Najgorętsze od 400 lat oceany zagrożeniem dla Wielkiej Rafy Koralowej

Najgorętsze od 400 lat oceany zagrożeniem dla Wielkiej Rafy Koralowej

Temperatura wody wokół Wielkiej Rafy Koralowej wzrosła w ciągu ostatniej dekady do poziomu najwyższego od 400 lat, co zagraża tej największej rafie świata – ostrzegli naukowcy w opublikowanym w czwartek raporcie.

Wielka Rafa Koralowa, stanowiąca największy na świecie żywy ekosystem, leży około 2400 km od wybrzeża australijskiego stanu Queensland.

Naukowcy z australijskich uniwersytetów wwiercili się w korale i przeanalizowali próbki w podobny sposób, co słoje drewna, mierząc temperaturę wody latem aż do poziomu z 1618 roku.

Wyniki tych analiz, w połączeniu z danymi ze statków i satelitów, pokazały, ze temperatura wody w oceanie była przez setki lat stabilna i zaczęła wzrastać dopiero około 1900 roku pod wpływem działalności człowieka.

Od 1960 do 2024 roku wody oceanów ocieplały się przeciętnie w miesiącach od stycznia do marca o 0,12 stopni Celsjusza w ciągu dekady.

Od 2016 roku Wielka Rafa Koralowa przeszła aż pięć letnich blaknięć korali, gdy duże fragmenty rafy zbielały z powodu wysokiej temperatury, co zwiększyło ryzyko ich wymarcia. W tym okresie skumulowało się aż pięć z sześciu najcieplejszych lat od czterech wieków.

„Świat traci jedną ze swoich ikon” – przyznał naukowiec z Uniwersytetu w Melbourne i jeden ze współautorów raportu, Benjamin Henley.

„Uważam, że to absolutna tragedia. Trudno pojąć, jak może do tego dochodzić na naszych oczach i za naszego życia. To bardzo, bardzo smutne” – oznajmił.

Rafy koralowe chronią wybrzeża przed erozją. Żyją w nich tysiące gatunków ryb. W przypadku wielu krajów te obszary są ważnym źródłem dochodów z turystyki.

Od lutego 2023 roku co najmniej 54 państwa i regiony doświadczyły masowego blaknięcia raf – podała amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Wielka Rafa Koralowa nie figuruje obecnie na liście zagrożonego światowego dziedzictwa UNESCO, choć ONZ rekomenduje wpisanie jej do tego zestawienia. Australia od wielu lat lobbuje przeciwko umieszczeniu rafy na tej liście, ponieważ ograniczyłoby to dochody tego kraju z turystyki. Obecnie Australia zawdzięcza rafie 4,2 mld dolarów rocznie.

Menedżerka kampanii dotyczącej Wielkiej Rafy Koralowej w Australijskim Towarzystwie Ochrony Środowiska Morskiego Lissa Schindler oznajmiła, że z badań wynika, iż Australia powinna robić więcej, by zmniejszyć swoje emisje. „Australia musi zwiększyć swe ambicje, (zintensyfikować) działania i zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi oraz ochronić swój największy skarb przyrodniczy” – zaapelowała. 

Przeczytaj także: Ocieplenie klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 9 sierpnia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS