Prezes GAZ-SYSTEM wybrany pierwszym Prezesem Zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu

Prezes GAZ-SYSTEM wybrany pierwszym Prezesem Zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu

11 grudnia 2024 r. odbyło się spotkanie założycielskie Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu (IGBiB) – pierwszej w Polsce organizacji zrzeszającej podmioty z branży biogazowej i biometanowej. Do IGBB przystąpiło aż 150 firm i instytucji.

Nowa instytucja będzie skupiać się na reprezentowaniu interesów branży w dialogu z administracją publiczną, a także na wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora biogazu i biometanu. 

Podczas spotkania założycielskiego wybrano władze IGBB. Przewodniczącym Rady został Artur Nizioł, Prezes Zarządu Grupy Industry S.A. Członkami Rady zostali Maciej Roik (Magazyn „Biomasa”) i Izabella Żyglicka (Kancelaria Żyglicka i Wspólnicy).

Stanowisko Prezesa Zarządu nowej Izby powierzono Sławomirowi Hinc, Prezesowi GAZ-SYSTEM, którego wybrano 142 głosami. W skład Zarządu IGBB weszli również Krzysztof Maciąg (TEDOM), Grzegorz Bujnowski (Grupa Orlen), Jerzy Lilia (LipcoFoods), Marcin Białek (Biogas System), Kamil Kozłowski (Biogas Technology) oraz Maciej Kosiński (Magazyn „Biomasa”).

GAZ-SYSTEM intensywnie angażuje się w proces polskiej transformacji energetycznej, przykładając szczególną wagę do kształtowania rynku gazów zdekarbonizowanych, w tym w szczególności biometanu. Zaangażowanie spółki w tym obszarze obejmuje udział w unijnym i krajowym procesie legislacyjnym, opracowywanie wytycznych dotyczących przyłączania biometanowni do sieci przesyłowej, aktywną komunikację z rynkiem oraz poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które pozwolą na przesył biometanu do klientów przyłączonych do krajowej sieci przesyłowej. Połączenie sił całej branży w ramach IGBiB przyczyni się do rozwoju tego sektora, a w rezultacie do zwiększenia roli biogazu i biometanu w dekarbonizacji naszej gospodarki. 

Kim jest Sławomir Hinc?

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży gazowniczej, będąc bezpośrednio zaangażowanym w tworzenie koncepcji funkcjonowania krajowego operatora systemu przesyłu gazu ziemnego w Polsce począwszy od 2003 roku.

W latach 2004-2008 Sławomir Hinc pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce PGNiG Przesył (obecnie GAZ-SYSTEM). Był w niej odpowiedzialny za współpracę z Urzędem Regulacji Energetyki, negocjacje umowy leasingu majątku przesyłowego, który dywidendą rzeczową został przekazany przez PGNiG do GAZ-SYSTEM. Nowy prezes zarządu naszej spółki nadzorował także proces uzyskania koncesji na przesyłanie gazu dla GAZ-SYSTEM. W latach 2006-2008 pełnił funkcję prokurenta spółki. Jest autorem jej pierwszej taryfy przesyłowej. Odpowiadał ze strony GAZ-SYSTEM za przeniesienie w roku 2005 Regionalnych Oddziałów Przesyłu ze struktur PGNiG S.A. do GAZ-SYSTEM. W latach 2008-2013 był wiceprezesem PGNiG ds. finansowych. Odpowiadał m.in. za wydzielenie z PGNiG operatora systemu magazynowego (OSM), utworzenie spółki obecnie funkcjonującej pod nazwą Gas Storage Poland oraz wprowadzenie na rynek usług magazynowych. W latach 2008-2014 był członkiem Rady Nadzorczej spółki EuRoPol GAZ. W 2010 r. został powołany do Rady Zarządzającej europejskiego stowarzyszenia firm gazowych i naftowych EUROGAS w Brukseli, w której zasiadał do 2015 r.

W latach 2013-2016 pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego spółki PGNiG Upstream Norway, gdzie odpowiadał między innymi za nabycie udziałów PGNiG w 4 złożach, za co otrzymał nagrodę Gullkronen Award za najlepszą transakcję na rynku naftowym w Norwegii. Nadzorował także rozszerzenie działalności poszukiwawczej złóż przez PGNiG na północy Norwegii, w tym pozyskanie przez PGNiG koncesji poszukiwawczych na Morzu Barentsa. W latach 2019-2024 związany był z branżą energetyki odnawialnej, najpierw jako doradca zarządu, a następnie członek Rady Nadzorczej Helioexpert. Od 2019 r. był prezesem i dyrektorem zarządzającym Green Genius – polskiego oddziału litewskiego operatora farm PV.

Posiada wykształcenie ekonomiczne uzyskane w Instytucie Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego i tytuł naukowy doktora nauk technicznych Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej ze specjalnością w zakresie systemów taryfowych w przesyle gazu. Studiował także na uniwersytecie w Wiedniu oraz Berlinie. Ukończył studia podyplomowe The Comprehensive Business Management Programme organizowane przez Central State Connecticut University. Wykładowca studiów podyplomowych na Politechnice Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w obszarze transportu, taryfikacji i regulacji rynku gazu ziemnego. Autor szeregu publikacji z zakresu taryfikacji i transportu gazu ziemnego.

Stanowisko prezesa zarządu GAZ-SYSTEM objął 12 lutego 2024 r.

Przeczytaj także: Zmiany w Zarządzie Gas Storage Poland sp. z o.o.


Źródło: www.gaz-system.pl

Last Updated on 13 grudnia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS