Rozwiązania BIK wspierające bezpieczeństwo w prowadzeniu działalności gospodarczej

Rozwiązania BIK wspierające bezpieczeństwo w prowadzeniu działalności gospodarczej

Dane osób na eksponowanych stanowiskach, w szczególności właścicieli i reprezentantów firm, są publicznie dostępne. Można je znaleźć m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym, w pełnomocnictwach, umowach, a także w księgach wieczystych. Osoby te stanowią łatwy cel dla przestępców i mogą paść ofiarą np. wyłudzenia kredytu. Policyjne praktyki pokazują, że dysponując zaledwie imieniem, nazwiskiem i numerem PESEL (zakres danych z KRS), złodzieje są w stanie wyłudzić setki tysięcy złotych!

Biuro Informacji Kredytowej, obok raportów przedstawiających stan zobowiązań kredytowych danej osoby, udostępnia produkty ograniczające ryzyko wyłudzenia kredytu na cudze dane, jak również wspiera osoby, które zostały poszkodowane na skutek działania przestępców.

Raport BIK – pełna wiedza w kilka minut, on-line

Raport można pobrać po zarejestrowaniu konta na bik.pl i potwierdzeniu tożsamości. W raporcie przedstawione są wszystkie zobowiązania (zarówno w bankach, jak i w firmach pożyczkowych), które zostały zaraportowane do BIK dla danego numeru PESEL. Czytelne graficzne oznaczenie statusów poszczególnych zobowiązań pozwala szybko zorientować się, czy nie mamy opóźnionych płatności lub czy nie został do nas przypisany obcy kredyt (wyłudzenie). W raporcie znajduje się również Ocena punktowa (scoring), dzięki której lepiej zrozumiemy, jak banki najprawdopodobniej ocenią nasze ryzyko. Dodatkowo, dokonywana jest weryfikacja w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor – dowiemy się, czy nasze faktury nie zostały wpisane jako opóźnione.

Większe bezpieczeństwo dzięki Alertom BIK

Oprócz samodzielnego weryfikowania zobowiązań, warto uruchomić automatyczny monitoring – Alerty BIK. Dzięki tej usłudze otrzymamy powiadomienie sms/e-mail, kiedy jakaś instytucja finansowa będzie chciała udzielić kredytu (pożyczki) na nasze dane i w związku z tym będzie sprawdzała BIK. Informację dostaniemy również, jak pojawi się nowe zobowiązanie przypisane do naszych danych lub opóźnienie w płatności raty. Alert zadziała też w sytuacji, kiedy będziemy sprawdzani w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor – dzięki temu dowiemy się w szczególności o próbie wyłudzenia abonamentu komórkowego na nasze dane.

Alerty cechuje wysoka skuteczność ze względu na to, że BIK jako jedyny podmiot w Polsce współpracuje z całym rynkiem bankowym oraz z ponad 70 największymi firmami pozabankowymi.
Ochrona dla firm

Rozwiązania BIK działają również w przypadku firm – wystarczy dorejestrować do swojego konta indywidualnego konto swojego przedsiębiorstwa (NIP). Można wówczas pobrać raport z zobowiązaniami swojej firmy i skorzystać z osobnych Alertów, żeby chronić się przed wyłudzeniami na dane firmowe.


Autor:

Rafał Bednarek, Wiceprezes Biura Informacji Kredytowej

Odpowiada za Pion Biznesu Bankowego i Detalicznego, a tym samym za rozwój współpracy  z bankami, usługi dla konsumentów oraz za produkty antyfraudowe i analizy

Last Updated on 25 stycznia, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA