Co technologia światłowodowa ma wspólnego z rozwojem 5G

jakie zmiany może przynieść konsumentom, firmom i społeczeństwu?

Jak na razie transmisja światłowodowa jest najszybszą i najbardziej pojemną ze znanych ogólnodostępnych mediów transmisyjnych. W związku z tym połączenia między stacjami bazowymi i nadajnikami ostatniej mili są wykonywane za pomocą światłowodów.

Obecnie światłowodowe firmy produkcyjne, w tym FIBRAIN, koncentrują się na minimalizacji konstrukcji kabli światłowodowych i zwiększania ich pojemności, powstają włókna o zmniejszonej średnicy z 245 (250) do 195, (200 µm po kolorowaniu), ścisłe tuby, np. mikro kabel 576 włóknowy (24 tuby po 24 F) ma obecnie średnicę 11,4 mm. Są gotowe konstrukcje włókien wielordzeniowych (2 lata temu uruchomiliśmy taką testową instalację na włóknie 7 rdzeniowym), jak na razie problemem jest ich komercyjne/instalatorskie połączenie z istniejącymi rdzeniami jedno-modowymi.

Generalnie patrząc na plany sieciowania świata stajemy się globalną wioską informatyczną z dostępem do coraz wydajniejszych sieci operatorskich, państwowych, metropolitarnych, zakładowych i domowych. Ponadto, sieci światłowodowe zwiększają także bezpieczeństwo Państw i ich mieszkańców, ponieważ mogą być wykorzystywane do monitorowanie tąpnięć i wstrząsów ziemi, uszkodzeń rurociągów, szczelności wałów przeciwpowodziowych i innych zdarzeń katastrofalnych. Nadto, operatorzy mogą oferować na swoich sieciach światłowodowych informacje istotne dla społeczeństwa, różne alerty pogodowe, smogowe, informacje o natężeniu ruchu ulicznego, itp., a co więcej światłowód jest dielektryczny, więc jego komunikacja jest odporna na zakłócenia EMC.

FIBRAIN na co dzień i tak już od ponad 20 lat produkuje kable światłowodowe i doskonale zna wspomniane wcześniej zagadnienia. W dodatku, nasz Zakład Produkcyjno-Laboratoryjny Technologii Światłowodowych i Fotonicznych jako jedyny w Polsce i jeden z kilku w Europie uzyskał komercyjne możliwości produkcyjne włókna światłowodowego, więcśmiało można powiedzieć, że nasz udział w rozwoju 5G i technologii światłowodowej jest bezprecedensowy. FIBRAIN opracowuje coraz to nowsze, bardziej zaawansowane techniki i rozwiązania, tak aby móc sprostać kolejnym wyzwaniom jakie stawia przed nami XXI wiek.


Autor:

FIBRAIN

Last Updated on 22 lutego, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA