Za kulisami jednego z największych graczy w segmencie Facility Management w Polsce. Wywiad z Agnieszką Kamińską CEO AGIS Management Group

Za kulisami jednego z największych graczy w segmencie Facility Management w Polsce. Wywiad z Agnieszką Kamińską CEO AGIS Management Group

AGIS Management Group jest obecna na rynku nieruchomości od ponad 18 lat. W tym czasie przeszliście jednak wiele zmian. Zaczynaliście bowiem jako agencja nieruchomości, zgadza się? Proszę opowiedzieć nieco o początkach działalności firmy.

Tak, początki wyglądały zupełnie inaczej, niż aktualny zakres działalności grupy spółek AGIS. W 2005 założyłam typowe biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i trafiłam na istny boom w sprzedaży. Lata 2005-2008 to był znakomity czas. Biuro rosło w imponującym tempie. Transakcje mieszkaniowe, komercyjne, handel nieruchomościami polskimi oraz międzynarodowymi, w tym obsługa rynku luksusowego na południu Europy. Miałam jednak pomysł na stworzenie spółki z mocnymi polskimi fundamentami, ale zapewniając jakość i styl prowadzenia zachodnich korporacji. I tak pojawił się pomysł, nastąpiła realizacja i założenie własnej firmy, która dziś odnosi znaczne sukcesy, wciąż się rozwija i powstają kolejne wyspecjalizowane spółki celowe. Słuchając potrzeb rynku oraz klientów powstała następna spółka, ukierunkowana na zarządzanie nieruchomościami mieszkaniowymi, zakładanie wspólnot mieszkaniowych oraz przekształcanie spółdzielni mieszkaniowych we wspólnoty mieszkaniowe i uczestnictwo w przetargach publicznych. Największy sukces jednak dopiero nadchodził.

W 2012 roku firma AGIS poszerzyła działalność o usługę technicznej obsługi budynków, a rok później także ochronę osób i mienia. Czym kierujecie się przy wyborze nowych ścieżek rozwoju firmy?

Rok 2012 był wyjątkowy. Do Zespołu AGIS dołączyli specjaliści, inżynierowie z branży Facility Management, stricte technicznej, z byłego Prokomu, Asseco Poland, później z Hochtiefu i Bilfingera. Zespół od samego początku tworzył Tadeusz Leszczyński, posiadający bardzo bogatą karierę zawodową, związaną z branżą Facility Management od pierwszych lat jej funkcjonowania w Polsce. Dołączyli w krótkim czasie Tadeusz Kij z Prokomu oraz Jerzy Szulc z Bilfingera, pełniący aktualnie funkcję Wiceprezesa AGIS. Połączenie silnych osobowości, ogromnego doświadczenia oraz mojego ulubionego podejmowania ryzyka poskutkowało lawiną kontraktów. Rozpoczęliśmy od obsługi technicznej Europejskiego Centrum Solidarności. Potem był kontrakt z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, cztery biurowce GPNT w Gdańsku, piąty w Gdyni – BPNT, oraz elektrownia Żarnowiec, a później kolejne spektakularne sukcesy. AGIS oferuje kompleksową obsługę techniczną, infrastrukturalną oraz administracyjną obiektów, a także consulting FM. Naszą mocną stroną są specjalistyczne serwisy gwarancyjne i pogwarancyjne, techniczny serwis mobilny rozproszony na terenie całej Polski oraz odrębny dział realizacji usterek gwarancyjnych. Indywidualnie wybudowana stacja monitoringu ochrony osób i mienia połączona z systemem help desk FM, poprzez synergię usług pozwoliła na stworzenie zoptymalizowanej propozycji utrzymania obiektów dla klientów sieciowych oraz indywidualnych. Połączenie techniki z ochroną to właśnie wynik spełniania oczekiwań klientów oraz stałego poszukiwania nowych linii biznesowych. AGIS FM obecnie jest jedną z wiodących firm w Polsce, świadczących zintegrowane usługi dla nieruchomości różnego typu (biurowce, galerie handlowe, magazyny, obiekty przemysłowe, deweloperskie, klienci sieciowi). Zdobyte doświadczenia w obsłudze nieruchomości – często o bardzo wysokim stopniu złożoności infrastruktury technicznej, automatyki budynkowej – oraz bieżąca satysfakcja Klientów potwierdzają, że AGIS to firma w pełni przygotowana do profesjonalnego świadczenia usług. Posiadamy procedury, ład korporacyjny oraz nowoczesne rozwiązania optymalizujące koszty utrzymania nieruchomości. Potwierdzeniem skuteczności firmy jest portfolio obsługiwanych nieruchomości prestiżowych i rozpoznawalnych, takich jak Spodek w Katowicach, wraz z Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym, Browary Warszawskie, zrewitalizowane przez ECHO INVESTMENT, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy operatorów największych parków logistycznych w Polsce.

AGIS Management Group jest jednym z największych graczy w segmencie Facility Management, serwisu technicznego nieruchomości. Co wyróżnia firmę AGIS na tle konkurencji?

Usługi realizowane przez firmę AGIS FM obejmują wiele dyscyplin zapewniających funkcjonalność środowiska, zbudowanego poprzez integrację ludzi, miejsca, procesów i technologii. Priorytetem jest dla nas skuteczna realizacja założeń strategii ESG. Synergia usług, jakie proponuje firma AGIS FM to model na tzw. „trudne czasy”, zoptymalizowany i dostosowany pod oczekiwania Klienta. Zawsze powtarzam mojemu Zespołowi, że „SKY IS THE LIMIT”.

Możemy więcej, ponieważ mamy kapitał w 100% polski, zarząd zlokalizowany w Warszawie i skrócony czas podejmowania decyzji. Stać nas na więcej niż największe, najbardziej rozbudowane międzynarodowe korporacje, właśnie przez naszą „lokalność”, co pozwala na dużą elastyczność. Przez to, że decyzyjność leży w sześcioosobowym zarządzie, możemy od zaraz wyceniać i realizować najtrudniejsze projekty. Mamy ład korporacyjny oraz procedury dostosowane do faktycznych procesów biznesowych obecnych na rynku polskim. Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy Klient mówi, że potrzebuje usługę „na wczoraj”, nietypową, trudną do wyceny. Jesteśmy przyzwyczajeni i gotowi do tego typu wyzwań. Najbardziej skomplikowane projekty, najbardziej wyspecjalizowane, przy doświadczeniu jakie posiada nasz Zespół, są dla nas codziennością.

Sektor Facility Management z pewnością oferuje wiele możliwości w zakresie zrównoważonego podejścia do działalności oraz implementacji elementów ESG. Jakie rozwiązania wdrażacie w swojej firmie?

Domeną firmy AGIS jest doradztwo na etapie projektu, aby uzyskać najkorzystniejszy wynik przy wieloletniej eksploatacji obiektu. Proces planowania jest oparty o zrównoważony rozwój i systematyczne wdrażanie wszelkich założeń ESG. Priorytetem dla AGIS są długotrwałe relacje z partnerami biznesowymi oraz współpraca na najwyższym poziomie, dlatego doradztwo FM stanowi ważny punkt naszych usług. W ostatnich latach kwestie środowiskowe i społeczne stały się jednym z priorytetów publicznych i geopolitycznych. Niezależnie od oceny tego trendu, nie można zaprzeczyć, że ESG znacząco wpływa na decyzje podejmowane przez inwestorów, deweloperów, najemców i instytucje finansowe działające na rynku nieruchomości. Nasz Zespół coraz częściej dokonuje obszernie opracowanych audytów technicznych do celów oceny i obniżania emisji CO2 w ramach dekarbonizacji nieruchomości. Ekologiczne rozwiązania i technologie to przyszłość budownictwa, jednak ich zastosowanie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności dokonania wyboru pomiędzy wieloma rozwiązaniami. Doradzamy w zakresie najnowszych trendów i staramy się w ramach obsługi technicznej wdrażać innowacje, proponując konkretne rozwiązania po przeprowadzonych audytach, np. wykorzystywanie rPETU w ramach recyklingu odpadu plastikowego w nieruchomościach i przetwarzanie go w elementy wyposażenia części wspólnych, przebudowywanie dachów, wiat, żaluzji, szyb, carportów z paneli fotowoltaicznych, wymiana klimakonwektorów bez jednostki zewnętrznej, pozwalająca chłodzić oraz grzać pomieszczenia. Wszystko po to, aby uzyskać zerową emisyjność budynków. Od lat powtarzamy naszym Klientom, iż Zielona Rewolucja to nic innego jak właściwe doradztwo techniczne już na etapie samego projektu, po to aby okres eksploatacji nieruchomości niósł za sobą nie tylko optymalizacje ekonomiczne, ale również ekologiczne i społeczne. Ład korporacyjny, przejrzystość podatkowa czy przeciwdziałanie korupcji to obszary mające dla nas szczególne znaczenie w relacjach z inwestorami. Od lat w sposób należyty respektowane przez naszą firmę oraz stale dostosowywane do obecnych realiów polskiego rynku nieruchomości. Od 2024 r., zgodnie z projektem dyrektywy CSRD, obowiązek raportowania ESG będzie dotyczył również spółek publicznych i prywatnych mających powyżej 250 pracowników, a od 2026 – także część firm powyżej 10 pracowników. To pociągnie za sobą lawinę zmian w podejściu do zrównoważonego rozwoju i warto przygotowywać się na nie już teraz, wiec zachęcamy do przygotowania audytów technicznych oraz wdrożenia strategii dekarbonizacji ESG przez AGIS FM.

To, co wyróżnia was na tle wielu branżowych rywali, to z pewnością fakt, że Prezesem AGIS Management Group jest kobieta. Jak odnajduje się Pani w tej roli?

W chwili obecnej AGIS FM to jedyna ogólnopolska firma techniczna prowadzona przez kobietę, co jest oczywiście niebywałym wyróżnieniem. Większym sukcesem jest jednak to, iż jesteśmy jedna z niewielu w pełni polskich firm w branży FM, a największym moim osobistym osiągnięciem było stworzenie fantastycznego zespołu wyjątkowych ludzi, fachowców, inżynierów, managerek, managerów, którzy pomimo mojego ogromnego pociągu do podejmowania ryzyka od lat przyjmują najtrudniejsze wyzwania i obsługują bardzo trudne projekty. Może właśnie dlatego, że jestem kobietą, jest mi łatwiej prowadzić firmę skupiającą najtrudniejsze branże – techniczną, wyspecjalizowaną inżynieryjną, ochrony – zatrudniając zespół ponad 300-osobowy, w tym 90 % mężczyzn, prowadząc często rozmowy jak precyzyjny saper detonujący bomby i łagodzący obyczaje. Rolę jaką pełnię niebywale doceniam dzięki satysfakcji, którą są kolejne dobrze realizowane przez AGIS projekty, zadowolony, dobrze zintegrowany Zespół, zaufanie którym się darzymy, bogate portfolio zróżnicowanych nieruchomości oraz stała adrenalina obecna podczas nowych wyzwań.

Często podkreśla Pani, że biznes to Pani pasja. To pomaga w prowadzeniu firmy, czy wręcz przeciwnie?

Niektórzy mogą uznać, że jestem taką typową „self-made woman”, która nie wie co to bezczynność, która ciągle gdzieś „biegnie” i otwiera kolejne biznesy, czasem skrajnie ze sobą niepowiązane. Jednak w moim przypadku, prawda wygląda nieco inaczej. W moim życiu – i to różni pewnie mnie od wielu innych bizneswoman – widać świadome poszukiwanie ryzyka, ciągłą pogoń za adrenaliną i łączenie ponadpłaszczynowe biznesów, branż, relacji międzyludzkich, potrzeb. Mam ogromną potrzebę tworzenia i podnoszenia poprzeczki. To jest pewnie definicja pasji o której mówimy. Do miejsca, w którym obecnie się znajduję doprowadziła mnie konsekwencja w działaniu, traktowanie przeszkód jako wyzwań do pokonania i zadań do wykonania. Niebagatelną rolę pełni też mój Zespół, którego profesjonalizm, doświadczenie i wsparcie mają dla mnie ogromne znaczenie. Ludzie, którym mogę zaufać w sferze zawodowej są bazą i punktem wyjściowym mojego sukcesu. Bardzo uważnie wsłuchuję się w ich potrzeby, spostrzeżenia, kreowanie nieszablonowych działań oraz staram się zawsze dopingować w działaniu, powtarzając, że “SKY IS THE LIMIT”. Pasja polega przede wszystkim na tym, że trzeba uwielbiać to, co się robi, a jeszcze bardziej fantastycznych ludzi wokół.


Agnieszka Kamińska – Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach Zarządzania oraz Administracji, Licencjonowany Zarządca oraz Pośrednik w obrocie nieruchomościami, a także Prezes Zarządu oraz wyłączny udziałowiec AGIS Management Group. Od początku swojej kariery zawodowej specjalizuje się w rynku nieruchomości komercyjnych oraz mieszkaniowych. Jest jedyną kobietą-prezeska zarządzająca grupą spółek o zasięgu ogólnopolskim w zakresie Facility Management oraz ochrony osób i mienia. Kieruje ponad 300-osobowym zespołem, podzielonym na 5 oddziałów, oraz rozproszonym na terenie całej Polski mobilnym serwisem technicznym.

Z sukcesami obsługuje najbardziej zróżnicowane portfolio ponad 5 mln m2 nieruchomości od biurowców, parków logistycznych, magazynów, retail parków, galerii handlowych, klientów sieciowych po fabryki i obiekty wielofunkcyjne. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów – w 2015 otrzymała tytuł Pomorskiego Pracodawcy Roku, w 2017 ORŁA POMORSKIEGO, zwyciężyła w kategorii Facility Management 2023 konkursu TOP WOMAN IN REAL ESTATE, została wyróżniona i nagrodzona przez FORBES Poland nagrodą DIAMENTY FORBESA 2023. Prywatnie, hobbystycznie związana z motosportem, zapalona uczestniczka wyścigów na torach rajdowych, w szczególności w ramach projektu Heels on The Track.

Last Updated on 19 października, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA