Czołowe pismo naukowe skrytykowane za użycie sztucznej inteligencji

Czołowe pismo naukowe skrytykowane za użycie sztucznej inteligencji

Czołowe australijskie pismo naukowe, „Cosmos”, zostało w czwartek skrytykowane za opublikowanie artykułów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję (AI), które eksperci uznali za niepoprawne i zbyt uproszczone – poinformowała agencja AFP.

Wydawany przez australijską Narodową Agencję Naukową „Cosmos” wykorzystał chatbot GPT-4 stworzony przez OpenAI do napisania sześciu artykułów opublikowanych w lipcu.

Choć pismo naukowe nie ukrywało faktu wykorzystania AI, Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Australii oceniło, że użycie tej technologii budzi poważne zaniepokojenie.

Prezes Stowarzyszenia Jackson Ryan powiedział agencji AFP, że w wygenerowanym przez AI artykule „Co się dzieje z naszym ciałem po śmierci?” niepoprawnie opisano lub zanadto uproszczono procesy naukowe. Na przykład AI opisała oznaki sztywnienia ciała trzy lub cztery godziny po śmierci. Zdaniem Ryana badania naukowe pozwalają na mniej precyzyjne wnioski.

W artykule opisano też autolizę – proces niszczenia komórek przez ich enzymy – jako „samozniszczenie”, co według Ryana niewłaściwie określa to zjawisko.

Ryan podsumował, że nieścisłości w wygenerowanych przez AI artykułach mogą podważyć zaufanie do pisma.

Rzecznik Narodowej Agencji Naukowej powiedział, że treść wygenerowana przez AI została zweryfikowana przez „wyspecjalizowane narzędzie naukowe i wyedytowana przez zespół edytorów +Cosmosu+”.

Pismo skrytykowano również za to, że wykorzystało dotacje dla sektora dziennikarskiego do rozwijania sztucznej inteligencji, co może odbywać się ze szkodą dla samych dziennikarzy.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja karmiona danymi generowanymi przez AI może się „załamać”


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 9 sierpnia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS