Kolej to przyszłość transportu w Europie

Kolej to przyszłość transportu w Europie

Dalszy rozwój transportu kolejowego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego Polski – stwierdzili zgodnie eksperci podczas gdyńskiego Forum Wizja Rozwoju. Gościem specjalnym wydarzenia był Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP S.A., który 8 lipca objął funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).

„Przez wiele lat transport kolejowy był niedoceniany i traktowany jako relikt przeszłości. Tymczasem aktualne wyzwania klimatyczne, w tym ogłoszenie planu osiągniecia zerowej emisyjności w Unii Europejskiej do 2050 roku, dały nowy impuls do rozwoju kolei. Zarówno eksperci, jak i coraz bardziej świadomi obywatele wiedzą bowiem, że pociągi są najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu środkiem transportu – wytwarzają ponad 3 razy mniej CO2 niż auta i 8 razy mniej niż samoloty” – zauważył Krzysztof Mamiński.

Prezes Polskich Kolei Państwowych uczestniczył w panelu „Kierunki rozwoju transportu kolejowego w Polsce” w ramach czwartej edycji gdyńskiego Forum Wizji Rozwoju.

Krzysztof Mamiński podkreślał, że PKP z powodzeniem realizują obecnie szereg inwestycji, których celem jest rozbudowa, bądź unowocześnienie infrastruktury kolejowej oraz taboru.

„Do 2023 roku, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie ponad 200 obiektów w całej Polsce – na ten cel przeznaczyliśmy ok. 2 mld złotych. Z kolei 19 mld złotych to wartość największego programu w historii PKP Intercity – >>Kolej Dużych Inwestycji<<. W ramach projektu zakupionych zostanie m.in. 30 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych, 81 nowych wagonów pasażerskich oraz 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych” – powiedział Mamiński.

Szef PKP zwrócił także uwagę na fakt, że nowoczesne dworce to nie tylko miejsca obsługi podróżnych, ale też m.in. centra kultury czy aktywności miejscowej. Zaznaczył, że odwaga w realizowaniu ambitnych, szeroko zakrojonych projektów przynosi wymierne efekty – po trudnym dla wszystkich przewoźników roku 2020, kolej znów notuje wyraźny wzrost liczby pasażerów, poprawiając nawet wyniki sprzed pandemii.

Organizatorzy Forum Wizja Rozwoju pogratulowali również Krzysztofowi Mamińskiemu wyboru na zaszczytną funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).

UIC to organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa zajmujące się transportem kolejowym i reprezentująca je na arenie międzynarodowej. Organizację utworzono w 1922 roku, a jej siedziba znajduje się w Paryżu.

„Gratulować należy nie mnie, ale Polsce. Po raz pierwszy bowiem w stuletniej historii UIC prezes polskiej kolei został szefem międzynarodowego związku. To dowód, że kopernikański przewrót, jaki dokonujemy w polskim kolejnictwie, został dostrzeżony i doceniony na całym świecie” – powiedział Krzysztof Mamiński.


Autor:

Polska Agencja Prasowa

Last Updated on 15 października, 2021 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA