ROZWÓJ AI W BIZNESIE I NIE TYLKO

ROZWÓJ AI W BIZNESIE I NIE TYLKO

– Świat IT i świat AI coraz bardziej do siebie zaprasza. Takie trendy jak low code lub no-code, umożliwiają użycie sztucznej inteligencji przeciętnemu użytkownikowi, a nawet współtworzenie jej. Ten trend przybrał na sile w ostatnim czasie, znosząc bariery programowania i umożliwiając pracę z AI bez względu na to, z jakiej pracy i z jakim doświadczeniem przyjdziemy: grafika, twórcy treści czy managerki – opowiadała dr hab. Aleksandra Przegalińska podczas Dnia Kariery Kobiety w IT 2022 prezentując trendy związane ze sztuczną inteligencją, technologiami wschodzącymi innymi niż AI oraz co oznaczają one dla codzienności każdego z nas.

PRACA PRZYSZŁOŚCI – ŚWIAT PRZYSZOŚCI BEZ PRACY

Coraz większa obecność botów sprawia, że rynek pracy się zmienia. Do debaty publicznej w wielu krajach wchodzi temat uniwersalnego dochodu podstawowego. Defetystyczne wizje, gdzie  pracy jest mało i jest ona prekariacka, warto zastąpić wizją pracy wspomaganej i ułatwianej przez technologie wschodzące, tzn. takie gdzie praca człowieka będzie wartościowa i wspierana przez AI.

Ekosystemy najnowszych technologii zaczynają się już bardziej określać. W naszej codzienności istnieje już Internet rzeczy, takich jak sensory, czujniki, rzeczywistość rozszerzona i wirtualna. Mamy też wizję metawersum w niedalekiej przyszłości, czyli świata dostoswanego do konsumenta. Mamy blockchain. Wszystkie te technologie są lub zaczynają być implementowane, ale i wchodzą ze sobą w najrozmaitsze interakcje. Oznacza to, że można połączyć AI z Metawersum, gdzie sztuczna inteligencja może być naszym przewodnikiem po doświadczeniach w tej wirtualnej rzeczywistości.

AI PRZEWIDZI WYBUCH PANDEMII

Chwilę po północy 30. grudnia 2019 r. platforma sztucznej inteligencji BlueDot, działająca w ramach kanadyjskiego start-up’u, wykryła grupę przypadków „niezwykłego zapalenia płuc” występujących na rynku w Wuhan w Chinach i oflagowała je. Dziewięć dni później Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie ostrzegające ludzi o pojawieniu się nowego koronawirusa.

– Ekosytem nowych technologii mocno się skonsolidował i są one sukcesywnie wdrażane.  Sztuczna inteligencja jest wśród nich dość szczególna, z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, technologia o walorze predykcyjnym – może nam kreślić prognozy przyszłości albo  pokazywać to, co już jest, a czego jeszcze nie widzimy. Po drugie, jest to technologia najbardziej przypominająca nas, ludzi. Może percypować świat: widzieć, słyszeć, rozpoznawać dźwięki i obrazy, komunikować się z nami, prowadzić rozumowanie. Z tych powodów wydawać się może również najbardziej niepokojąc – komentuje dr hab. Aleksandra Przegalińska.

Dzisiaj robotyka oparta na sztucznej inteligencji nie jest jeszcze zbytnio rozwinięta, ale może stać się bardzo ważnym obszarem AI w przyszłości poprzez możliwość działania na obiektach i w przestrzeni.

CZY KREATYWNOŚĆ TO CECHA WYŁĄCZNIE LUDZKA?

Obecnie istnieje wiele wydajnych programów sztucznej inteligencji, które pozwalają ludziom tworzyć oryginalne realistyczne obrazy i dzieła sztuki na podstawie opisów tekstowych, jak przykładowo

DALL-E 2, Stable Diffusion czy Midjourney. Obraz stworzony, a raczej wygenerowany przez ten ostatni program, we wrześniu tego roku otrzymał prestiżową nagrodę artystyczną, wzbudzając kontrowersje wśród malarzy i krytyków sztuki. Z jeszcze większą mocą odżyło pytanie o sens kreatywności, gdyż sztuczna inteligencja pojawia się w dużej mierze w tej dziedzinie.

W przypadku wszystkich programów AI kluczowe jest jednak, jaki dostaną wkład w postaci Big Data, aby mogły dobrze pełnić swoje zadania.


Dzień Kariery Kobiety w IT to bezpłatne interaktywne wydarzenie dla kobiet, które są zainteresowane nowymi technologiami i chcą się rozwijać w tym kierunku. Udział w wydarzeniu biorą liderki polskiej branży IT oraz ekspertki od motywacji i rozwoju. Więcej: https://dzienkarierykobietywit.pl/.

Dzień Kariery Kobiety w IT organizowany jest przez Future Collars – szkołę programowania i kompetencji cyfrowych online. Innowacyjna metoda nauczania Future Collars skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, które chcą zmienić swoją ścieżkę kariery i wejść do świata IT, jak i do firm, poszukujących efektywnych i skutecznych programów rozwojowych do reskillingu oraz upskillingu swoich pracowników. 

Last Updated on 3 stycznia, 2023 by Anastazja Lach

TAGS