Za horyzontem przedsiębiorczości: 20+ lat wyzwań i sukcesów. Rozmowa z dr inż. Arturem Pollakiem, prezesem zarządu APA Group
Jak zmieniło się prowadzenie biznesu porównując Twój pierwszy dzień do tego dzisiejszego? To już ponad 20 lat?
Pierwszy dzień to była wielka ekscytacja i oczekiwanie jak można podbić świat. Wydawało się, że nie ma granic, „sky is the limit”, wykorzystanie „bezgranicznych” możliwości Internetu. I z drugiej strony oczywiście obawa, czy uda się to wszystko udźwignąć. Czy oszacowałem wszystkie ryzyka. Czy wystarczy sił i środków. I jak tak się zastanowić nad tym, to nic się nie zmieniło od tamtego czasu. W taki sam sposób podchodzę do tego co przynosi każdy kolejny dzień. Z ciekawością, radością, ekscytacją. Prowadzenie firmy daje poczucie sprawstwa i możliwość wpływania na rynek. To taki rollercoaster- wydaje mi się, że każdy przedsiębiorca się ze mną zgodzi. Rozwój naszych klientów daje mi poczucie dobrze wykonanej pracy. Słuchając naszych rad i wykorzystując nasze technologie, osiągają własne cele biznesowe.
Jak wyobrażałeś sobie bycie przedsiębiorcą przed rozpoczęciem działalności gospodarczej ?
Trudno to sobie wyobrazić. Biznes uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Biznes tworzy się z potrzeby chwili, ale później trzeba tworzyć struktury, nauczyć się zasad ekonomii, HRu, psychologii, mieć szczęście, spotkać odpowiednich ludzi. Biznes to ciągła nauka i tego chyba nie wiedziałem wcześniej.
Kim są klienci Twojej firmy? Jakie są główne problemy z klientami ?
Przekrój klientów jest olbrzymi- od MŚP do globalnych koncernów. Jednak problemy, z którymi się borykają mają wiele wspólnych mianowników. Wszyscy jesteśmy ludźmi i z ludźmi pracujemy. Technologia to tylko narzędzia, które pomagają nam w pracy. Każdy z nas ma swoje obawy, marzenia i potrzeby. Naszą misją jest rozwiązywanie tych problemów i pomaganiem ludziom, aby za pomocą automatyzacji, informatyzacji, cyfryzacji realizowali swoje cele.
Czy miałeś jakieś sytuacje kryzysowe, z powodu których chciałeś zrezygnować ze swoich interesów i zająć się czymś innym?
Pracowałem i w korporacji, i dla korporacji i w małych biznesach. Przechodziłem przez różne sytuacje i spotkałem różnych ludzi- czasem przyjaznych, czasem nieco mniej. Rozumiem zatem rozterki naszych partnerów, bo sam osobiście przeszedłem bardzo wiele dróg, którymi oni chodzą. Podejmuję wiele decyzji każdego dnia we własnej organizacji, więc rozumiem z czym borykają się inni. Przeszedłem w historii APA przez wiele trudnych momentów: co najmniej dwa globalne, gigantyczne kryzysy w 2001 i w 2008, pandemię i przerwane łańcuchy dostaw, w tej chwili niedobór spowodowany wojną w Ukrainie. Często też dokuczliwe są zmiany legislacyjne. Nie nazywamy ich kryzysami, ale powodują w każdej organizacji destabilizację. Ciągła zmiana sprawia, że cały czas musimy być czujni. Jednak właśnie chyba dzięki tej różnorodności, nieustającym wyzwaniom uwielbiam to co robię, pałam miłością do technologii i nie wyobrażam sobie, aby zajmować się czymś innym.
Przeczytaj także: Prawdziwi przedsiębiorcy nigdy nie czują się spełnieni
dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group, Członek Zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego oraz wiceprezes zarządu Śląskiej Izby Pracodawców. Zasiada w Radzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego i Loży Katowickiej Business Centre Club oraz Radzie Programowej Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing. Współtwórca Polskiego Klastra IoT & AI “Sinotaic”. Ekspert w zakresie komputerowych systemów sterowania. Przewodził kilkunastu projektom, tworząc fabryki określane mianem Industry 4.0 w Europie i Chinach. Twórca ultranowoczesnego showroomu technologicznego w Gliwicach APA Black House oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Współpracował z takimi koncernami jak: VW, GM, 3M, Daimler, MAN, Amazon, Tesla czy Siemens.
Last Updated on 27 lipca, 2023 by Krzysztof Kotlarski