UNICEF: Drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest zanieczyszczenie powietrza

UNICEF: Drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza jest drugim globalnym czynnikiem ryzyka zgonu dzieci – wynika z opublikowanego w środę raportu UNICEF i niezależnej organizacji badawczej non-profit Health Effects Institute. Szczególnie narażone są dzieci poniżej piątego roku życia.

Według autorów raportu ponad 700 tys. dzieci poniżej piątego roku życia zmarło na skutek zanieczyszczenia powietrza w 2021 r. W tym pół miliona zgonów miało związek z zanieczyszczeniami, które powstały w pomieszczeniach, gdzie gotuje się posiłki na wolnym ogniu. Dotyczy to szczególnie gospodarstw domowych w Azji i Afryce.

Pierwszą przyczyną śmierci dzieci na świecie jest niedożywienie.

„Każdego dnia prawie 2 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera z powodu skutków zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza” – oznajmiła Kitty van der Heijden, wicedyrektor generalna UNICEF.

Zły stan powietrza może wpłynąć na zdrowie już w okresie prenatalnym. Dzieci ze względu na swoją małą wagę absorbują więcej zanieczyszczeń niż dorośli. Jak informuje UNICEF, co piąte dziecko na świecie umiera na zapalenie płuc, a astma jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą układu oddechowego wśród starszych dzieci. Według raportu wskaźnik zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza jest 100 razy wyższy w państwach afrykańskich niż w krajach Globalnej Północy.

W publikacji czytamy, że w szerszej perspektywie czasowej dokonano postępów w zakresie likwidacji problemu zanieczyszczenia powietrza. Jak podano, od 2000 r. wskaźnik zgonów dzieci poniżej piątego roku życia spadł o ponad połowę, szczególnie dzięki czystej energii, opiece medycznej i zwiększeniu świadomości zdrowotnej.

W 2021 r. zanieczyszczenie powietrza było przyczyną ponad 8 mln zgonów na świecie. 

Przeczytaj także: Raport WHO: tylko 4 gałęzie przemysłu odpowiadają rocznie za 34 proc. zgonów na świecie


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 20 czerwca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS