Substancja opracowana przez krakowskich naukowców wejdzie w skład kosmetyków

Substancja opracowana przez krakowskich naukowców wejdzie w skład kosmetyków

Substancja opracowana przez naukowców Politechniki Krakowskiej na bazie lupeolu – składnika kory brzozy – wejdzie w skład kosmetyków antystarzeniowych, intensywnie pielęgnujących – poinformowała w poniedziałek uczelnia.

Wynalazek wprowadzi na rynek spółka LUBA, której politechnika sprzedała prawa do patentu. Produkty będą sygnowane znakiem jakości „Powered by Politechnika Krakowska”. Kosmetyki trafią do drogerii polskich i zagranicznych.

Związki zawarte w korze brzozy pozytywnie wpływają na skórę, ale słabo przenikają przez jej powierzchnię. Krakowskim naukowcom udało się opracować, na bazie lupeolu, substancję, która wnika w głębokie warstwy skóry.

Nowa pochodna lupeolu – izonikotynian lupeolu – przeszła badania też pod kątem zdolności do redukcji wolnych rodników, bezpieczeństwa stosowania i biodegradowalności.

„Okazało się, że nowy związek jest znacznie skuteczniejszy od samego lupeolu. Potwierdziliśmy w badaniach, że jego aktywność w procesach regeneracji skóry, namnażania się jej komórek, ochrony ich przed czynnikami zewnętrznymi, jest znacznie wyższa. Przykładowo, w przypadku aktywności antyoksydacyjnej ta efektywność jest wyższa aż o 30 procent. Nowa cząsteczka wpływa też pozytywnie na proces odnawiania się naskórka i zasklepiania ran, czego nie obserwowano w przypadku lupeolu. Udało się nam więc odkryć zupełnie nową aktywność, której podstawowy związek nie wykazuje” – wyjaśniła dr inż. Magdalena Malinowska z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, autorka pracy doktorskiej, której tematem było przenikanie lupeolu przez skórę.

Możliwe, że nowa substancja, oprócz dodania w skład kosmetyków, zostanie też wykorzystana do produkcji preparatów leczniczych, np. do leczenia oparzeń po radioterapii.

Prace przedwdrożeniowe naukowców z PK zostały sfinansowane w ramach projektu Inkubator Innowacyjności, realizowanego przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej (CTT PK).

Wcześniej w laboratoriach PK powstawały także inne substancje wykorzystane w kosmetyce, np. do produkcji bezalkoholowych perfum czy produktów do makijażu.

Przeczytaj także: Nakładka na telefon pomoże w regularnym monitorowaniu ciśnienia


Źródło: naukawpolsce.pl

Last Updated on 12 września, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS