Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca

Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do obliczenia biologicznego wieku serca na podstawie danych EKG pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych – ogłoszono na EHRA 2025, kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Wiedniu.

Serce każdego człowieka ma nie tylko dokładny wiek chronologiczny (zaczyna bić w 6-7 tygodniu życia płodowego), ale także „biologiczny wiek” związany z tym, jak dobrze funkcjonuje. Można mieć młode serca w niemłodym już ciele albo odwrotnie.

Naukowcy z Korei Południowej wykorzystali dane z prawie pół miliona standardowych 12-odprowadzeniowych elektrokardiogramów (EKG), aby z pomocą sztucznej inteligencji stworzyć algorytm do określania biologicznego wieku serca.

Na podstawie uzyskanych danych przeprowadzono z kolei modelowanie. Wykazało ono, że biologiczny wiek serca przekraczający wiek chronologiczny o 7 lat zwiększa ryzyko śmiertelności ze wszystkich przyczyn o 62 proc. oraz praktycznie podwaja ryzyko poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (MACE) – wzrost wyniósł 92 proc.

Natomiast gdy wiek biologiczny serca był o siedem lat młodszy od wieku chronologicznego, ryzyko śmiertelności z wszystkich przyczyn spadało o 14 proc., zaś MACE – o 27 proc.

Technologia mogłaby zostać wykorzystana do identyfikacji osób z wyższym wiekiem biologicznym serca i kierowania ich do intensywnego leczenia.

„Nasze badania wykazały, że gdy wiek biologiczny serca przekroczył jego wiek chronologiczny o siedem lat, ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn i poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych gwałtownie wzrosło” — wyjaśnił profesor Yong-Soo Baek ze Szpitala Uniwersyteckiego Inha w Korei Południowej. „Odwrotnie, jeśli algorytm oszacował biologiczne serce jako siedem lat młodsze od wieku chronologicznego, zmniejszyło to ryzyko zgonu i poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych” – podkreślił.

„Wykorzystanie AI do opracowywania algorytmów w ten sposób wprowadza potencjalną zmianę paradygmatu w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego” — wskazał profesor Baek.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 9 kwietnia, 2025 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
TAGS