Kolejne wzmocnienia w zespole Strategic Consulting & ESG Advisory w Cushman & Wakefield
Julia Faltus-James, akredytowana specjalistka certyfikacji WELL, ActiveScore oraz „Zielony Dom”, oraz Szymon Krawczyk, ekspert ds. transformacji energetycznej, dołączyli do zespołu Strategic Consulting & ESG Advisory w Cushman & Wakefield. To odpowiedź międzynarodowej agencji doradczej na rosnące zapotrzebowanie podmiotów z rynku nieruchomości i budownictwa w zakresie rzetelnych, specjalistycznych usług związanych z procesem zrównoważonej transformacji sektora. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania uwzględniające ewoluujące wymagania dot. ESG, dostosowane do specyfiki różnych grup podmiotów działających na rynku.
„Mamy za sobą kolejne bardzo intensywne miesiące pracy na rzecz naszych klientów w zakresie między innymi audytów ESG i energetycznych, analiz związanych z kryteriami Taksonomii UE czy też procesów liczenia śladu węglowego w całym cyklu życia budynków. Skala potrzeb rynku jest jednak ogromna. Tym bardziej cieszę się, że do grona naszych ekspertów dołączyli: Julia Faltus-James, jako ESG Services Manager, oraz Szymon Krawczyk, na stanowisko ESG Consultant. Julia ma bogate doświadczenie obejmujące działania w roli projektanta, inżyniera budowy, jak i ekspertki ds. ESG oraz zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Szymon z kolei realizował projekty związane z opracowywaniem strategii dekarbonizacji, analizą śladu węglowego, badaniami termowizyjnymi i analizami przepływu energii w budynkach”, mówi Katarzyna Lipka, Dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG w Cushman & Wakefield w Polsce.
Julia Faltus-James ma ponad 12 lat doświadczenia w branży budowlanej i real estate w Polsce i w Wielkiej Brytanii – pracowała m.in. dla Skanska UK Plc oraz JW-A. Doradzała jednym z największych polskich generalnych wykonawców we wdrożeniu wytycznych zielonych certyfikatów, wdrażała polityki ESG zgodne z certyfikatami dla klientów z branży nieruchomości oraz międzynarodowych firm z branży finansów i doradztwa strategicznego. Przeprowadzała także proces weryfikacji zgodności z Taksonomią UE dla podmiotów związanych z rynkiem nieruchomości. Jako akredytowana specjalistka, przeprowadziła certyfikacje WELL CORE i WELL Certification na poziomie Gold i Platinum oraz pierwszy w Polsce WELL Performance Rating. Była też prelegentką na szczycie GBCI Europe 2024 w Atenach – mówiła na temat strategii zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza w budynkach obecnych w zielonych systemach certyfikacji, takich jak WELL i LEED oraz taksonomii UE w ramach DNSH Pollution Prevention stawiających wymagania techniczne dla sektora RE. Julia jest absolwentką m.in. Politechniki Krakowskiej na kierunku Inżynierii Lądowej.
Szymon Krawczyk koncentruje swoja uwagę na aspektach dotyczących transformacji energetycznej – z tym tematem związany jest od początku swojej kariery zawodowej. Pracował jako audytor, prowadząc projekty związane właśnie z energetyką oraz doradzając w zakresie optymalizacji zużycia energii i pozyskiwania dofinansowań. Posiada doświadczenie w opracowywaniu strategii dekarbonizacji, analizie śladu węglowego, badaniach termowizyjnych i analizach przepływu energii w budynkach, co pomaga firmom realizować cele związane z efektywnością energetyczną, redukcją emisji GHG oraz obniżeniem kosztów eksploatacji dzięki poprawie efektywności energetycznej. Szymon jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na kierunku Budownictwo ze specjalizacją w budownictwie zrównoważonym. Posiada uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych i biegle posługuje się narzędziami do modelowania energetycznego.
Coraz szerszy zakres ekspertyzy ESG
Zespół Strategic Consulting & ESG Advisory w Cushman & Wakefield w Polsce koncentruje swoje działania między innymi na budowie zintegrowanych strategii uwzględniających cele zrównoważonego rozwoju i proponowaniu klientom rozwiązań i narzędzi wspierających ich realizację. Katalog usług związanych z ESG rozwijanych przez C&W obejmuje m.in.:
- Doradztwo i audyty w zakresie taksonomii UE,
- Audyty ESG dotyczące istniejących i planowanych nieruchomości
- Audyty energetyczne:
- Analizy wpływu inwestycji na EPC,
- Strategii dekarbonizacji oraz analizy CRREM,
- Weryfikacji wpływu przedsięwzięcia na efektywność energetyczną oraz koszty eksploatacyjne,
- Audytów energetycznych przedsiębiorstwa.
- Liczenie śladu węglowego w całym cyklu życia projektu
- Procesy certyfikacji budynków w międzynarodowych systemach certyfikacji wielokryterialnej
- Strategie dekarbonizacji
- Wykonywanie i weryfikacja świadectw charakterystyki energetycznej (EPC) dla budynków oraz lokali
- Doradztwo w zakresie efektywności energetycznej na etapie projektowania i realizacji inwestycji
- Doradztwo energetyczne oraz identyfikacja efektywnych energetycznie budynków przy poszukiwaniu nowych lokalizacji dla firm
- Tworzenie i wdrażanie stategii ESG dla firm z branży nieruchomosci oraz wsparcie w procesie raportowania zrównoważonego rozwoju
Cushman & Wakefield posiada szerokie doświadczenie w obszarze certyfikacji wielokryterialnych, m.in. w systemach BREEAM, LEED, WELL i Fitwel. Od 2021 roku firma jako pierwsza w Polsce, zatrudnia akredytowanych ekspertów w zakresie certyfikacji WiredScore i SmartScore – uznanych na świecie systemów oceny łączności cyfrowej i inteligentnych budynków. Cushman & Wakefield doradza także w zakresie energetyki, w tym m.in. zakupu i optymalizacji energii oraz audytów systemów budynkowych z myślą o korzyściach finansowych i środowiskowych. Na swoim koncie ma także opracowywania strategii dekarbonizacyjnych i ścieżek redukcji śladu węglowego.
Katarzyna Lipka, Dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG w Cushman & Wakefield w Polsce.
Przeczytaj także: Budimex zrealizuje kluczową inwestycję dla rozwoju infrastruktury kolejowej w regionie Kaszub
Last Updated on 16 grudnia, 2024 by Elżbieta Wieleba