Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Używanie wyłącznie e-papierosów może prowadzić do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz nadciśnienia tętniczego. Choć produkty te uznawano początkowo za bezpieczniejszą alternatywę dla palaczy, teraz wiadomo, że ich stosowanie wiąże się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi.

Badanie, oparte na danych medycznych niemal 250 tys. osób z różnych grup społecznych i etnicznych, trwało cztery lata, a jego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Nicotine & Tobacco Research” (https://doi.org/10.1093/ntr/ntaf067). Wykazało, że chociaż tradycyjne papierosy dużo bardziej zwiększają ryzyko rozwoju POChP, to także e-papierosy nie są pod tym względem bezpieczne.

Produkty do wapowania zyskały ogromną popularność na całym świecie, szczególnie wśród młodych dorosłych oraz nastolatków. Dane z amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazują, że odsetek młodych osób sięgających po e-papierosy wzrósł z 3,7 proc. w 2020 roku do 4,5 proc. w 2021 roku. Jeśli chodzi o dorosłych, to aż 30 proc. z nich przyznaje, że pali je na zmianę z papierosami tradycyjnymi, co podkreśla potencjalne zagrożenie związane z równoczesnym używaniem obu produktów.

Pomimo że e-papierosy są często promowane jako mniej szkodliwa alternatywa dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, coraz więcej badań sugeruje, że aerozole z tych urządzeń mogą zawierać szkodliwe związki organiczne oraz bardzo wysokie stężenia nikotyny. Wcześniejsze publikacje naukowe wskazywały na zwiększone ryzyko astmy u osób używających e-papierosów, a badania podłużne, obejmujące długoterminową obserwację określonej grupy osób – wykazywały wyższe ryzyko wystąpienia nowych objawów chorób układu oddechowego.

Tym razem do analizy naukowcy wykorzystali informacje medyczne dotyczące blisko 250 tys. osób, wśród których znajdowało się 204 tys. niepalących, ponad 3 tys. użytkowników wyłącznie papierosów elektronicznych, blisko 34 tys. tradycyjnych palaczy oraz przeszło 8 tys. osób, które na przemian korzystały z obu typów papierosów.

W czasie 4-letniego okresu obserwacji stwierdzono 23,7 tys. nowych przypadków nadciśnienia tętniczego, 13,1 tys. nowych przypadków cukrzycy typu 2, 7,9 tys. nowych przypadków POChP, 9,8 tys. przypadków niewydolności serca i 6,1 tys. – miażdżycy. Naukowcy wyliczyli, że wyłączne używanie e-papierosów nie wiązało się znacząco ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy, niewydolności serca ani miażdżycy, za to istotnie wpływało na ryzyko POChP i nieco mniej, ale także zauważalnie, na ryzyko nadciśnienia.

Z kolei wyłączne palenie papierosów tradycyjnych zwiększało szansę na wystąpienie wszystkich wymienionych.

Autorzy badania podkreślają, że mimo rosnącej liczby badań nad e-papierosami, wciąż istnieje wiele niepewności dotyczących pełnego zakresu ich wpływu na zdrowie, zwłaszcza w kontekście chorób układu krążenia i metabolizmu. „Nadal istnieje wiele niepewności co do tego, jak bardzo są one szkodliwe w porównaniu z tradycyjnym paleniem” – powiedział prof. Michael Blaha, kardiolog i epidemiolog z Johns Hopkins University School of Medicine, współautor badania.

Przeczytaj także: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 28 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS