Usługi wykorzystujące analizę danych, czyli nowe technologie w branży budowlanej. Wywiad z Anną Pańkowską, Dyrektorem Marketingu i Członkiem Zarządu Hilti Poland

Usługi wykorzystujące analizę danych, czyli nowe technologie w branży budowlanej. Wywiad z Anną Pańkowską, Dyrektorem Marketingu i Członkiem Zarządu Hilti Poland

Najsilniejszym trendem we współczesnym budownictwie jest budowa domów energooszczędnych, a więc takich, których eksploatacja wiąże się z jak najniższym zużyciem energii potrzebnej do ogrzania budynku, zasilania domowych urządzeń, czy też jego wentylacji. Jakie nowe technologie stosuje firma Hilti na placu budowy?

Branża budowlana nadal jest postrzegana i krytykowana za swój konserwatyzm. Mimo dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii w ostatnich dekadach, branża dopiero od niedawna stał się miejscem wdrażania rozwiązań cyfrowych oraz narzędzi, które aktywnie wspierają zwiększenie produktywności, poprawiają bezpieczeństwo i obniżają koszty. Hilti już od lat znajduje się w ścisłym gronie firm, które z roku na rok podnoszą poprzeczkę poprzez wprowadzenie nowych standardów i rozwiązań na placu budowy. Pragnę zaznaczyć, że założyciele firmy tworząc pierwsze narzędzia, położyli szczególny nacisk na ich jakość, zastosowanie oraz innowacyjność, która była tworzona w odpowiedzi na konkretne potrzeby klientów, a niejednokrotnie wspólnie z klientami. Takie podejście pozwala Hilti na tworzenie rozwiązań oraz innowacji, które są pożądane na rynku i w realny sposób poprawiają nie tylko produktywność, ale także podnoszą poziom bezpieczeństwa. Co roku Grupa Hilti przeznacza ponad 6 procent wartości sprzedaży na badania i rozwój, a dzięki temu posiadamy ponad 8500 patentów.

Przez wielu klientów Hilti jest kojarzona z bardzo dobrej jakości narzędziami, które są wyposażone w nowoczesne systemy. We wrześniu 2022r. na polski rynek dotarła całkowicie nowa platforma akumulatorowa NURON, która od nowa zdefiniowała pojęcie parku narzędzi akumulatorowych i pracy na budowie. NURON jest doskonałym przykładem innowacyjności Hilti. Jest to platforma opierająca się na bateriach o jednym rodzaju napięcia 22V, co umożliwia zastosowanie jej zarówno do lekkich, jak i ciężkich aplikacji. Mówimy teraz o budowie przyszłości, o budowie bez kabla.

Ale to nie wszystko. Hilti oferuje nowoczesne systemy, oprogramowania i usługi z obszaru IoT, takie jako ON!Track czy Zarządzanie Flotą, które stanowią wyraźną wartość dodaną dla naszych klientów, poprawiają efektywność, a finalnie zapewniają ich stabilny rozwój. Elastyczne wykorzystanie technologii ON!Track sprawia, że każda firma może zarządzać swoimi zasobami, sprzętem, narzędziami, materiałami a także dokumentacją, dzięki temu pomagamy klientom we wprowadzeniu digitalizacji w przedsiębiorstwach. Celem systemu jest przede wszystkim zwiększenie produktywności, bezpieczeństwa pracy oraz wsparcie rozwoju firmy w sposób zrównoważony.

Innowacyjność Hilti nie opiera się jedynie na urządzeniach i nowatorskich rozwiązaniach. Kolejnym istotnym wsparciem dla klientów jest oprogramowanie, które wykorzystywane jest przez projektantów. Przykładem jest Profis, specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane przez inżynierów już na etapie projektowania obiektów. Idealne zaprojektowanie systemów instalacyjnych, zbrojeń, czy też szyn kotwiących w znaczący sposób wspiera inwestorów w optymalizacji prac i materiałów. 

Niezwykle istotne są także szkolenia i doradztwo, które prowadzimy dla naszych klientów. Celem Hilti jest budowanie lepszej przyszłości. Realizacja tego celu jest możliwa nie tylko poprzez dostarczanie na budowy nowoczesnych narzędzi i rozwiązań, ale także dzięki opiece ze strony naszych ekspertów, której celem jest wdrożenie rozwiązań dedykowanych i najlepszych dla danego klienta. Nad wszystkim czuwa cały zespół ekspertów Hilti. Innowacyjne produkty i nasze podejście do biznesu sprawia, że nasi partnerzy biznesowi chcą budować z nami długofalowe relacje. To właśnie nas wyróżnia.

Przewiduje się, że w 2030 roku w każdym domu będzie po 20-30 urządzeń IoT, czyli takich, które zbierają, przetwarzają, wykorzystują informację i łączą w jedną sieć oraz automatyzują różne procesy, co pozwala na dużą oszczędność. W jaki sposób rozwiązania opracowane przez Hilti przyczyniają się do optymalizacji kosztów?

Elementami charakterystycznymi współczesnej budowy jest szybkość wykonywanych prac, wysoka specjalizacja pracy, a także nowatorskie, dedykowane rozwiązania, które ułatwiają realizację danej inwestycji. To właśnie rozwiązania z obszaru IoT, nowoczesne systemy oparte na wiedzy, tworzące swoiste ekosystemy oraz profesjonalne doradztwo zapewniają stabilny i bezpieczny rozwój firm. U podstaw tego rozwoju leży także optymalizacja kosztów, dzięki której możliwe jest inwestowanie w dalszy rozwój. 

Jak już wspomniałam, Hilti dzięki doskonałej znajomości branży i silnym relacjom z partnerami biznesowymi opracowała system ON!Track, który jest dedykowany nie tylko dla szeroko rozumianej branży budowlanej, ale także dla firm, które w codziennej pracy wykorzystują różnorodne narzędzia i zasoby.

Obok ON!Track, oraz oprogramowania typu Profis, kolejnym rozwiązaniem pozwalającym optymalizować koszty jest wspomniana innowacyjna platforma NURON. Najnowszą platformę oparto na czterech solidnych fundamentach, jakimi są – Usługi oparte na analizie danych, Bezpieczeństwo, Produktywność i Jedna platforma. To właśnie te cztery cechy tworzą wartość dodaną pod wielką zmianę w świecie akumulatorów i definiują przyszłe zmiany u klientów Hilti.

Podstawową cechą narzędzi, o której klienci zwykle myślą w pierwszej kolejności, jest produktywność. Aby zapewnić maksymalną produktywność, akumulatory Hilti zostały zaprojektowane w szczególny sposób. Baterie NURON posiadają przełomową technologię styków, która umożliwia o wiele lepszy transfer energii między akumulatorem i narzędziem. Dzięki temu akumulatory NURON mogą zasilać naprawdę wymagające urządzenia, bez konieczności zmiany woltażu na większy. Skuteczniejszy przesył energii umożliwia także zwiększenie mocy mniejszych narzędzi, takich jak wiertarki czy szlifierki. W efekcie, dzięki zmianie technologicznej parędziesiąt narzędzi zwiększyło zarówno swoją moc, a w efekcie – produktywność na placach budowy.

Firma Hilti wprowadza na rynek polski przełomowe rozwiązanie NURON – innowacyjny system urządzeń akumulatorowych 22 V do lekkich i ciężkich zastosowań. Czy platforma Nuron to odpowiedź na wyzwania, które czekają na nas w przyszłości w branży budowlanej?

Zdecydowanie tak! Każdy z czterech filarów NURON reprezentuje szeroko rozumiane wyzwania na placu budowy i odnosi się do nich w swój specjalny, precyzyjnie zaprojektowany sposób. Poza produktywnością, o której już mówiliśmy, kluczowe jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, czyli wprowadzenie usług opartych na analizie danych. Biorąc za podstawę koncepcję IoT (Internet of Things – Internet rzeczy), w Hilti stworzono system aktywnych narzędzi i tym samym powołano do życia coś przełomowego – prawdziwie aktywny i połączony ze sobą park maszyn. Narzędzia NURON zbierają dane o swoim użytkowaniu i nie tylko wysyłają je do chmury, a także analizują. NURON sam przypomina klientom o nadchodzącym terminie wymiany baterii i aktywnie informuje o zmianach w sposobie używania narzędzi, a także pobiera informację o ostatnim miejscu ładowania. Dzięki takiej skali informacji osoba zarządzająca parkiem maszyn jest w stanie odpowiedzieć sobie na większość kluczowych pytań, które stawia się podczas optymalizacji ilości narzędzi w firmie – Czy często używamy tego narzędzia? Ile godzin przepracowało narzędzie? Jak często ładujemy nasze akumulatory? Na te wszystkie pytania klient posiadający NURON znajdzie odpowiedź najpewniej w ciągu kilku minut, chwilę po otwarciu komputera lub uruchomieniu aplikacji na telefonie. Takiej usługi świat budowlany jeszcze nie widział.

Jakie plany w kontekście dalszego rozwoju ma firma Hilti?

Nadal widzimy niezwykle duży potencjał branży budowlanej, zwłaszcza w kontekście wdrożenia nowoczesnych technologii, w tym systemów, rozwiązań i narzędzi. Większa wydajność procesów budowlanych to kolejny krok na drodze rozwoju całej branży. Nadmieniam, że znakomita większość wykonawców uważa, że zaawansowane technologie zwiększają produktywność i poprawiają bezpieczeństwo. Cyfryzacja i automatyzacja procesów umożliwia realizację coraz śmielszych inwestycji, prowadzonych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Naszą przyszłością jest realizacja budów w ramach ekosystemów, wykorzystujących rozwiązania IoT do planowania i zarządzania nowoczesnymi placami budowy. To właśnie w tym obszarze widzimy największy potencjał dalszego rozwoju Hilti.    


Anna Pańkowska

Dyrektor Marketingu, Członek Zarządu Hilti

Z firmą Hilti związana jest od 18 lat. Od początku swoje doświadczenie budowała w obszarze marketingu i sprzedaży, a także w strukturach globalnych firmy. Tworzyła system informacji marketingowej (market intelligence) oraz standardy polityki cenowej. Wprowadziła wielokanałowy system sprzedaży (omnichannel), w tym wdrożenie sprzedaży internetowej Hilti Online. W kolejnych latach tworzyła podejście branżowe w obszarze marketingu i sprzedaży oraz wdrażała pełne portfolio rozwiązań i usług Hilti, w oparciu o potrzeby klientów.  

KATEGORIA
TAGS