Nowa odsłona programu Czyste Powietrze
Rozpoczyna się drugi etap konsultacji nowej odsłony programu priorytetowego Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował projekt, do którego uwagi można zgłaszać do 27 grudnia. Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie.
W nowej odsłonie programu Czyste Powietrze obowiązywać będą zasady:
- podniesienie standardu energetycznego domu będzie wymogiem;
- zmiany wyeliminują praktyki dotyczące przepisywania domów pod dotacje czy zawyżania kosztów;
- stworzony zostanie system operatorów, którzy będą pomagać Polkom i Polakom od momentu projektu przez cały proces realizacji;
- nowym wymogiem w programie ma być również OC wykonawcy.
„Cel rządu jest prosty. Chcemy, by program Czyste Powietrze działał lepiej. Dlatego zobowiązaliśmy NFOŚiGW do wprowadzenia mechanizmów chroniących obywatelki i obywateli przed nieuczciwymi firmami oraz poprawy efektywności i jakości programu. Kluczowe są dwa terminy. Do 31 marca 2025 ma ruszyć Nowe Czyste Powietrze oraz program przejściowy, dla osób, które mogły złożyć wniosek w czasie wstrzymania naboru nowych beneficjentów oraz 12 grudnia tego roku, kiedy rusza program Czyste Powietrze dla powodzian„- Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska.
Program w nowej odsłonie wróci 31 marca 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania – informuje MKiŚ. Niezmiennie celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Zmienią się zasady przyznawania dotacji, tak by najwyższa pomoc efektywnie trafiała do najuboższych gospodarstw domowych.
Założenia do nowego programu Czyste Powietrze powstawały w szerokich prekonsutacjach przez parę miesięcy. Teraz NFOŚiGW konsultuje projekt programu. Na uwagi czeka do 27 grudnia 2024.
Aleksandra Łukaszewicz
Źródło: akademiaesg.pl
Przeczytaj także: Większe zaangażowanie liderów w ESG jest konieczne
Last Updated on 11 grudnia, 2024 by Elżbieta Wieleba