Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Nowe rozwiązania mają poprawić funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce oraz znacząco poprawić warunki i bezpieczeństwo pracy ratowników.

Więcej personelu medycznego

W projekcie zawarto m.in. zwiększenie zatrudnienia personelu medycznego dzięki utworzeniu 3 – osobowych Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) oraz Motocyklowych Jednostek Ratowniczych (MJR). Zmiany są podyktowane troską o bezpieczeństwo pacjentów. Mają na celu poprawić warunki pracy personelu. Motocykle ratunkowe dotrą tam, gdzie karetka może mieć problem z dojazdem. MJR mają działać od początku maja do końca września, maksymalnie do 12 godzin dziennie.

Dodatki finansowe i wsparcie psychologiczne

Wprowadzane przepisy zagwarantują wszystkim medykom pracującym w zespołach ratownictwa medycznego dodatki za pracę w niedziele i święta, w dni wolne od pracy i w nocy (45% lub 65% podstawowej pensji) w takiej samej wysokości. Dziś takie prawo przysługuje tylko tym, którzy pracują w zespołach stacjonujących przy szpitalu.

Nowe przepisy zapewniają członkom zespołów ratownictwa medycznego wsparcie psychologiczne, szkolenia z technik samoobrony oraz  sposobów reagowania w trudnych sytuacjach, szczególnie radzenia sobie z agresywnymi pacjentami (odbywające się nie rzadziej niż raz na 5 lat).

Szybsza pomoc na SOR i w Izbie Przyjęć

Pacjent przywieziony karetką ma być przyjęty w ciągu kwadransa do Izby Przyjęć lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Każdy SOR ma obsługiwać maksymalnie 200 tys. mieszkańców, a karetka dojedzie do SOR-u w maksymalnie 45 minut.

Więcej dyspozytorów medycznych

Zwiększy się liczba dyspozytorni medycznych – z 18 do 22. Nowe jednostki mają powstać w największych województwach: małopolskim, wielkopolskim, mazowieckim i śląskim.

Zatrudnianie nowych dyspozytorów będzie łatwiejsze bo skrócono wymagane doświadczenie zawodowe z 3 lat do 1 roku.

Na nowe rozwiązania Ministerstwo Zdrowia przeznaczy w 2025 roku 187 mln zł, a w 2026 roku 382 mln zł.


Przeczytaj także: Wycofanie się USA z WHO może mieć katastrofalne skutki. Cenę zapłacą także kraje UE

Last Updated on 20 lutego, 2025 by Krzysztof Kotlarski

TAGS