Cushman & Wakefield project managerem przy budowie nowego biura Oracle w The Warsaw HUB

Wzorowa współpraca czołowych firm w trudnym czasie epidemii – tak w kilku słowach można opisać przedsięwzięcie, jakim było powstanie nowego biura firmy Oracle. Do realizacji projektu zaangażowano międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, którą wspierała pracownia Massive Design oraz spółka Roger Preston Polska.

Oracle, globalna firma z branży IT, od kilku miesięcy może poszczycić się wyjątkową przestrzenią biurową. Jest to pierwsza na świecie powierzchnia zaprojektowana zgodnie z nową identyfikacją wizualną firmy. Wyzwaniem było wpisanie tej filozofii w ambitną koncepcję architektoniczną, jak
również spełnienie wysokich wymagań jakościowych stawianych przez Oracle. Nowa siedziba zajmuje powierzchnię około 3500 mkw, zlokalizowaną na dwóch i pół piętrach w budynku The Warsaw HUB.

Wymagający projekt w ekspresowym tempie

Firma Cushman & Wakefield, która była odpowiedzialna za całościowe prowadzenie projektu, pierwsze prace rozpoczęła jesienią 2019 roku: Choć w skali globalnej Cushman & Wakefield orazOracle mają długą historię udanej współpracy, to w tym przypadku wystartowaliśmy do przetargu, w którym zmierzyliśmy się z innymi firmami doradczymi. Nasze umiejętności zostały docenione, co zaowocowało podpisaniem umowy. Dołączyliśmy do prac naszego działu komercyjnego przy doradzaniu Oracle przy negocjacjach umowy najmu, a następnie weszliśmy w całą procedurę projektowania koncepcyjnego i wykonawczego, kontrolowania kosztów i harmonogramu, aż po nadzór nad samą budową i oddanie nowego biura – mówi Michał Jaraczewski, Associate w Cushman & Wakefield, który nadzorował projekt.

W przypadku tego projektu szczególnym wyzwaniem okazał się nieprawdopodobnie krótki termin przewidziany na wybudowanie całej, nietuzinkowej pod kątem projektu, powierzchni – Mieliśmy zaledwie dwa miesiące, co wynikało z przyczyn niezależnych od nas. Mimo to, również dzięki wsparciu dewelopera, firmy Ghelamco, udało nam się oddać do użytku powierzchnię biurową w planowanym terminie, nie tracąc na jakość wykończenia – dodaje Michał Jaraczewski.

Wyjątkowo zgrany zespół kluczem do sukcesu

Jako kluczowy element sukcesu projektu Cushman & Wakefield wymienia zaangażowanie swojego personelu, projektantów z pracowni Massive Design i specjalistów branżowych z Roger Preston Polska, jak również wkład międzynarodowego zespołu z Oracle. Jako firma z bogatym doświadczeniem w otwieraniu i rozbudowywaniu swoich biur na świecie Oracle zaangażował w projekt własnych udziałowców i specjalistów z wielu branż. Nieocenione były profesjonalizm i wiedza lokalnego zespołu, kierowanego przez Katarzynę Zawadkę – zauważa Michał Jaraczewski, podkreślając dodatkowo wyjątkową postawę i poświęcenie Massive Design i Roger Preston Polska. Świetnie nam się współpracowało, dzięki temu firma mogła przeprowadzić się do nowego biura przed upływem terminu ważności umów najmu w dotychczasowych lokalizacjach.

Dodatkowe trudności spowodowała również epidemia. Czas na budowę został skrócony z planowanych czterech miesięcy do dwóch. Groziły opóźnienia w dostawach materiałów, sprzętu, mebli, jak również dostępności czy możliwości podróżowania personelu na miejsce. Obostrzenia wynikające z Covid-19 były dodatkową komplikacją dla firmy Cushman & Wakefield pod kątem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Ten bardzo złożony projekt wymagał skoordynowania wielu podwykonawców w krótkim czasie i przezwyciężania licznych zatorów na drodze dostawczej.

Ostateczny efekt, widoczny na zdjęciach, mówi sam za siebie. Jestem bardzo dumna z tego projektu, nie tylko z finalnego rezultatu, ale także z przebiegu całego procesu. Profesjonalizm oraz wszechstronność naszych Partnerów były nieocenione. Aż szkoda, że to już koniec – przyznaje Katarzyna Zawadka, Senior Facilities Manager w Oracle.

Biuro ponadczasowe i funkcjonalne

Projekt wnętrza przygotowany przez pracownię Massive Design jest współczesny w formie, ale klasyczny w wyrazie. Najważniejszym zadaniem było stworzenie aranżacji na tyle uniwersalnej i otwartej, by mogła funkcjonować bez dodatkowych zmian w perspektywie dłuższego okresu najmu – mówi Maciej Sawiński, projektant Massive Design.

Znalazły się tu miejsca dedykowane do pracy indywidualnej oraz grupowej, do pracy w skupieniu oraz burz mózgów, pracy przy biurku, jak i na sofie lub pufach. Jest przestrzeń do jogi czy do gry w bilard lub na konsolach. Wszystkie obszary są odpowiednio wydzielone nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim akustycznie. Przestrzenie socjalne odgrywają istotną rolę, służąc między innymi integracji pracowników, zajmujących do tej pory dwa niezależne biura.

Uzyskanie tak przemyślanej i funkcjonalnej przestrzeni nie byłoby możliwe bez zaangażowania wszystkich stron: Dzięki fantastycznej współpracy z Klientem i project managerem stworzyliśmy wnętrze o ponadczasowym charakterze, które długo będzie cieszyło oczy. Te kilka miesięcy wytężonej współpracy zaowocowało stworzeniem wyjątkowej przestrzeni, która przeciera szlaki dla kolejnych trendów w projektowaniu. Praca w takim zespole to była czysta przyjemność – mówi Konrad Dowejko, Design Director w Massive Design.


Autor:

Cushman & Wakefield

Last Updated on 21 stycznia, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA