Pierwsze półrocze na rynku złota

Pierwsze półrocze na rynku złota

W pierwszym półroczu 2022 popyt na złoto utrzymał się na wysokim pułapie, kształtując polski rynek tego kruszcu na poziomie około 8 ton – wynika z raportu Goldenmark. Z kolei w ujęciu globalnym zapotrzebowanie na żółty metal w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wyniosło niespełna 2189 ton.

Goldenmark, wiodący dostawca złota i srebra lokacyjnego w Polsce, właśnie opublikował raport podsumowujący pierwsze półrocze 2022 na rynku królewskiego kruszcu. Jak tłumaczą autorzy publikacji, czynnikami, które w największym stopniu wpływały na kreowanie rynku złota w pierwszej połowie bieżącego roku były: sytuacja gospodarcza i inflacja po dwóch latach pandemii oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

„W marcu cena złota osiągnęła drugi, najwyższy w historii wynik, jednak w kolejnych miesiącach kruszec tracił. Mimo to na koniec półrocza złoto utrzymało swoją cenę z początku roku, podczas gdy wiele innych aktywów notowało dotkliwe straty” – komentuje Dariusz Świętek, dyrektor sprzedaży w Grupie Goldenmark.

Popyt na złoto wciąż na wysokim poziomie

Jak wynika z danych Światowej Rady Złota, popyt na królewski kruszec w pierwszym półroczu 2022 wyniósł 2188,5 ton i tym samym przewyższał zarówno popyt z analogicznego okresu ubiegłego roku, jak i z drugiego półrocza 2021.

„Dodatkowo w obrębie struktury popytu wyraźnie widać wzrost popytu ze strony inwestycji oraz banków centralnych, przy jednoczesnym spadku popytu na biżuterię oraz niewielkim spadku popytu ze strony technologii. Trendy te łączą się z czynnikami wpływającymi na rynek, tworząc spójny i zrozumiały obraz” zaznacza Dariusz Świętek.

Wedle szacunków Goldenmark, wielkość polskiego rynku złota w 2021 roku wyniosła 14,2 tony, a pierwsze półrocze 2022 roku utrzymało popyt na wysokim pułapie, kształtując rynek na poziomie około 8 ton. Dla porównania, w całym roku 2020 roku Polacy zakupili 9,3 tony złota, a w 2019 – 5 ton.

„Podobnie jak w poprzednich latach, największą popularnością w Goldenmark cieszyły się monety bulionowe i sztabki o wadze 1 uncji. Wśród monet prym wiodły najpopularniejsze z nich, czyli Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy i Amerykański Orzeł. Sporą popularnością cieszyły się także małe sztabki: 1, 2 i 5 gramów. Odczytujemy to niezmiennie jako fakt, że w złocie lokują swoje oszczędności także osoby o nieco mniej zasobnych portfelach, ale również mające na uwadze swoje bezpieczeństwo finansowe. To bardzo pozytywny sygnał”podkreśla Dariusz Świętek.

Złote prognozy na kolejne lata

Autorzy raportu zaznaczają, że prognozy dla cen złota do końca 2022 i na 2023 rok budują dość szeroki przedział z uwagi na dużą liczbę zmiennych.

„Najbardziej niedźwiedzie prognozy zakładają, że do końca 2023 roku złoto może spaść do poziomu 1 600 USD za uncję. Analitycy Citibank podtrzymują swoją prognozę, że w III kwartale 2022 roku złoto pozostanie na poziomie 1 845 USD, jednak w 2024 roku będzie to już 2 000 USD. Według opartej na algorytmach witrynie WalletInvestor, złoto do końca 2025 roku osiągnie poziom 2 256 USD, a do końca lipca 2027 roku średnia cena wyniesie 2 530 USD. Również oparte na algorytmach prognozy Gov.capital zakładają pułap 1 803 USD do końca 2022 roku, ale już do końca 2023 roku wzrost do 3 000 USD” wylicza Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Ekspert wskazuje, że analizując wszystkie czynniki ryzyka oraz to, jak dotychczas zachowywało się złoto w obliczu wysokiej inflacji i wojny w Ukrainie, skłaniać się należy jednak ku wersji, że cena złota powróci do końca 2022 roku w okolice 2 000 USD.

„W 2023 roku będzie miała nadal sporo fundamentalnych przesłanek do wzrostów. Ostatecznie warto jednak mieć na uwadze, że – podobnie jak to miało miejsce w pierwszym półroczu 2022 – ochrona kapitału w otoczeniu ogólnych spadków, oznaczać może także zachowanie status quo”dodaje Michał Tekliński.

Pełną wersję raportu Goldenmark „Pierwsze półrocze 2022 na rynku złota” można pobrać na stronie https://raport.goldenmark.com/.


Źródło informacji: Goldenmark

Last Updated on 16 sierpnia, 2022 by Valeriia Honcharuk

KATEGORIA