Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali maszynę, która ma pomóc w zagospodarowaniu odpadów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali maszynę, która ma pomóc w zagospodarowaniu odpadów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę do przetwórstwa tworzyw i wytwarzania nowych wyrobów z materiałów polimerowych pochodzących z recyklingu. Efekty pracy zaprezentowali we wtorek podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie.

Kierownik Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych PL prof. Tomasz Klepka powiedział PAP podczas spotkania, że maszyna została skonstruowana w katedrze od podstaw, czyli od koncepcji, patentu i symulacji.

Wynalazek umożliwia otrzymywanie nowych, oryginalnych kompozycji materiałowych, które są oparte na tworzywach sztucznych, ale zawierają dużą ilość składników pochodzących z odpadów poprodukcyjnych np. piasku czy pyłu budowlanego.

„Planujemy, żeby maszyna dawała drugie życie odpadom np. po produkcji budowlanej czy rolnej” – powiedział prof. Klepka. „Rozwiązania zastosowane w urządzeniu – wyjaśnił – umożliwiają zwiększenie udziału dodatków w wytwarzanych materiałach i pozyskanie pożądanych właściwości, jak zwiększenie lub zmniejszenie ich elastyczności.”

„Naszym sztandarowym pomysłem jest sztuczny kamień – grys polimerowy – który można barwić w całej masie lub uzyskać otwory drenażowe, żeby chłoną wodę, kiedy będzie jej nadmiar i oddawał, kiedy będzie susza” – wskazał.

„Nasza maszyna pozwala zrobić powtarzalne produkty w warunkach, które są przez nas kontrolowane, wykonać badania, które są powtarzalne a przez to cenne dla przedsiębiorców” – wyjaśnił.

Podczas pokazu naukowcy zaprezentowali urządzenie z głowicą o przekroju kołowym, ale prof. Klepka wyjaśnił, że można zastosować także inne kształty.

„Możemy wykonywać paski, prostopadłościany, elementy długie, krótkie” – wymienił. Według naukowca, maszyna może być wykorzystywana m.in. w zakładach produkujących kostkę brukową, dachówkę lub elementy ogrodowe. Na rozwiązaniu skorzystać mogą przedsiębiorcy szukający zastosowania dla odpadów, które – za jego pomocą – będzie można wykorzystać w nowym produkcie.

„To jest oferta naukowców dla przemysłu. Czekamy na konkretne zapotrzebowania” – powiedział dodając prof. Klepka dodając, że dostosowanie maszyny do potrzeb przedsiębiorstwa może zając około pół roku.

Jak zakomunikowała uczelnia, projekt Politechniki Lubelskiej zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie wynalazków INOVA w Chorwacji.

Rektor PL prof. Zbigniew Pater poinformował, że naukowcy politechniki uzyskali w tym roku ok. 120 patentów, co jest rekordem na przestrzeni ostatnich lat i świadczy – zdaniem rektora – o innowacyjności uczelni. „Mamy zrealizowanych ponad 185 umów z przemysłem na tzw. prace zlecone na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego i kilka milionów złotych przychodu z tego tytułu” – podał.

Politechnika Lubelska kształci obecnie ok. 7,1 tys. studentów, w tym blisko 2 tys. na pierwszym roku.

Przeczytaj także: Coraz więcej inicjatyw na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem. Branża opakowaniowa szuka alternatyw dla tego surowca


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 13 grudnia, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS