3 kroki do skutecznej transformacji cyfrowej przedsiębiorstw budowlanych

3 kroki do skutecznej transformacji cyfrowej przedsiębiorstw budowlanych

Sektor budowlany w Polsce wykorzystuje wiele innowacyjnych technologii. Jedną z najbardziej obiecujących jest BIM (Building Information Modeling). Z danych opublikowanych przez Industry ARC wynika, że europejski rynek BIM w 2023 roku osiągnie wartość prawie 2,5 mld dolarów. Wiele przedsiębiorstw widzi szansę w wykorzystaniu tej technologii do uzyskania przewagi konkurencyjnej i już rozpoczyna wdrażanie platform cyfrowych. Na co należy zwrócić uwagę, aby przyspieszyć proces transformacji i osiągnąć wyższą wydajność?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje docelowy termin obowiązku stosowania BIM we wszystkich inwestycjach publicznych na 2030 rok. W Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie obowiązek ten został wprowadzony jako pierwszy, ponad 70% inwestycji budowlanych prowadzonych jest zgodnie z metodyką BIM. Efektem jest optymalizacja kosztów, lepsza kontrola procesu inwestycyjnego, skrócony czas realizacji inwestycji oraz możliwość szybszego wdrażania założeń zrównoważonego rozwoju.

– W Polsce przedsiębiorstwa nadal w większości korzystają z rozproszonych narzędzi cyfrowych osadzonych w tzw. silosach. Prowadzi to do namnażania się błędów komunikacyjnych, problemów wynikających z wymiany danych zapisanych w różnych formatach, a nawet dublowania zlecanych prac. Nowoczesna platforma MTWO łączy wszystkie procesy związane z prowadzeniem budowy i umożliwia zarządowi podejmowanie decyzji strategicznych opartych na danych rzeczywistych. Usystematyzowanie połączeń pomiędzy działami przedsiębiorstwa, wykorzystanie jakościowych danych oraz precyzyjne raportowanie to kluczowe zmiany niezbędne w obecnej metodologii pracy – podkreśla Remigiusz Pyszka, MTWO Business Development Director w SoftwareONE.

W sytuacji niepewności rynkowej i obaw dotyczących pozyskiwania kolejnych realizacji warto zwrócić uwagę na alternatywne możliwości budowania przewagi rynkowej. Istotne są dokładne wyceny, sprawne zarządzanie zasobami i czasem, wykorzystanie nowych technologii przetwarzania danych pozwalające na budowanie cyfrowych bliźniaków oraz właściwe zarządzanie ryzykiem. Wprowadzanie danych wyłącznie do arkuszy kalkulacyjnych prowadzi do zamrożenia komunikacji, rozmycia odpowiedzialności i poświęcania zbyt dużej ilości czasu na przygotowywanie raportów.

Krok 1. Zaangażowanie kierownictwa

Praca w zintegrowanym środowisku jest naturalną konsekwencją transformacji cyfrowej. Wraz z rozwojem technologii narzędzia chmurowe wypierają tradycyjne rozwiązania, a praca na budowie z telefonem, czy tabletem nikogo już nie dziwi.

Rozpoczęcie procesu cyfryzacji zaczyna się na górze, ale do jego przeprowadzenia niezbędne jest zaangażowanie wszystkich pracowników. Transformacja, choć początkowo będzie wymagała inwestycji, pozwoli na trwałe oszczędności i zwiększenie jakości pracy. W skutecznym zarządzaniu zmianą pomocna jest kooperacja z doświadczonym zespołem wdrożeniowym, który zminimalizuje potencjalne komplikacje – dodaje Remigiusz Pyszka MTWO Business Development Director w SoftwareONE.

Krok 2. Zaplanowanie wdrożenia

Platformy cyfrowe nie są rozwiązaniem „z pudełka”. Wdrażanie platformy MTWO związane jest z weryfikacją przepływów pracy oraz reorganizacją i ulepszaniem procedur postępowania, a to wymaga zaangażowania zarówno kierownictwa, jak i końcowych użytkowników włączonych w proces cyfryzacji. Celem procesu wdrażania rozwiązań cyfrowych jest pełna integracja wszystkich pracowników i działów funkcjonalnych przedsiębiorstwa. Efekt synergii następuje poprzez zwiększenie liczby zadań realizowanych wewnątrz zintegrowanej platformy. Wtedy korzyści w postaci zwiększenia wydajności pracy i uzyskiwania lepszych wyników finansowych są bardziej widoczne.

Krok 3. Uruchamianie kolejnych funkcjonalności

Rośnie znaczenie zrównoważonego rozwoju i kalkulacji kosztów związanych z emisją gazów oraz wykorzystywaniem surowców naturalnych. Trend zielonego budownictwa wyznaczany przez certyfikaty LEED i BREAAM wymaga posiadania konkretnych funkcjonalności i adaptacji rozwiązań do zmieniających się potrzeb sektora budowlanego. Platforma MTWO, która rozwija się wraz ze zmieniającym się otoczeniem przedsiębiorstwa, jest kluczem do adaptacji i podejmowania się coraz bardziej zaawansowanych projektów.


o SoftwareONE

SoftwareONE jest czołowym globalnym dostawcą oprogramowania end-to-end i rozwiązań technologicznych w chmurze, z siedzibą w Szwajcarii. Dzięki portfolio usług opartych na IP i technologii umożliwia firmom holistyczne opracowanie i wdrożenie strategii transformacji biznesowej, technologicznej i cyfrowej. Osiągane jest to poprzez modernizację aplikacji i migrację krytycznych obciążeń roboczych do chmur publicznych, przy jednoczesnym zarządzaniu i optymalizacji powiązanego oprogramowania i zasobów chmury oraz ich licencjonowania.

Firma jest globalnym partnerem w zakresie dystrybucji i dostarczania usług dla platformy MTWO construction cloud. Dzięki zespołowi doświadczonych specjalistów o bogatych doświadczeniach w branży oraz ciągłym innowacjom umożliwia firmom AEC i właścicielom holistyczne opracowanie i wdrożenie strategii transformacji biznesowej, technologicznej i cyfrowej.

Zatrudniając około 9 000 pracowników oraz posiadając możliwości sprzedaży i świadczenia usług w 90 krajach, SoftwareONE dostarcza około 65 000 klientom biznesowym oprogramowanie i rozwiązania w chmurze od ponad 7 500 wydawców. Akcje SoftwareONE (SWON) są notowane na SIX Swiss Exchange. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.softwareone.com/pl-pl/industries/mtwo-budownictwo-chmura/mtwo-5d-bim

Last Updated on 13 października, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS