<strong>LeasePlan wspólnie z klientami zasadził w Polsce ponad 100 000 drzew</strong>

LeasePlan wspólnie z klientami zasadził w Polsce ponad 100 000 drzew

LeasePlan to pierwsza firma z branży car fleet management, która już w 2007 roku wdrożyła ekologiczną usługę w Polsce, by ograniczać negatywne skutki oddziaływania flot na środowisko. Wspólnie ze swoimi klientami LeasePlan zasadził już 100 000 drzew w ramach programu GreenPlan. Swoją postawą stara się wpłynąć nie tylko na klientów, lecz także na decydentów europejskich.Spraw ekologicznych nie można odkładać na później. Firmy chcą robić coś więcej, aby bardziej dbać o planetę i środowisko, ale utrudniają im to rosnące koszty” – mówi Rogier Klop, dyrektor zarządzający LeasePlan Polska.

Coraz więcej dużych firm stawia na ekologię, zrównoważony rozwój i monitorowanie śladu węglowego swoich flot. Pomaga w tym LeasePlan, który m.in. wylicza, ile drzew firma powinna zasadzić, aby osiągnąć neutralność klimatyczną danej floty firmowych aut i tym samym ograniczać zawartość CO2 w atmosferze, mając na uwadze m.in. cały okres życia drzewa.

Według Europejskiej Agencji Środowiska transport odpowiada za jedną piątą wszystkich emisji w UE. Samochody osobowe są głównym źródłem zanieczyszczeń transportu, odpowiadając za 60,6% wszystkich emisji CO2. Ciężarówki odpowiadają za 27,1%, samochody dostawcze – 11%, motocykle – 1,3%.

Dbanie o środowisko utrudniają rosnące koszty

LeasePlan doradza klientom z małych, średnich i dużych firm m.in. dobór pojazdów o niskiej emisji spalin,  optymalnych wersji silnika w zależności od pokonywanych tras i przebiegów. To wsparcie, którego celem jest edukacja firm w zakresie ochrony środowiska i osiągania neutralności klimatycznej. Ważnym elementem są także szkolenia z ekologicznej jazdy.

Szkolimy użytkowników naszych aut, ponieważ kierowcy, którzy jeżdżą ostrożniej, również oszczędzają środowisko. Jako lider branży leasingu i wynajmu pojazdów czujemy się odpowiedzialni za środowisko. Uważamy, że promowanie rozwiązań, które ograniczają i rekompensują emisję gazów cieplarnianych czy zanieczyszczeń powodowanych przez pojazdy to nasz obowiązek. Spraw ekologicznych nie można odkładać „na później”. Zwłaszcza kiedy firmy wskazują, że chcą robić coś więcej, aby bardziej dbać o planetę i środowisko, ale utrudniają im to rosnące koszty – zauważa Rogier Klop, dyrektor zarządzający LeasePlan Polska.

Firma od 2017 roku współpracuje m.in. ze Skanska. Dzięki współpracy szwedzki potentat branży budowlanej i deweloperskiej zasadził w 2022 roku 47 758 drzew, które w ciągu swojego życia pochłoną równowartość emisji wygenerowanych przez flotę Skanska, którą zarządza LeasePlan w Polsce.

W Skanska jesteśmy świadomi naszego wpływu na środowisko. Monitorujemy ślad węglowy naszej działalności i podejmujemy działania mające na celu jego ograniczenie tak, aby w 2045 osiągnąć neutralność węglową. Odpowiednie zarządzanie flotą samochodową to jeden ze sposobów na redukcję emisji organizacji – mówi Agata Golec, menadżer zespołu środowiska i zielonego biznesu w Skanska Dążąc do realizacji naszych celów klimatycznych koncentrujemy się przede wszystkim na ograniczaniu emisji, równocześnie jednak chętnie włączamy się w akcje mające na celu ochronę środowiska i bioróżnorodności z myślą o przyszłych pokoleniach.

W 2020 roku do programu dołączył również Pfizer, który w 2022 roku wspólnie z LeasePlan zasadził 10 878 drzew.

– Dla Pfizer, jako firmy stosującej naukę do przezwyciężania największych wyzwań ludzkości, zmniejszanie wpływu naszej działalności na klimat poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych ma strategiczne znaczenie – zaznacza Anna Lewandowska, Oncology Lead and Sustainability Leader w Pfizer Polska.

Kwota niezbędna do zasadzenia drzew wyliczana jest przez LeasePlan w oparciu o przebieg danej floty i doliczana do raty miesięcznej firm uczestniczących w programie. Drzewa sadzone są w cyklach półrocznych na terenie Nadleśnictwa Bielsko blisko Katowic we współpracy z Klubem Gaja.

Kryzys klimatyczny nie poczeka

LeasePlan wykorzystuje możliwość swojego wpływu i stara się wpłynąć nie tylko na klientów, lecz także na decydentów europejskich. Firma była jedną z 28 firm, które zwróciły się do władz Unii Europejskiej z apelem, by od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze sprzedawane w Europie spełniały normę zerowej emisji spalin. Sygnatariusze odezwy apelowali również o rozszerzenie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Europie. 

Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji. Dlatego zostaliśmy partnerem założycielskim inicjatywy EV100 i współpracujemy z 27 największymi firmami na świecie nad przyspieszeniem i ułatwieniem przejścia na mobilność elektryczną. Wierzymy, że razem możemy mieć znaczący wpływ. W LeasePlan naszym celem jest jak najszybsze przestawienie całej floty na napęd elektryczny. Zarówno samochodów należących do naszych własnych pracowników, jak i do klientów, którym doradzamy i których wspieramy w tym procesie. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli Europa chce osiągnąć swój cel zerowej emisji netto do 2050 r. – dodaje Rogier Klop, dyrektor zarządzający LeasePlan Polska.

Proekologiczne działania firmy doceniło też Ministerstwo Środowiska dwukrotnie wybierając LeasePlan do zarządzania flotą pojazdów oraz transportu najważniejszych uczestników Szczytu Klimatycznego ONZ. 


LeasePlan to światowy lider usług Car-as-a-Service, obecny w ponad 30 krajach i posiadający blisko dwu milionową flotę samochodów. Firma zarządza całym cyklem życia pojazdu dla klientów korporacyjnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych, począwszy od zakupu, poprzez ubezpieczenie i serwis, aż po odsprzedaż aut.

Last Updated on 30 listopada, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA