
Kompleksowość rozwiązań związanych z mediami kluczem do niższych kosztów
Rola energii elektrycznej, wody i innych mediów w optymalizacji działalności
Transformacja energetyczna w Polsce stawia wiele wyzwań przed wszystkimi uczestnikami rynku energii w Polsce. Nakłady konieczne na transformację energetyczną wyniosą ponad 1,5 bln zł do 2040 roku, jak wyliczyli eksperci Instytutu Jagiellońskiego i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, należy kompleksowo zarządzać różnymi obszarami związanymi z wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem czy zużywaniem energii elektrycznej, a także innych mediów, takich jak gaz, ciepło czy woda.
Znaczącą rolę w transformacji energetycznej będzie odgrywać rozwijające się rozproszone wytwarzanie energii, związane z budową nowych źródeł wytwarzania w oparciu o OZE, magazyny energii, które będą zwiększać bezpieczeństwo stabilnego działania sieci, czy system dystrybucji i rozliczeń w obrębie lokalnych społeczności energetycznych.
Odbiorcy mediów przede wszystkim:
- chcą optymalizacji kosztów energii elektrycznej, gazu, wody i ciepła,
- chcą zmniejszać swój ślad węglowy,
- chcą mieć dostęp do wszystkich danych związanych ze zużywaniem mediów, aby pozyskiwać informacje niezbędne do raportowania ESG.
Efektywność i elastyczność działania może zapewniać przewagę kosztową na silnie konkurencyjnych rynkach.
W celu realizacji tych celów wiele podmiotów zaczyna tworzyć społeczności energetyki rozproszonej, takie jak klastry, czy spółdzielnie energetyczne. Jednak odbiorcy energii – przedsiębiorstwa, obiekty użyteczności publicznej czy zakłady produkcyjne – stają przed wyzwaniami, co zrobić, aby rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło, gaz były niższe.
W kontekście kosztów mediów coraz ważniejszym zasobem staje się woda. Konieczne staje się opomiarowanie i zdalny monitoring zużycia wody. Jednym z największych konsumentów wody jest przemysł – to aż 68% całości zużycia, a konsumpcja dla celów komunalnych wynosi 21% (GUS, 2023). Dlatego efektywność w obszarze wody jest równie ważna jak w energetyce i podejmuje się wiele projektów mających na celu optymalizację wykorzystania wody, eliminację strat, takich jak monitoring, wykrywanie strat, ponowne wykorzystanie czy modernizacja procesów przemysłowych.
Zwiększanie efektywności działania: energia elektryczna, gaz, woda i ciepło
Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów energii i wody w budynkach jest optymalizacja zużycia. Aby móc coś zoptymalizować, należy to najpierw opomiarować i monitorować.
Zmniejszaj zużycie dzięki zdalnemu monitoringowi oraz systemowi do zarządzania mediami
Aby móc wprowadzać działania mające na celu minimalizację zużycia, trzeba wprowadzić pomiar wody w miejscach zużycia (np. różne punkty w zakładzie produkcyjnym). Odpowiedni wybór urządzeń pozwala na wychwycenie najmniejszych strat w zużyciu wody. Tradycyjny wodomierz może nie uchwycić niewielkich strat związanych np. z kapaniem wody.
Nowoczesny wodomierz ultradźwiękowy Ultrimis (Apator Powogaz) pozwala monitorować nawet niewielkie pobory wody. Aby zoptymalizować zużycie wody, należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego systemu zdalnego odczytu, a także systemu do pokazywania odczytów i analiz pomiarów – oprogramowania, np. SPIDAP,które pozwoli na monitorowanie punktów poboru oraz ewentualne ich rozliczanie (np. w lokalach na wynajem czy w spółdzielni mieszkaniowej).

Podobne rozwiązania można stosować również w zakresie zużywania energii elektrycznej. Możesz zamontować podliczniki, które pozwolą Ci opomiarować zużycie w danym punkcie. W przypadku produkcji energii elektrycznej z OZE warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania pomiarowe, jak np. licznik OTUS 3, smartESOX (Apator), który może pracować w rozwiązaniach autonomicznych czy wyspowych.
Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań softwarowych pozwalających na zdalny monitoring i odczyt zużycia mediów. Odpowiednie oprogramowanie, np. OMNITORUS (Apator), pozwoli na skuteczny monitoring zużywania różnych mediów w wielu punktach. Korzyści z korzystania z OMNITORUSA jest wiele:
- Monitoring i raportowanie zużycia energii elektrycznej, gazu i wody, nawet odległych obiektów z dowolnego miejsca;
- Możliwość zdalnego odczytu zużycia energii elektrycznej, gazu i wody dla pododbiorców (najemców);
- Wsparcie w doborze optymalnego planu taryfowego dla zakładu, obiektu;
- Informacja o zdarzeniach nagłych i sytuacjach alarmowych;
- Wyznaczanie wskaźników wydajności i efektywności oddziałów, wydziałów, technologii, procesów produkcji, itp.
Wykorzystaj źródła wytwarzania OZE w skojarzeniu z magazynem energii elektrycznej
Wzrost znaczenia źródeł wytwarzania OZE wiąże się z transformacją energetyczną. Wytwórcy zyskują możliwości obniżenia kosztów, zmniejszenia emisyjności czy zwiększenia swojego bezpieczeństwa energetycznego.
Klienci posiadający źródła wytwarzania OZE nadal stoją przed wieloma wyzwaniami: brak możliwości wykorzystania pełnych możliwości produkcyjnych instalacji wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii (OZE), gdy operator sieciowy nie przyjmuje produkcji, czy sprzedaż nadwyżek z produkcji energii po zaniżonej cenie do sieci. Przymusowe wyłączenia produkcji z OZE w źródłach fotowoltaicznych do maja 2024 roku to aż 350 GWh.
Odpowiedzią na te wyzwania może być kompleksowa oferta Apator na magazyn energii wraz innowacyjnym EMS (Energy Management System). Oferta ta zwiększa korzyści związane z produkcją energii elektrycznej w odnawialnych źródłach wytwarzania (OZE) i użytkowaniem energii elektrycznej przez jednostki samorządowe, obiekty komercyjne, zakłady produkcyjne czy społeczności energetyczne. Pojemność magazynu jest dopasowywana do potrzeb Klienta i może wynosić od kilkuset kWh do kilku MWh.
Rozwiązanie Apator to autorskie technologie i oprogramowanie pozwalające na optymalizację kosztów energii, wielkości wytwarzania, prowadzenie działalności operacyjnej z zapewnieniem stabilnego działania sieci i podwyższeniem jakości energii. Dodatkowo Klienci mogą skorzystać z oferty na nowoczesne opomiarowanie wszystkich mediów i dostęp do aplikacji wspierających zarządzanie mediami.
Wśród potencjalnych klientów rozwiązania są deweloperzy, zarządcy nieruchomości, przemysł czy społeczności energetyczne (klastry, wspólnoty). Wszyscy oni mogą korzystać z nowoczesnych urządzeń i rozwiązań technologicznych, a także, dzięki dostępowi do nowoczesnego oprogramowania, mogą obniżyć koszty energii oraz zarządzać wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem czy rozliczeniami.
Grupa Apator oferuje również różne modele finansowania tak, aby dopasować ofertę do potrzeb Klienta.
Podsumowanie
Monitoring i zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, wody, gazu i ciepła oraz wytwarzanie czy magazynowanie energii elektrycznej daje wiele możliwości. Warto skorzystać w tym zakresie z pomocy ekspertów. Jeśli jesteś deweloperem i budujesz nowy obiekt, posiadasz zakład produkcyjny czy zarządzasz obiektami mieszkaniowymi czy komercyjnymi, sprawdź już teraz ofertę Grupy Apator dla Ciebie. Wspieramy również społeczności energetyczne w skutecznym rozwoju energetyki rozproszonej.

www.apator.com
Przeczytaj także: Łatwiejszy leasing aut elektrycznych
Last Updated on 28 marca, 2025 by Elżbieta Wieleba