„Pracodawca Przyjazny Zdrowiu” – rola liderów w budowaniu świadomych i zdrowych organizacji

„Pracodawca Przyjazny Zdrowiu” – rola liderów w budowaniu świadomych i zdrowych organizacji

Zorganizowane w gronie przedsiębiorców należących do Executive Club forum „Pracodawca Przyjazny Zdrowiu”, połączone z klubowym spotkaniem wigilijnym, odbyło się 17 grudnia 2024 roku w luksusowym Aviator Bar, na 10. piętrze Airport Hotel Okęcie. Zgromadzeni Klubowicze, osoby towarzyszące oraz zaproszeni goście mieli przyjemność wysłuchać zajmujących prezentacji dotyczących różnych aspektów ochrony zdrowia oraz wymiany profesjonalnych opinii podczas dyskusji.

Gości oczekujących na rozpoczęcie wydarzenia powitały świąteczne szlagiery w niecodziennych aranżacjach, przygotowane przez zespół 2m Acoustic Trio. Następnie, uczestnicy zostali uroczyście przywitani przez  Beatę Radomską, CEO Executive Club oraz prof. dr hab. inż. Michała Kleibera, Przewodniczącego Rady Executive Club. Szczególnie gorąco powitano nowych członków Klubu, którzy dołączyli do organizacji w 2024 roku.

Pierwsza z przygotowanych prezentacji dotyczyła praktycznej realizacji kryteriów społecznych ESG poprzez dbanie o dobrostan pracowników i nosiła tytuł „ESG w praktyce: Modelowy Program edukacji i profilaktyki zdrowia w miejscu pracy”. Prezentację wygłosił dr Paweł Wdówik, Konsultant Krajowy  ds. Medycyny Pracy.

Na wstępie prelegent zwrócił uwagę, że profilaktyka w miejscu pracy to już nie tylko obowiązkowe badania okresowe. Standardem w wielu firmach od lat już są dobrowolne pakiety medyczne. Są to jednak wydatki przeznaczone stricte na leczenie pracowników. Jak pokazują zaś badania, zwiększanie środków na leczenie nie wpływa istotnie na poprawę podstawowej kondycji pracowników. Zdecydowanie efektywniej zwracają się środki przeznaczone na profilaktykę.

Zdaniem dr Wdówika, troska o zdrowie pracowników doskonale wpisuje się w kryteria ESG w aspekcie społecznym. Obecnie oczekiwania pracowników diametralnie się zmieniają. Redefiniowane jest także podejście do kwestii ryzyka zawodowego. Przed pandemią nie braliśmy pod uwagę choćby, że bliska współpraca z innymi jest czynnikiem ryzyka.

Program Zdrowie, Człowiek, Profilaktyka, adresowany do samorządów i firm, realizowany jest już od lat. Główną przeszkodą był brak zrozumienia wśród pracodawców, jak opracowywać programy profilaktyczne. Odpowiedzią jest opracowane przy współpracy Pfizer Polska Modelowy Program edukacji i profilaktyki zdrowia w miejscu pracy.

Kolejne wystąpienie poświęcone było roli Podstawowej Opieki Zdrowotnej w realizacji programów profilaktycznych. Prezentację pt. „Dlaczego najlepszym miejscem dla profilaktyki jest POZ?” wygłosił Paweł Żuk, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Centrum Medyczno-Diagnostyczne.

Rozpoczynając prezentację Pan Paweł Żuk przedstawił dane potwierdzające, że poziom opieki leczniczej Polaków systematycznie się poprawia, nie odbiegając od średniej krajów OECD, a niejednokrotnie plasując się na czołowych lokatach. Z badania wynika, że środki przeznaczane w Polsce na ochronę zdrowia są rozsądnie wydatkowane i przynoszą efekty, choć oczywiście powinny stanowić większą część wydatków budżetowych.

W zdecydowanie gorszym stanie wciąż pozostaje profilaktyka. Poziom świadomości konieczności przeprowadzania badań okresowych wciąż jest niski i niejednokrotnie sprowadza się jedynie do obowiązkowych badań medycyny pracy. Według analiz przeprowadzonych w jednej z polskich miejscowości, statystycznie pacjent musi 11 razy usłyszeć zachętę do przeprowadzenia badań kontrolnych, by w końcu się na nie zdecydować.

Trzecia i ostatnia z prezentacji tego dnia wygłoszona została przez Justynę Gościńską-Bociong,Dyrektorkę Komunikacji Korporacyjnej, Healthcare Services, Medicover. Wystąpienie zatytułowane „Zdrowa OdWaga” dotyczyło programów aktywizacji ruchowej i budowania zdrowia pracowników.

Pani Justyna podzieliła się ze słuchaczami danymi dotyczącymi wpływu aktywności fizycznej na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji. Według nich aż 74% pracowników nie spełnia norm WHO dotyczących niezbędnej aktywności fizycznej. Około połowa zmaga się z nadwagą lub otyłością oraz podwyższonym poziomem cholesterolu. Więcej niż co czwarty cierpi na nadciśnienie. Nie lepiej przedstawia się zdrowie psychiczne statystycznego pracownika. 2/3 z nich deklaruje, że co najmniej raz w roku odczuwa intensywny stres, a 15% zmaga się z nim codziennie.

Celem programu „Zdrowa OdWaga” było udowodnienie, że ukończenie 12-miesięcznego programu modyfikacji stylu życia, polegającego na edukacji zdrowotnej i aktywności fizycznej, może znacząco zmniejszyć ryzyko zdrowotne i poprawić jakość życia. Uczestnicy programu znacznie poprawili swoją sprawność fizyczną i zmniejszyli swoje dolegliwości bólowe. Większość istotnie zmniejszyła swoją tkankę tłuszczową, a tym samym ograniczyła ryzyko zawału. Zdecydowanie zwiększył się także ich poziom zadowolenia i energii życiowej.

Kulminacją przedświątecznego spotkania Executive Club była debata „Pracodawca Przyjazny Zdrowiu”, w której udział wzięli przedstawiciele branży medycznej oraz ubezpieczeniowej. Moderatorem debaty został uznany dziennikarz medyczny, Michał Dobrołowicz. Wśród dyskutantów znaleźli się: Katarzyna Baranow, Strategic Healthcare Partner Lead, Pfizer Polska, Justyna Gościńska-Bociong, Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej, Healthcare Services, Medicover, Tomasz Łakomy, Dyrektor ds. Rozwoju Sieci Sprzedaży, PZU Zdrowie, dr Paweł Wdówik, Konsultant Krajowy ds. Medycyny Pracy oraz Paweł Żuk, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Centrum Medyczno-Diagnostyczne.

Rozpoczynając debatę, moderator skierował do dyskutantów podstawowe pytanie: „Kiedy możemy powiedzieć, że mamy zdrową organizację i jak ten stan osiągnąć?”.

Zdaniem Pani Katarzyny Baranow konieczne jest dogłębne zbadanie potrzeb pracownika. Chociażby pytania z kwestionariusza opracowanego przy współpracy Pfizer Polska Modelowego Programu mają właśnie taki cel – uświadomienie sobie tych potrzeb przez pracodawcę. W zależności od rozpoznania tych potrzeb, Modelowy Program proponuje metody rozwiązania zidentyfikowanych problemów, oczywiście z możliwością ich modyfikacji, aby dostosować program do realiów panujących w firmie.

Pani Justyna Gościńska-Bociąg dodała, że zarówno wśród pracowników, jak i reszty populacji, istnieje pokaźna grupa osób borykających się na co dzień z różnymi problemami zdrowotnymi, a jeszcze większa liczba jest mocno narażona na pojawienie się problemów. To są właśnie informacje, które pracodawca musi być wstanie przeanalizować i dobrać odpowiednie, indywidualne narzędzia dla każdego z pracowników.

Na inny aspekt diagnozowania potrzeb pracowników zwrócił uwagę dr Paweł Wdówik. Jego zdaniem dużym problemem w polskich firmach jest brak świadomości dotyczącej zagrożenia, jakim jest choćby obecność chorych pracowników w pracy, która jest wciąż często wymuszana przez pracodawców.

Z kolei Pan Paweł Żuk zaapelował, że musimy sobie uzmysłowić, że pacjent i pracownik to ta sama osoba. Ogromną pomocą byłoby poprawienie przepływu informacji pomiędzy tymi dwoma kanałami.

W kolejnej turze pytań prelegenci przedstawiali swoją wizję odpowiedniej profilaktyki. Zdaniem Pani Katarzyny Baranow, jako element ESG, profilaktyka powinna być rozpatrywana szeroko – nie tylko jako zmniejszenie absencji w pracy, ale jako wpływ na zdrowie całej szerokiej społeczności, odciążenie przychodni, szpitali i całych sektorów gospodarki.

Wtórowała jej Pani Justyna Gościńska-Bociąg, która stwierdziła, że zdrowie obecnie to nie wyłącznie brak choroby. Według WHO zdrowie to dobrostan społeczny, fizyczny i psychiczny.

W opinii dr Wdówika działania profilaktyczne, wspomagające zdrowie pracowników, niejednokrotnie nie potrzebują wielkich nakładów finansowych, a często nawet żadnych, wymagając jedynie wypracowania odpowiednich procedur i modeli postępowania.

Podsumowując dyskusję, Pan Tomasz Łakomy stwierdził, że mamy doskonałe programy profilaktyczne, aktywizujące czy projekty bardziej efektywnego wykorzystania POZ. Problemem jest jedynie brak świadomości i poczucia konieczności korzystania z tych rozwiązań. Poziom tej wiedzy zdecydowanie się w ostatnich latach poprawia, ale wciąż widoczne są ogromne braki, szczególnie po stronie pracodawców. Podkreślił, że Polacy spędzili w poprzednim roku na zwolnieniach łącznie 280 mln dni. To kolosalny koszt. Zmniejszenie tej wartości choćby o kilka procent, oznacza ogromne pieniądze.

Po zakończeniu debaty uczestnicy spotkania zostali poproszeni o przestawienie się w tryb świąteczny i wzięli udział w wieczorze networkingowym uświetnionym świątecznymi przysmakami oraz niepowtarzalną atmosferą zapewnioną przez zespół 2m Acoustic Trio.


Partnerzy wydarzenia „Pracodawca Przyjazny Zdrowiu”:

Partner Główny i Współorganizator:

Pfizer Polska, projekt Zdrowie Człowiek Profilaktyka, Modelowy Program Profilaktyki i Edukacji w miejscu pracy

Partnerzy:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne, Medicover


Autor: Krzysztof Kotlarski, redaktor Executive Magazine

Last Updated on 20 grudnia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS