![XIX Forum Organizacji Pacjentów z udziałem ministry zdrowia XIX Forum Organizacji Pacjentów z udziałem ministry zdrowia](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1460,h_616/https://executivemagazine.pl/wp-content/uploads/2025/02/1460x616-1.jpg)
XIX Forum Organizacji Pacjentów z udziałem ministry zdrowia
Forum Organizacji Pacjentów to dwudniowe wydarzenie, skupiające ponad 200 organizacji reprezentujących pacjentów z całej Polski. Spotkanie gromadzi liderów, ekspertów oraz osoby kształtujące politykę zdrowotną państwa, m.in. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Funduszu Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta.
Forum odbywa się co roku z okazji Światowego Dnia Chorego. To miejsce wymiany doświadczeń i dyskusji w gronie pacjentów, ekspertów i decydentów. Wspaniała okazja do rozmowy o wyzwaniach systemu ochrony zdrowia, przyszłości opieki zdrowotnej, polityce lekowej czy innowacjach medycznych.
Zawsze blisko pacjentów
XIX Forum otworzyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, jakie zmiany zaszły w systemie opieki. Wymieniła m.in. 135 nowych wskazań, leków, terapii. Dodała, że to nie koniec. Lista refundacyjna ogłoszona w 2025 roku zawiera 31 nowych terapii, 13 onkologicznych, a 18 nieonkologicznych.
Cieszę się ze szczepień przeciwko HPV. Wprowadzamy je razem z ministrą Nowacką. Już 37% szkół zgłosiło się do programu. Mamy szansę na to, że kolejne pokolenia dzieci i młodzieży w wieku 9-14 lat będą wolne od nowotworów, którym możemy zapobiec. To jest coś fenomenalnego! Wspierajcie nas w tym – mówiła ministra Leszczyna.
Ministra dodała, że badania takie jak: cytologia na podłożu płynnym, HPV DNA znajdą się w koszyku świadczeń gwarantowanych.
Wśród nowych badań w 2025 roku zaproponowano molekularne badanie genetyczne, dzięki któremu będzie można dostosowywać leczenie indywidualnie dla poszczególnych pacjentów.
– Wspierajcie nas dalej, bo bez was system ochrony zdrowia by nie istniał. Będziemy robić wszystko aby pracować z wami jeszcze bliżej i lepiej odpowiadać na wasze postulaty. – podsumowała ministra Leszczyna.
Organizacje pacjentów z nagrodami
Podczas wydarzenia wręczono nagrodę „Dla Zdrowia i Pacjenta”. Ustanowiona 5 lat temu z inicjatywy Narodowego Funduszu Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Przyznawana jest corocznie w 3 kategoriach. Organizatorzy nagrody chcą uhonorować stowarzyszenia i fundacje wyróżniające się profesjonalizmem i skutecznością w działaniach dla dobra pacjenta.
Nagrodę otrzymali:
- Polski Komitet Paraolimpijski w kategorii profilaktyka za nieustanne docieranie do osób z niepełnosprawnościami i propagowanie usprawniania przez ruch
- Fundacja onkologiczna ALIVIA w kategorii prawa i bezpieczeństwo pacjenta za kampanie informacyjne, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki nowotworowej
- Fundacja transplantacja LIVER STRONG w kategorii wolontariat i działalność społeczna za promocję idei transplantologii oraz wsparcie pacjentów
Ministra Izabela Leszczyna pierwszy raz wyróżniła dwie rady organizacji pacjentów, działające przy ministrze zdrowia i Rzeczniku Praw Pacjenta – za współpracę, dialog i nieocenione wsparcie w diagnozowaniu potrzeb i wypracowywaniu rozwiązań, służących pacjentom.
– Dziękuję za to, że jesteście. Jesteście niezbędnym wsparciem dla ministra zdrowia. Dziękuję za wszystko co robicie – za raporty, analizy i owocny dialog. Wszystko, co robicie, zdecydowanie nas mobilizuje i sprawia, że możemy działać skuteczniej. Z całego serca dziękuję– powiedziała ministra Leszczyna.
Konkurs dla organizacji pozarządowych
Ministra zdrowia podkreśliła, jak ważna jest profilaktyka pierwotna i zdrowy tryb życia. Przytoczyła dane, z których wynika, że w 2024 roku NFZ sfinasował 87 mln wizyt u specjalistów.
Izabela Leszczyna zapowiedziała konkurs przeznaczony dla organizacji pozarządowych i pacjenckich, którego celem jest promocja profilaktyki onkologicznej. Konkurs na kwotę 10 mln zł zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale br.
Podczas forum odbywa się wysłuchanie społeczne. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta oraz NFZ odpowiadają na pytania organizacji pacjenckich. W panelu wzięli udział m.in. wiceministrowie zdrowia – Urszula Demkow oraz Marek Kos.
Przeczytaj także: 1,25 mld złotych dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej z Funduszu Europejskiego
Last Updated on 11 lutego, 2025 by Elżbieta Wieleba