UE/ Państwa zdecydowały o wykorzystaniu superkomputerów do rozwoju AI

UE/ Państwa zdecydowały o wykorzystaniu superkomputerów do rozwoju AI

Państwa UE finalnie poparły w poniedziałek rozporządzenie o wykorzystaniu superkomputerów do rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Europa musi być liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), aby pozostać konkurencyjna na arenie międzynarodowej – powiedział minister Belgii ds. badań i innowacji Willy Borsus.

„Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu wyposażymy naszych badaczy, start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w potężne narzędzia do rozwijania najnowocześniejszych projektów AI w UE” – podkreślił Borsus. Belgia sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE.

Superkomputery, potrzebne do przetwarzania coraz większych ilości danych, są wykorzystywane w wielu dziedzinach, od opieki zdrowotnej i odnawialnych źródeł energii po bezpieczeństwo samochodów czy cyberbezpieczeństwo.

W 2018 r. państwa UE ustanowiły Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). To struktura prawna i finansowa, w ramach której połączone zostały zasoby państw europejskich w budowie światowej klasy superkomputerów, a także we wspieraniu badań i innowacji w tej dziedzinie realizowanych przez środowiska akademickie, firmy i przemysł.

W projekcie bierze udział m.in. Polska. Celem jest, aby UE stała się światowym liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych.

W poniedziałek unijni ministrowie poparli rozporządzenie, które przedsięwzięciu dodaje nowy cel: wykorzystanie obliczeń superkomputerowych na potrzeby AI. Przewiduje ono, że superkomputery będą używane, aby opracowywać, testować i walidować wielkoskalowe modele AI ogólnego przeznaczenia i nowe zastosowania sztucznej inteligencji. Dostęp do superkomputerów dla potrzeb rozwoju sztucznej inteligencji będą miały przede wszystkim start-upy oraz MŚP.

Obecnie w ramach EuroHPC wykorzystywanych jest dziewięć superkomputerów, zlokalizowanych w różnych miejscach Europy.

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja w centrum zainteresowania biznesu. Większość firm ogranicza się do pilotażów i eksperymentowania


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 19 czerwca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS