Co przyniesie przyszłość?

Co przyniesie przyszłość?

Rok 2020 był dla nas rokiem szczególnym – Unibep SA świętował bowiem 70-lecie istnienia. Jesteśmy dumni z tego, że znajdujemy się w gronie największych firm w branży budowlanej w Polsce, jesteśmy dumni z naszej historii, realizacji i załogi. Niestety, koronawirus nie pozwala nam na wyjątkowe obchodzenie naszego jubileuszu, wspaniałą zabawę i organizację wielu eventów, które zaplanowaliśmy już w roku ubiegłym. Szkoda… Ale z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Nasza firma bardzo dobrze zakończyła 2019 r., w rok 2020 weszliśmy z solidną poduszką finansową i dobrym portfelem zleceń. Mamy co robić i mamy pieniądze. Chcę także podkreślić, że od początku marca, czyli od momentu, gdy w kraju oficjalnie pojawił się wirus, budowy grupy Unibep, zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także nasza fabryka domów modułowych w Bielsku Podlaskim funkcjonowały i funkcjonują bez większych zaburzeń. Nie było także jakichś kłopotów z podwykonawcami.

Jaka zatem czeka nas przyszłość? Budownictwo wykazuje dużą odporność na szybko pogarszającą się sytuację gospodarczą. Ale nie łudźmy się – nasza branża także odczuje zapaść gospodarki, jaka miała miejsce w ostatnich miesiącach. Należy przy tym zauważyć, że negatywne skutki kryzysu nie rozłożą się równomiernie w całej branży. Mniej ucierpią ci, którzy pracują w segmencie publicznym, bardziej ci, którzy pracują dla inwestorów prywatnych.

Natomiast jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy, uważam, że nie nastąpią duże obniżki cen mieszkań, choć deweloperzy będą musieli dostosowywać podaż do nowych warunków. I nie chodzi tylko o mniejsze zainteresowanie kupujących – z tym prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia, ale też wydłużanie się procedur w związku z nowym trybem pracy w urzędach. Najbliższe tygodnie pokażą również, jak będą się zachowywać instytucje finansowe, które udzielają kredytów hipotecznych.

Według mojej oceny, generalnie negatywny wpływ na przychody przedsiębiorstw budowlanych będzie zauważalny dopiero w 2021 roku, gdyż na najbliższe miesiące firmy mają co robić, mają zapełnione portfele zleceń i nic nie wskazuje na zatrzymanie trwających inwestycji.


Autor:

Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA

Last Updated on 17 marca, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA