Dane, które ratują planetę – Business Intelligence w służbie zrównoważonego rozwoju

Dane, które ratują planetę – Business Intelligence w służbie zrównoważonego rozwoju

Żyjemy w niezwykłych czasach. Era informacji przynosi nam zaskakujące możliwości technologiczne wraz z wyzwaniem, aby je odpowiedzialnie wykorzystywać. Co robić ze zgromadzonymi danymi, aby zmniejszać negatywne skutki naszej działalności dla środowiska? Dlaczego tak ważna jest rola Business Intelligence (BI) w tej walce?

Technologia i dane mogą wspierać zrównoważony rozwój w co najmniej kilku obszarach. W Data Wizards odkrywamy je z fascynacją i zdobywamy coraz szerszą perspektywę. To już nie tylko możliwości konkretnych narzędzi, ale przyszłość biznesu i dobrobyt naszej planety.

W jaki sposób BI służy zrównoważonemu rozwojowi?

Poniższe możliwości nie są jedynymi, ale wyróżniłem takie, od których warto zacząć od razu. Na mojej liście znalazły się:

1. Efektywność operacyjna

Analiza danych za pomocą BI dostarcza nam precyzyjnego obrazu działalności firmy. Jakie są nasze punkty zapalne w zakresie zużycia energii? Gdzie marnujemy surowce? Identyfikacja tych obszarów pomoże nam skupić się na celach ekologicznych, a dodatkowo poprawić efektywność.

2. Zrównoważone podejmowanie decyzji

Trafne wybory muszą być poprzedzone odpowiednimi pytaniami. Jakie są rzeczywiste konsekwencje naszych decyzji biznesowych? Czy rzeczywiście inwestujemy w zrównoważone projekty? BI dostarcza narzędzi do podejmowania świadomych decyzji, które wspierają nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

3. Zarządzanie łańcuchem dostaw

Wiemy, że każdy produkt, który kupujemy, ma wpływ na środowisko. Jak duży? Narzędzia BI umożliwiają lepsze zrozumienie naszego łańcucha dostaw, ocenę dostawców pod kątem praktyk ekologicznych i zapewnienie, że działania firmy są w pełni zgodne z celami ekologicznymi.

4. Raportowanie i odpowiedzialność

Społeczeństwo coraz częściej domaga się odpowiedzialności korporacyjnej. Jak możemy komunikować się w sposób przejrzysty na temat naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju? Rozwiązania BI pozwalają nam zbierać, analizować i dzielić się tymi informacjami z interesariuszami.

5. Oszczędności i zyski

Czy dbanie o środowisko może być również opłacalne? Tak! Dzięki Business Intelligence możemy nie tylko zidentyfikować obszary, w których możemy oszczędzić, ale także odkryć nowe możliwości inwestowania w zrównoważone projekty.

6. Ślad węglowy i identyfikacja obszarów o dużej emisji

Analiza danych może pomóc w zidentyfikowaniu sektorów, które są odpowiedzialne za wysoką emisję gazów cieplarnianych, takich jak produkcja energii, transport, przemysł czy rolnictwo. Na podstawie tych informacji można zaplanować konkretne działania, które zmniejszą emisję w tych sektorach.

Monitorowanie zużycia energii w budynkach i przedsiębiorstwach to ogromna ilość danych. Jeśli poddamy je wnikliwej analizie, będziemy mogli precyzyjnie wskazać, gdzie i jak można zastosować bardziej efektywne procesy produkcyjne. Efekt? Mniejsza ilość odpadów i emisji.

Nie chodzi tylko o zużycie energii, ale również wykorzystanie surowców, co prowadzi do zmniejszenia śladu węglowego i podniesienia efektywności poszczególnych procesów. Końcowym efektem analizy danych będzie spełnienie obowiązku raportowego, wynikającego z CBAM, oraz automatyzacja tego procesu.

Ostatnie słowo

W Data Wizards idziemy o krok dalej. Wiemy, że dane i BI są kluczem do sukcesu w biznesie i jednocześnie narzędziem do budowania lepszego, bardziej zrównoważonego świata dla nas i przyszłych pokoleń. Jesteście gotowi, żeby dołączyć do tej rewolucji?


Tomasz Samagalski, CEO Data Wizards


Przeczytaj także: O co pytać dostawcę chmury?

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS