Rosnąca podaż, czyli najwyższy w historii wynik aktywności deweloperskiej na rynku magazynowym w jednym kwartale

Rosnąca podaż, czyli najwyższy w historii wynik aktywności deweloperskiej na rynku magazynowym w jednym kwartale

W III kw. 2021 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych wyniosły 23 mln mkw., co oznacza wzrost o 13% względem zeszłego roku. W minionych miesiącach nadal mieliśmy do czynienia z trendem wysokiej podaży w sektorze, a fakt ten potwierdził najwyższy wynik w historii dotyczący aktywności deweloperskiej w jednym kwartale. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield zapowiada prezentację podsumowania III kwartału na rynku magazynowym.

Za nami kolejny doskonały kwartał. Deweloperzy dostarczyli ponad 1 mln metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej, co jest najlepszym wynikiem w ujęciu kwartalnym w historii. Co najważniejsze – pomimo dużej podaży i dodatkowo prawie czterech milionów metrów kwadratowych będących w budowie, poziom pustostanów wynosi jedynie 5% a popyt netto zarejestrowano na poziomie 75% popytu brutto, który wyniósł aż 1,6 mln mkw.

Wpływ na tak dobre wyniki miał oczywiście dalszy wzrost e-commerce, który według wszelkich prognoz i badań nadal będzie rozwijał się corocznie w tempie dwucyfrowym. Poza tym, zerwanie globalnych łańcuchów dostaw, długi czas oczekiwania na dostawy wielu dóbr, począwszy od samochodów, skończywszy na zielonej herbacie, powoduje, że firmy chcą zabezpieczyć się pod kątem trwałości przepływu logistyki i wynajmują buforowe powierzchnie magazynowe, a także wdrażają nearshoring, czyli outsourcing procesów i operacji do regionów mniej odległych. Warto wspomnieć również o wciąż stabilnych poziomach czynszów, pomimo wzrostu kosztów inwestycji deweloperskich.

Ponadto, idealna lokalizacja Polski, pełniącej dla wielu firm rolę międzynarodowego hubu powoduje, że prognozy na kolejne kwartały również są bardzo dobre. Rozrastająca się struktura magazynów, ich różnorodne przeznaczenie, rola i rosnące wymagania klientów w stosunku do terminów dostaw, ale i ułatwień w postaci krzyżujących się kanałów dystrybucji, odbioru i zwrotu pozwala patrzeć w przyszłość optymistycznie. – Damian Kolata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency | Poland, Head of E-Commerce | CEE.

Niezwykle dynamiczny rozwój sektora magazynowego obserwujemy niemal na wszystkich rynkach regionalnych w Polsce. Prawie 70% wszystkich inwestycji powstaje na głównych rynkach, do których zalicza się region warszawski, górnośląski, łódzki, poznański i wrocławski. Wyraźny wzrost aktywności deweloperskiej obserwujemy w regionach: bydgosko-toruńskim, szczecińskim i w obszarze zachodniej części kraju, gdzie rozpoczęto nowe projekty, m.in. w Jeleniej Górze, Głogowie i Zgorzelcu. Bardzo silny popyt w każdym segmencie rynku – inwestycje typu „Build-to-Suit” (BTS), regionalne centra dystrybucji typu multi-let/BIG-BOX, projekty Small Business Units (SBU) oraz cross-dock wspierające logistykę miejską – kreuje rekordowy poziom aktywności budowlanej w polskim sektorze magazynowym – podsumowuje Adrian Semaan, Senior Research Consultant, Cushman & Wakefield.


Autor:

O Cushman & Wakefield

Informacje o autorze

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake 

Last Updated on 17 listopada, 2021 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA