Generation Park Y – najbardziej zielony wieżowiec w stolicy

Generation Park Y to najwyższy biurowiec Skanska w tej części Europy, wieńczący kompleks biurowy zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Ten 140-metrowy budynek jest najbardziej zielonym wieżowcem w stolicy, oferującym ponadczasowe, zrównoważone powierzchnie biurowe, innowacyjne rozwiązania i imponujący widok na miasto. Z okazji międzynarodowego dnia wieżowców przyglądamy się stołecznej inwestycji szwedzkiego dewelopera.

Głównym założeniem projektu Generation Park było stworzenie takiego miejsca pracy, które odpowie na potrzeby pracowników wszystkich generacji – stąd jego nazwa. Realizacja kompleksu wystartowała w grudniu 2015 roku. Trzy lata później rozpoczęto wznoszenie 140-metrowej wieży oznaczonej literą Y. Po ponad 5 latach od startu inwestycji, pozwolenie na użytkowanie otrzymała jego ostatnia część, będąca jednocześnie pierwszym wieżowcem Skanska w Polsce i najwyższym biurowcem dewelopera w tej części Europy. 

– Generation Park Y to zwieńczenie największego projektu Skanska w Warszawie. Cały kompleks Generation Park i jego dotychczasowy sukces komercyjny są potwierdzeniem, że nasza strategia tworzenia ponadczasowych, zdrowych i bezpiecznych powierzchni biurowych, mając przy tym na uwadze zarówno potrzeby ludzi, jak i środowiska naturalnego, przynosi pożądane efekty. W czasach dużej niepewności udało się nam wyznaczyć pewną i stabilną ścieżkę. To niezwykle ważne z punktu widzenia najemców oraz inwestorów – mówi Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Innowacyjne i zrównoważone rozwiązania na najwyższym poziomie

Generation Park Y to jeden z najlepszych przykładów podejścia Skanska do tworzenia innowacyjnych, zrównoważonych i bezpiecznych przestrzeni do pracy. Pracownicy będą mogli korzystać tu z sześciu powierzchni typu „sky-office”, o podwójnej wysokości. Oprócz wyróżniającej się przestrzeni, stworzą one kolejne miejsce – obok tarasu – z wyjątkowym widokiem na Warszawę. W biurowcu zastosowano windy double deck, pozwalające na umieszczenie dwóch kabin dźwigowych w jednym szybie, co usprawnia komunikację pionową w wysokich budynkach. Użytkownicy wieży będą mogli również korzystać z Connected by Skanska. To zintegrowana platforma, która nie tylko spaja ze sobą inteligentne technologie, ale też łączy ludzi z miejscem pracy. Ułatwia zarządzanie funkcjami budynku, takimi jak parkowanie, kontrola dostępu czy wirtualna recepcja.

Generation Park Y nie bez przyczyny zyskał miano najbardziej zrównoważonego w Warszawie. Wieżowiec ubiega się o wymagający certyfikat WELL Core&Shell, weryfikujący budynek pod kątem wpływu na zdrowie i samopoczucie pracowników, a także o certyfikaty LEED na poziomie Platinum oraz Obiekt bez Barier. Ten ostatni oznacza, że osoby z różnymi potrzebami (jak np. rodzice z małymi dziećmi czy osoby z niepełnosprawnościami) mogą poruszać się po budynku i korzystać z niego bez żadnych ograniczeń.

(C) 2021 Radoslaw NAWROCKI / dla SKANSKA POLSKA

W ramach kompleksu położony został chodnik z tzw. zielonego betonu, który dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukuje poziom smogu. Ma on również właściwości samoczyszczące – efekt ten występuje przy opadach deszczu. Technologia zostanie wykorzystana również na ogólnodostępnym placu pomiędzy budynkami X, Y i Z. Ta starannie zagospodarowana przestrzeń będzie nowym miejscem spotkań i podkreśli wielkomiejski charakter Ronda Daszyńskiego – okolicy zmieniającej się w zawrotnym tempie, konsekwentnie budującej swoją pozycję centrum biznesowego Warszawy.

Zieleń i znakomita lokalizacja

W lobby budynku powstała ściana o powierzchni 330 mkw., złożona z ponad 6 tys. roślin. Wytwarza ona tlen, jaki w ciągu 24 godzin wystarczyłby dla 150 osób. Niemal na samym szczycie budynku, na 35. piętrze, do dyspozycji pracowników zostanie oddany taras wypełniony roślinami, z którego będzie można podziwiać panoramę stolicy. Na dachu biurowca umieszczone zostaną ule. Pomiędzy budynkami kompleksu powstały porośnięte roślinami pergole, których dachy również są obsadzone zielenią. To dodatkowe miejsce, które pozwoli na pracę na świeżym powietrzu, ale także na chwilę relaksu, tworząc przyjazny klimat w tej okolicy.

Przy Rondzie Daszyńskiego znajduje się stacja metra oraz przystanki tramwajowe i autobusowe. Niedaleko zlokalizowana jest również stacja warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Dobre połączenie z innymi częściami miasta ułatwia przyjechanie do pracy rowerem – w Generation Park przewidziano 187 miejsc dla jednośladów. Jeśli pracownicy zdecydują się jednak na dotarcie do pracy samochodem, czeka tu na nich ponad 300 miejsc parkingowych, ulokowanych na czterech podziemnych kondygnacjach budynku. Wszystkie wyposażone są w gniazdka do ładowania pojazdów elektrycznych.

Generation Park Y: kluczowe fakty i liczby
  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 88 000 mkw. GLA
  • Całkowita powierzchnia najmu budynku Y: 47 600 mkw. GLA
  • Liczba kondygnacji budynku Y: 37 naziemnych i 4 podziemne
  • Liczba miejsc parkingowych: 325 + 187 dla rowerów
  • Certyfikaty: LEED na poziomie Platinum, WELL, „Obiekt bez barier”
  • Projekt architektoniczny: JEMS Architekci
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A

Autor:

Skanska

Last Updated on 15 października, 2021 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA