Prof. Mądry o rozwoju AI: chciałbym, żeby rządy się obudziły; rewolucja już się zaczęła

Prof. Mądry o rozwoju AI: chciałbym, żeby rządy się obudziły; rewolucja już się zaczęła

Sztuczna inteligencja to autostrada do postępu; każde państwo, które chce się liczyć, powinno mieć strategię rozwoju w tym zakresie – uważa prof. Aleksander Mądry z Open AI. Jego zdaniem rządy na całym świecie powinny się obudzić, bo rewolucja związana ze sztuczną inteligencją już się zaczęła.

Aleksander Mądry to profesor informatyki w Massachusetts Institute of Technology oraz Szef Działu Gotowości w OpenAI (to firma, która opracowała ChatGPT). Zajmuje się przygotowaniem reakcji na potencjalne niechciane skutki rozwoju sztucznej inteligencji.

Ekspert był w poniedziałek gościem spotkania  zorganizowanego przez IDEAS NCBR na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie którego zastanawiano się nad tym, jak sztuczna inteligencja przesunie granice nauki. Pytany był m.in. o politykę państwową związaną z rozwojem AI.

“Każde państwo powinno mieć strategię ds. AI, jeśli chce się liczyć gospodarczo, kulturowo” – powiedział.

Jego zdaniem AI powinno być traktowane w polityce z mniej więcej taką powagą, jak np. tematy obronności. Tymczasem, jak zwrócił uwagę, jest tylko jedno państwo, które ma ministra ds. AI – to Zjednoczone Emiraty Arabskie, które już zastanawiają się, co zrobić, kiedy skończy się ropa. Dodał, że Francja i Wielka Brytania nieśmiało inwestują w rozwój AI. “A reszta Europy – nie jestem pod wrażeniem. To się powinno zmienić” – ocenił.

“Chciałbym, żeby rządy się obudziły, społeczeństwo się obudziło. AI to technologia, która zmieni wszystko. Musimy myśleć i działać, żeby upewnić się, że kierunek, który przyjmie ta technologia będzie taki, jaki chcemy, a nie taki, jaki się zdarzy” – powiedział prof. Mądry i dodał, że wciąż nie czuje, że rozumiana jest powaga tej sytuacji.

Naukowiec chciałby, żeby i w polskiej debacie zaczęło się mówić o AI. “AI to nie jest 'jakaś tam’ technologia. To technologia, która przyspiesza wszystkie inne technologie – oraz naukę. A jeśli pomyślimy sobie o rozwoju ludzkości, nauka była zawsze największym czynnikiem, który prowadził do rozwoju technologicznego” – zwrócił uwagę. I dodał: “AI to autostrada do szybszego postępu naukowego. Głupio by było, żeby tą autostradą nie jechać. A to się dzieje: my ignorujemy tę autostradę”.

Prof. Mądry zaznaczył, że nawet gdyby zamknięto firmę Open AI, to ”rewolucja już się zaczęła. “Żyjemy w innym świecie” – powiedział. Zwrócił uwagę, że AI dotyka bardzo wielu sfer naszego życia – wymienił, że korzystamy z niej poruszając się po mieście, wyszukując wiadomości w internecie czy korzystając z niektórych sensorów w samochodach.

Prof. Mądry pytany był, czy zgodziłby się być polskim ministrem ds. AI. “Najpierw chciałbym mieć rozmowę z premierem Tuskiem na ten temat” – odpowiedział półżartem.

W dyskusji brał też udział dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, założyciel IDEAS NCBR. “Sztuczna inteligencja nie jest jedną z wielu technologii. Rozwój tej technologii będzie miał wielkie implikacje dla tego, jak będzie wyglądać nie tylko obronność, ale i nauka, i technologia. Jeśli zainwestujemy w AI, to jest szansa, że te technologie przyspieszą, jeśli nie zrobimy tej inwestycji, to (…) przegrywamy, nawet nie startujemy”.

Przeczytaj także: Debata/ Nie wiemy, czy AI będzie lepsza niż naukowcy, ale naukowcy będą lepsi z AI


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 10 lipca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS