Eksperci: szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci

Eksperci: szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci

Szczepienia dorosłych są równie ważne, jak szczepienia dzieci – uważają lekarze i epidemiolodzy. Dlatego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przygotował kalendarze szczepień dorosłych dopasowane do wieku, stanu zdrowia, zawodu i stylu życia.

O kalendarzach szczepień dorosłych lekarze i epidemiolodzy dyskutowali we wtorek na konferencji w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Instytucie Badawczym (NIZP-PIB). Konferencję zorganizowano z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień obchodzonego pod hasłem „Ratowanie życia poprzez szczepienia”. W tym roku eksperci zwracają uwagę, że szczepienia nie dotyczą tylko dzieci, ale powinny towarzyszyć nam przez całe życie, bo chronią przed groźnymi chorobami, którym można zapobiec.

Fot. Infografika PAP

Dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii, Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PIB przypomniała, że program szczepień ochronnych, nazywany w Polsce kalendarzem szczepień, stosowany jest w Polsce od lat 60. i że większość osób kojarzy go tylko z dziećmi.

„Obecnie wiemy, że szczepienia dorosłych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci” – powiedziała.

Zaznaczyła, że w przypadku wielu chorób zakaźnych, np. pneumokokowego zapalenie płuc czy grupy, nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowanie i powikłania w wyniku tych infekcji w większym stopniu niż dzieci.

„Mamy ryzyko zgonów w przebiegu tych chorób, któremu możemy zapobiegać szczepieniem dorosłych” – podkreśliła. Podała, że to ryzyko wśród dorosłych jest prawie sto razy wyższe niż wśród dzieci.

Wskazała, że należy traktować szczepienia jako kolejny paradygmat zdrowego życia, obok: nie pal, zdrowo się odżywiaj, dbaj o zdrowy sen, o odpowiednią ilość ruchu, zaszczep się.

„To te elementy, które pomagają nam być zdrowym, poprawiają jakość naszego życia i przyczyniają się do wydłużenia życia” – powiedziała Augustynowicz.

Zwróciła uwagę na zjawisko immunosenescencji, czyli starzenia się odporności, związane ze zmniejszaniem się aktywności komórek immunologicznych wraz z wiekiem. Wskazała też, na większe ryzyko zachorowania, cięższego przejścia choroby i powikłań wśród osób z chorobami układu oddechowego, pacjentów kardiologicznych, pacjentów z cukrzycą i pacjentów reumatologicznych.

Zdaniem Augustynowicz osoba dorosła powinna przyjrzeć się swojej historii szczepień, uzupełnić braki i wykonać szczepienia uzupełniające.

Dr n. med. Ilona Małecka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zwróciła zaś uwagę, że choć w przypadku dzieci w kalendarzu szczepień jest rozróżnienie na szczepienia obowiązkowe i zalecane, a wśród osób dorosłych są tylko szczepienia zalecane, to nie są one mniej ważne niż szczepienia obowiązkowe.

Kalendarze szczepień dorosłych przygotowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego są dostępne na stronie NIZP-PIB. 

Przeczytaj także: Spada liczba osób szczepiących się przeciw grypie. W trakcie sezonu infekcyjnego szczepionkę przyjęło 5,5 proc. Polaków


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 24 kwietnia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS