Potrzebujemy sprawnego systemu kaucyjnego. Branża napojowa zgłasza propozycje zmian do nowego projektu ustawy
Komentarz ekspercki Agaty Koppy, dyrektorki ESG i Corporate Affairs, Carlsberg Polska
12 kwietnia 2023 r. Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło nowy projekt ustawy o systemie kaucyjnym (UC91). Zgodnie z nim kaucją zostaną objęte plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Pojawienie się projektu ustawy zintensyfikowało dyskusję i rozbudziło nadzieje, że w najbliższym czasie zostaną określone jasne ramy prawne utworzenia polskiego systemu kaucyjnego.
Branża napojowa w Polsce, w tym także producenci piwa, jest zgodna co do tego, że system ten jest potrzebny. Zarówno ze względu na ochronę środowiska, jak też z przyczyn kosztowych, związanych z zarządzaniem zużytymi opakowaniami. Projekt daje szanse na skokowe zwiększenie zbiórki i co za tym idzie skuteczny recykling odpadów opakowaniowych.
Niezależnie od nowych przepisów branża piwowarska już od dłuższego czasu stosuje własne regulacje dotyczące zarządzania opakowaniami. Piwo jest jedyną kategorią w Polsce, w której z powodzeniem funkcjonuje system kaucyjny dotyczący szklanej butelki zwrotnej. Dotychczasowe funkcjonowanie systemu zwrotu butelki wielokrotnego użycia, pokazuje, że jest to rozwiązanie najbardziej efektywne z punktu widzenia ochrony środowiska. W Carlsberg Polska zwrotność butelek szklanych sięga poziomu 90 proc., co jest wynikiem znacznie wyprzedzającym unijne oczekiwania. Fenomen wysokiej zwrotności tych opakowań, głównie w sklepach tradycyjnych, jest dowodem na wysoką skuteczność i efektywność istniejącego systemu, którego rozwiązania warto chronić i kontynuować.
Nowy projekt ustawy, choć zmierza w dobrym kierunku, to zawiera zapisy, których realizacja będzie trudna, a nawet niemożliwa. Przede wszystkim jest nim ten, mówiący o wejściu ustawy w życie z początkiem roku 2025. Budzi on zastrzeżenia wszystkich producentów napojów. Zgłosiliśmy konieczność przesunięcia tego terminu na 1 stycznia 2026 roku. Inne uwagi dotyczą m.in. wysokości proponowanej kaucji oraz kaucji za niezwrócone butelki szklane wielokrotnego użytku.
Komentarz w tej sprawie wypracowują wspólnie przedstawiciele całej branży piwowarskiej wraz z przedstawicielami innych kategorii napojowych zrzeszonych w Polskiej Federacji Producentów Żywności. Prace po naszej stronie idą bardzo sprawnie, w wyniku czego nasze merytoryczne komentarze trafiają bezpośrednio do odpowiedzialnych za kształt ustawy. Nad konkretnymi uwagami pracują niezależnie zespoły w kilku firmach, które dochodzą do podobnych wniosków, co potwierdza słuszność przekazywanych postulatów. Wierzymy zatem, że zostaną one uwzględnione w finalnym projekcie ustawy.
Last Updated on 9 maja, 2023 by Anastazja Lach