Kraje afrykańskie wydają coraz więcej na walkę ze zmianami klimatu

Kraje afrykańskie wydają coraz więcej na walkę ze zmianami klimatu

Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) opublikowany w poniedziałek wskazuje, że kraje afrykańskie zmagają się z coraz poważniejszymi skutkami globalnego ocieplenia i wydają coraz więcej na walkę ze zmianami klimatu – poinformowała agencja Reutera.

Pomimo znacznie niższej emisji gazów cieplarnianych niż na innych kontynentach, temperatury w Afryce wzrosły szybciej niż wskazywałaby na to globalna średnia. Wiele krajów Afryki musi w związku z tym przeznaczać do 9 proc. budżetu na walkę z ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi

Państwa afrykańskie tracą obecnie średnio 2-5 proc. produktu krajowego brutto ze względu na konieczność walki z falami śmiercionośnych upałów, ulewnymi deszczami, powodziami, cyklonami i długotrwałą suszą – odnotowano w raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej pt. Stan klimatu w Afryce 2023 (State of the Climate in Africa 2023).

W przypadku Afryki Subsaharyjskiej dostosowanie się do zmieniającego się klimatu będzie kosztować szacunkowo 30-50 mld dolarów rocznie w ciągu następnej dekady, zmuszając kraje regionu do inwestowania w państwowe służby meteorologiczne i hydrologiczne oraz do przyspieszenia wdrażania systemów wczesnego ostrzegania przed katastrofami klimatycznymi.

Agencja Reutera zauważyła, że raport pojawił się w momencie, gdy kraje afrykańskie zastanawiają się, jak wykorzystać listopadowy Szczyt klimatyczny ONZ w Baku, aby zapewnić sobie większy udział w globalnych nakładach na walkę z kryzysem klimatycznym.

Kontynent 54 państw w ostatnich latach przyciągał więcej funduszy na projekty łagodzenia zmiany klimatu i adaptacji do niej, ale nadal otrzymuje mniej niż 1 proc. rocznego globalnych środków przeznaczonych na walkę ze zmianami klimatu – wskazują afrykańscy politycy.

Przeczytaj także: Problem głodu i niedożywienia istnieje także w Polsce. Potrzeba poważnej dyskusji o rolnictwie i produkcji żywności


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 4 września, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS