NASA ubierze się u Prady
We współpracy z komercyjną firmą kosmiczną Axiom Space słynny włoski dom mody Prada zaprojektuje skafandry księżycowe na potrzeby misji NASA Artemis III, mającej być pierwszym załogowym lądowaniem na Księżycu od roku 1972 – poinformowała firma Axiom Space.
Planowana na grudzień 2025 misja Artemis III, pierwsza załogowa wyprawa na południowy biegun Księżyca, będzie także pierwszą, podczas której na Srebrnym Globie znajdzie się kobieta. 3 osoby spędzą w kosmosie około 30 dni. Księżycowe skafandry kosmiczne będą wyposażone w specjalistyczne narzędzia do eksploracji i pracy naukowej oraz opracowane przez NASA systemy umożliwiające ludziom pracę i życie na Księżycu.
Jak powiedział przedstawiciel firmy Prada, kombinezony zwane Axiom Extravehcular Mobility Unit (AxEMU) mają zapewnić astronautom „zaawansowane możliwości eksploracji kosmosu” i wykorzystywać „innowacyjne technologie i projekty”, aby były bardziej elastyczne i zapewniały lepszą ochronę przed środowiskiem księżycowym. Główne zadania skafandra kosmicznego to zapewnianie odpowiedniego ciśnienia i poziomu tlenu oraz utrzymywanie właściwej temperatury.
Nowe skafandry mają być ewolucyjnym rozwinięciem dotychczasowego modelu NASA Exploration Extravehcular Mobility Unit (xEMU). Z założenia projektanci i inżynierowie mają ściśle współpracować – i to zarówno jeśli chodzi o zastosowane materiały, jak i wygląd nowych skafandrów.
Firma Parada istnieje od roku 1913. „Nieustannie wybiegający myślą w przyszłość etos Prady na rzecz ludzkości rozszerzył się na pragnienie przygody i nowych horyzontów: kosmosu – skomentował Lorenzo Bertelli, dyrektor ds. marketingu Prada Group. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tej historycznej misji z Axiom Space”.
„Jesteśmy podekscytowani współpracą z Pradą przy skafandrze kosmicznym Axiom Extravehcular Mobility Unit (AxEMU) – powiedział Michael Suffredini, dyrektor generalny Axiom Space. – Wiedza techniczna Prady w zakresie surowców, technik produkcji i innowacyjnych koncepcji projektowych przyniesie zaawansowane technologie w zapewnieniu nie tylko komfortu astronautów na powierzchni Księżyca, ale także bardzo potrzebnego uwzględnienia czynnika ludzkiego, którego nie ma w starszych skafandrach kosmicznych”.
Przeczytaj także: MRiT: polskie firmy z branży kosmicznej podpisały umowy z kazachskimi i koreańskimi spółkami
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Last Updated on 10 października, 2023 by Krzysztof Kotlarski