OKNOPLAST redukuje zużycie energii i dba o środowisko
Podniesienie efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł energii to dziś nie tylko skutek dążenia firm do zrównoważonej produkcji w trosce o klimat. Rosnące ceny energii i potrzeba niezależności energetycznej producentów przyspieszają zieloną transformację.
Poprzez szereg działań OKNOPLAST zmniejszył o 50% zużycie gazu w halach produkcyjnych, w porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego, i znacznie zredukował konsumpcję prądu. Firma inwestuje także w OZE. W obliczu trudnej sytuacji w sektorze energetycznym te nakłady przynoszą podwójną korzyść: ekologiczną i ekonomiczną.
– Prowadzenie biznesu z myślą o ograniczonych zasobach planety i zatrzymaniu zmian klimatu to dziś konieczność i obowiązek firm w każdej gałęzi przemysłu. Optymalizacja produkcji i inwestycje OKNOPLAST w proekologiczne rozwiązania przynoszą konkretne rezultaty. Dziś nasze okna charakteryzują się nie tylko najwyższą jakością, współczesnym designem i najnowszymi technologiami, ale także są produkowane w zrównoważony sposób. W ostatnim czasie zrealizowaliśmy liczne inwestycje, które dają konkretne wyniki w zakresie redukcji zużycia energii. Otrzymaliśmy również certyfikat zgodności z wiodącym standardem dotyczącym systemów zarządzania środowiskowego, który stanowi potwierdzenie konsekwentnego wdrażania działań, zmierzających do redukcji wpływu organizacji na środowisko. Oczywiście, przed nami jeszcze dużo do zrobienia, ale idziemy w dobrym kierunku – mówi Łukasz Marzec, dyrektor operacyjny Grupy OKNOPLAST.
Energooszczędność na każdym kroku
OKNOPLAST w ramach racjonalizacji zużycia gazu systematycznie analizuje procesy produkcyjne i podejmuje kroki służące podniesieniu efektywności energetycznej zakładów. Na halach prowadzona jest destryfikacja powietrza, dzięki której ciepłe powietrze spod sufitu hali przemieszczane jest w dół, co pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Wydzielono także strefy oraz ogrodzono części hali, w której pracują operatorzy od przestrzeni magazynowej. To sprawia, że miejsca te są lepiej izolowane i utrzymują wyższą temperaturę. Firma zamontowała także bramy wyposażone w mechanizmy o zwiększonej prędkości reakcji, które sprawniej otwierają się i zamykają, a także cechują się wyższą skutecznością izolacyjną, co znacząco ogranicza straty ciepła.
Dodatkowo, OKNOPLAST odzyskuje ciepło z pieca do hartowania i wykorzystuje je do ogrzewania pomieszczeń. Wysoka temperatura wytwarzana w trakcie produkcji nie marnuje się, a zużycie gazu zostaje zminimalizowane. Firma zainstalowała czujniki online. Pozwalają one na dokładne monitorowanie temperatury w poszczególnych obszarach. Pracownicy mogą w szybkim czasie podejmować decyzje dotyczące włączania lub ograniczania ogrzewania, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie gazu i oszczędność energii. Ciepło jest także odzyskiwane z kompresorów na hali produkcyjnej, a następnie wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej oraz wody stosowanej w centralnym ogrzewaniu. OKNOPLAST dba również o temperaturę w domach i mieszkaniach swoich klientów – w 2022 roku wprowadził na rynek energooszczędne okno PAVA, które posiada wyjątkowo wysokie parametry izolacji cieplnej, co pozwala oszczędzać na rosnących kosztach energii.
Świadome wybory i zielona energia
Firma z sukcesem zredukowała także zużycie prądu na halach produkcyjnych. Jednym z kluczowych kroków było przeprowadzenie wymiany oświetlenia wewnętrznego hali oraz na terenach zewnętrznych na diody LED, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej. Wdrożone działania obejmowały również instalację czujników oświetlenia oraz oświetlenia adaptacyjnego, które jest zdalnie sterowane. Ponadto uruchomiono monitoring zużycia energii, aby uzyskać lepszą kontrolę w czasie rzeczywistym.
OKNOPLAST nie zapomniał także o odnawialnych źródłach energii. Na dachach hal produkcyjnych zainstalowano pierwsze panele fotowoltaiczne.
Przez okna widać czyste powietrze
OKNOPLAST dąży także do jak największego zminimalizowania wpływu produkcji na środowisko. Firma zakupiła i zainstalowała piec katalityczny o wartości 1 200 000 złotych. To urządzenie, które w temperaturze 400°C spala lotne związki organiczne, redukując o 95% emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Piec został zamontowany na wydziale okleinowania, który odpowiada za prawie 80% całkowitej emisji fabryki pod Krakowem. Teraz, zamiast szkodliwych substancji, do atmosfery wydobywa się niemal jedynie para wodna. Biorąc pod uwagę fakt, że wydział okleinowania generował najwięcej zanieczyszczeń, to zamontowanie nowego urządzenia stało się jednym z najbardziej znaczących kroków we wdrażaniu polityki pro-środowiskowej.
Nowe urządzenie pobiera częściowo energię z instalacji fotowoltaicznej, uruchomionej na dachach hal produkcyjnych wiosną tego roku. Oprócz zamontowania nowego dopalacza, wydział okleinowania profili został uszczelniony, dzięki czemu proces produkcji stał się jeszcze bardziej hermetyczny, a substancje mogące mieć negatywny wpływ na jakość powietrza nie wydostają się na zewnątrz.
– Wdrażane coraz liczniej w ostatnich latach uchwały antysmogowe pokazują, że jakość powietrza stała się dla Polaków priorytetem. W przestrzeni publicznej dużo mówi się o emisji zanieczyszczeń z domowych kotłowni, a przecież wpływ na to czym oddychamy, mają także zakłady przemysłowe. Widzimy rosnące oczekiwania klientów oraz potrzebę, by dbać nie tylko o jakość naszych produktów, ale także sposób, w jaki powstają. Dlatego przy każdej nowej inwestycji dbamy nie tylko o to, by usprawniła produkcję, ale także by maksymalnie zredukować jej wpływ na środowisko naturalne, będące naszym wspólnym dobrem, o które powinniśmy troszczyć się każdego dnia – mówi Łukasz Marzec, dyrektor operacyjny Grupy OKNOPLAST.
Kluczowy certyfikat
Efekty działań OKNOPLAST na rzecz środowiska są całkowicie policzalne. Wdrożenie wszystkich wymagań standardu zarządzania środowiskowego przyniosło efekt w postaci certyfikatu ISO 14001. Dokument ten można traktować jako zwieńczenie wszystkich starań na rzecz realizacji kompleksowej polityki społecznej odpowiedzialności biznesu. Otrzymanie ISO 14001 w praktyce oznacza maksymalne ograniczenie wpływu organizacji na środowisko, a co za tym idzie, przynależność OKNOPLASTU do grona najbardziej ekologicznych zakładów przemysłowych w Europie.
Łukasz Marzec, dyrektor operacyjny Grupy OKNOPLAST.
Przeczytaj także: Polskie firmy wdrażają innowacyjne rozwiązania związane z ponownym wykorzystaniem odpadów. Takie działania wciąż jednak wymagają promocji