W całej Polsce trwa kontrola schronisk dla zwierząt
Minister rolnictwa Stefan Krajewski i Główny Lekarz Weterynarii Paweł Meyer jako dobry przykład opieki nad bezdomnymi zwierzętami pokazali dziś schronisko w miejscowości Pudwągi, prowadzone przez gminę Kętrzyn. Placówka realizuje swoje zadania w oparciu o stowarzyszenie międzygminne i jest dostępna dla 29 gmin województwa warmińsko-mazurskiego.
– Od 30 lat mówimy o bezdomności zwierząt i problemie ich utrzymania, ale dobrze widzimy, że potrzebujemy szybkiego wprowadzenia rozwiązań systemowych. Jestem przekonany, że prowadzenie schronisk powinno być domeną przede wszystkim samorządów. I tu w schronisku Pudwągi dobrze widać, co oznacza profesjonalna opieka nad zwierzętami, nie nastawiona na osiągniecie zysku. Schroniska dla bezdomnych zwierząt nie mogą być źródłem dochodu dla kogokolwiek w naszym kraju. Jeśli koszty prowadzenia takich placówek są coraz wyższe – musimy je solidarnie ponosić – zapowiedział w Kętrzynie minister rolnictwa Stefan Krajewski.

Zdecydowanym wsparciem prewencyjnym dla skutecznej opieki nad bezdomnymi zwierzętami ma być ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Wprowadzi ona powszechny obowiązek znakowania oraz rejestracji psów i kotów. Znakowania przeprowadzi zbudowany w tym celu rejestr publiczny, kompatybilny z systemami unijnymi. Rozwiązanie pozwoli na jednoznaczne powiązanie konkretnego zwierzęcia z podmiotem za to zwierzę odpowiedzialnym, co ograniczy skalę bezdomności zwierząt.
– To regulacje nad którymi intensywnie pracujemy. Ale równolegle do tych systemowych rozwiązań proponowanych przez resort rolnictwa, wszyscy powinniśmy zastanowić się nad przyczynami bezdomności zwierząt, naszymi zachowaniami. Nie kupuj – adoptuj – to hasło, które trzeba wciąż mocno przypominać – dodał minister.
Do pakietu nowych rozwiązań, wzmacniających opiekę nad zwierzętami dochodzi również zapowiedziany przez ministra Stefana Krajewskiego nowy program „Pies w zagrodzie”. To rozwiązanie, dzięki któremu rolnicy będą mogli uzyskać dofinansowanie budowy profesjonalnych kojców dla psów, gwarantujących utrzymanie dobrostanu zwierząt.
– Zdecydowanie namawiam inne samorządy do zastosowania naszych rozwiązań, które bardzo dobrze sprawdzają się w schronisku Pudwągi. Nie prowadzimy działalności komercyjnej, a jednodniowy koszt utrzymania psa dochodzi nawet do 25 zł. Ale 29 gmin z którymi współpracujemy rozumie to doskonale, kolejna 30 gmina już czeka w kolejce. Mamy sporo wolontariuszy, dla których opieka nad zwierzętami to bardziej misja niż praca – przyznał burmistrza Kętrzyna Karola Lizureja, na którego terenie działa schronisko.
Kontrole schronisk dla bezdomnych zwierząt
Od 13 stycznia 2026 roku na zlecenie Głównego Lekarza Weterynarii prowadzone są niezapowiedziane kontrole wszystkich schronisk dla zwierząt, których celem jest ocena dobrostanu zwierząt, w tym ocena warunków bytowych i poziomu opieki weterynaryjnej. Do końca stycznia przeprowadzonych zostało 430 kontroli na szczeblu powiatowych lekarzy weterynarii i 29 kontroli na szczeblu lekarzy wojewódzkich.
– Działania kontrolne wykazały dotąd 50 przypadków nieprawidłowości, które we wskazanych placówkach są już sukcesywnie usuwane. Na bieżąco wydajemy decyzje administracyjne, które obligują podmioty prowadzące opiekę nad zwierzętami do natychmiastowych działań naprawczych – podsumował trwające kontrole Główny Lekarz Weterynarii Paweł Meyer i zapowiedział powołanie nowego Zespołu ds. ochrony zwierząt, w skład którego wejdą organizacje pozarządowe, zajmujące się ochroną i opieką nad zwierzętami:
– Chcemy wymienić się doświadczeniami i rozpocząć realną współpracę nad nowymi regulacjami, które faktycznie będą gwarantować skuteczną opiekę i egzekwowanie praw zwierząt.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował także o konsultacjach społecznych dwóch nowych publikacji poradnikowych z zakresu dobrych praktyk dla gmin i schronisk, w których ujęte są podstawowe regulacje, zasady i standardy postępowań w zakresie prowadzenia opieki nad zwierzętami.
Przeczytaj także: Rosną obawy Polaków o stan lasów i ich bioróżnorodność. To wpływa na ich decyzje zakupowe
Źródło: www.gov.pl/web/rolnictwo
Last Updated on 3 lutego, 2026 by Krzysztof Kotlarski