakodować w klasycznych plombach zabezpieczających, jak i innowacyjnych, np. RFID, które poza wiedzą o produkcie wspierają procesy posprzedażowe.

Rola zabezpieczeń w pakowaniu i magazynowaniu

Ważne jest dopasowanie opakowania do produktu, by nie generować zbędnych odpadów, oraz materiał – mono, by zapewnić recykling lub biodegradowalność. Podczas konfekcjonowania, zabezpieczenia dostarczają wiedzę o produkcie, w magazynie natomiast znakowanie produktów i opakowań ułatwia inwentaryzację, jest też potwierdzeniem nienaruszalności towaru. Zabezpieczenia pozwalają także określić poszczególne strefy w obiekcie i zapewnić kontrolę dostępu, chroniąc tym samym pracowników i zasoby materiałowe.

Zabezpieczenia plombowe w transporcie

Gdy produkt wyrusza w drogę poza plombami elektronicznymi, sprawdzają się zabezpieczenia plombowe z tagami RFID, plomby kontenerowe i linkowe. Stosowane są też podwójne zabezpieczenia, które pełnią funkcję identyfikacyjną i zabezpieczającą. Zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalają śledzić dostawy w czasie rzeczywistym, a dodatkowo, po analizie zebranych danych, umożliwiają optymalizację tras, oszczędność czasu, paliwa i zmniejszenie śladu węglowego.

Holistyczne podejście

Dobrze zabezpieczony łańcuch dostaw podnosi bezpieczeństwo towarów i zwiększa wydajność procesów logistycznych. By był w pełni zrównoważony, niezbędna jest analiza przedwdrożeniowa, która określi potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i monitoringu produktów. Kluczem jest wiedza, jak dostarczyć produkty i usługi spełniające oczekiwania klienta, minimalizując wpływ na środowisko naturalne i uwzględniając zasady społecznej odpowiedzialności i biznesowej transparentności. Chętnie dzielimy się ponad 30-letnim doświadczeniem firmy Silny&Salamon w obszarze zabezpieczania łańcucha dostaw, dobieramy efektywne i oszczędne rozwiązania, które wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego.


Katarzyna Bieńkowska, prezes zarządu Silny&Salamon

Last Updated on 20 czerwca, 2024 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA