Dr inż. Andrzej Czapczuk, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny F.B.I. TASBUD

Z branżą budowlaną jest Pan związany od kilkunastu lat. Który etap w Pana karierze zawodowej okazał się być kluczowy?

– Zawsze wyznawałem zasadę, że najważniejsze to nie stać w miejscu, ale nieustannie się rozwijać, tak aby, to co robimy było naszą pasją i sprawiało przyjemność każdego dnia. Współpraca z interesującymi, kreatywnymi ludźmi, podejmowanie nowych wyzwań i stawianie sobie ambitnych celów to elementy, które motywują mnie do działania, dodają „wiatru w żagle”. Nie mogę jednoznacznie wskazać, który moment był kluczowy – każdy był niezaprzeczalnie ważny, niezbędny i kształtował mnie pod względem zarówno zawodowym, jak i osobistym. Były to interesujące i pouczające lekcje, tak jak z pewnością wszystkie kolejne, które są jeszcze przede mną.

Zawodowo dużą wagę przykłada Pan do pracowników i ich kompetencji. Jaki jest Pana przepis na kierowanie zespołem w tak dużej firmie?

– W naszej Grupie kapitałowej F.B.I. TASBUD o międzynarodowym spectrum działania zawsze wierzyliśmy w to, że to właśnie ludzie są kluczem do świetnie prosperującego przedsiębiorstwa. To oni nadają firmie charakter, budują ją i scalają każdego dnia. Odpowiednio dobrany zespół to największa siła spółki i wartość nie do przecenienia. Nasza filozofia jest bardzo czytelna – stawiamy na pracowników na każdym etapie współpracy. Wspieramy ich rozwój, wierzymy w nich i umożliwiamy rozpostarcie zawodowych skrzydeł. W naszych szeregach jest wielu pracowników, którzy zaczynali z nami pracę jako młodzi, niedoświadczeni pracownicy. Dziś, zajmują oni stanowiska kierownicze i dyrektorskie. Jest to idealne odzwierciedlenie naszej filozofii – inwestujemy w naszą kadrę, a ona odwdzięcza się nam lojalnością i wielkim zaangażowaniem. To właśnie dzięki nim wypracowaliśmy stabilność biznesową i bezcenny zespół. Mimo, że firma stale się rozrasta, nie popadliśmy w korporacyjną rutynę. Stawiamy na przyjacielskie, partnerskie kontakty i bazujemy na rodzinnej atmosferze, nie bez kozery otrzymaliśmy tak wiele wyróżnień i nagród właśnie za nasze wartości i partnerskie kierowanie biznesem. Jestem przekonany, że czynnikiem, który wyróżnia nas na tle innych firm jest właśnie zespół – zgrany, mogący na siebie liczyć i niepoddający się w trudnych chwilach. To jest największy skarb pracodawcy.

Poza propracowniczą filozofią bardzo silnie angażują się Państwo także w projekty prospołeczne i charytatywne

– Pomaganie ludziom zawsze było istotnym elementem Grupy F.B.I. TASBUD. Zgłasza się do nas wiele indywidualnych osób, potrzebujących wsparcia. Każdego wysłuchujemy i staramy się wspomóc, jeśli to tylko jest możliwe. Co roku nasi pracownicy organizują zbiórkę dla dzieci z Domów Dziecka oraz Domów Samotnej Matki. Firma chętnie wspiera także szkoły, angażując się w różne formy pomocy materialnej. Zawsze służymy też poradą z dziedziny, na której znamy się najlepiej – budownictwa. Od wielu lat współpracujemy z fundacją AKOGO, mając swój udział w rozbudowie Kliniki Budzik. Wykonywaliśmy także prace na rzecz Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka w Warszawie. Jesteśmy przekonani, że dobro i okazane serce wraca ze zdwojoną siłą.

Przedsiębiorstwa przykładają obecnie dużą wagę do prowadzenia firmy w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Jakie działania w tym obszarze podejmuje Grupa F.B.I. TASBUD?

– Jako świadomy gracz na rynku staramy się rozmyślnie podejmować wszelkie decyzje związane z rozwojem naszej Grupy. Wnikliwie analizujemy ryzyka, obserwujemy gospodarkę zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju – wszystko po to, aby być zawsze przygotowanym na ewentualne zmiany, zawsze o krok przed wyzwaniem i konkurencją. Zdajemy sobie sprawę, że sektor budownictwa wyjątkowo mocno wpływa na środowisko naturalne, dlatego ważne jest aby jako czołowy, polski Generalny Wykonawca, czujemy się w obowiązku podejmować kroki w celu ograniczenia wpływu na zasoby środowiskowe. Zrównoważony rozwój naszego przedsiębiorstwa jest częścią naszych planów biznesowych. Mamy ambicję do tego, aby poprawiać i udoskonalać nasze procesy. Dobieramy podwykonawców tak, aby ulepszać standardy ochrony środowiska, używane do budowy materiały zawsze wybierane są pod kątem ekologii i energooszczędności. Dbamy też o recykling, zarówno we wszystkich jednostkach biurowych, jak i na budowach. Chcemy aby nasze inwestycje były wizytówką i wzorem.

Wiele branż zmaga się z licznymi trudnościami, m.in. brakiem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Jakie wyzwania stoją przed F.B.I. TASBUD?

– Rynek budowlany nigdy nie był prosty i jednostajny – dużo się na nim dzieje. Staramy się ze znacznym wyprzedzeniem przygotowywać na zmiany i zawirowania w sektorze, a biznes prowadzić tak, by niedogodności przekształcać w możliwości, przewagi Grupy nad konkurencją. Aktualnie jako generalny wykonawca prowadzimy równocześnie powyżej 20 inwestycji w samej Warszawie, dochodzą do tego te w pozostałych częściach kraju, a także poza jego granicami, np. w Szwecji gdzie rozwijamy budownictwo eksportowe – wszystkie nasze budowy mają zapewnione profesjonalne zaplecze, zarówno pracownicze jak i materialne. Co ważne, są one realizowane terminowo i z odpowiednią starannością, a to potwierdza, że potrafimy poprawnie prosperować mimo rynkowych przeciwności. Po 35 latach nasza Grupa mocno stoi na nogach i przyciąga najlepszych specjalistów, których posiadamy w swoich zasobach, z czego jestem najbardziej dumny.

F.B.I. TASBUD S.A. to obecnie jeden z najaktywniejszych generalnych wykonawców na rynku w Polsce. Jak wygląda plan inwestycyjny spółki na ten rok?

– Cieszymy się, że nasza aktywność jest coraz szerzej zauważalna, a nasza mocna pozycja na rynku widoczna. Grupa nieustannie się rozwija, tak by w każdej dziedzinie budownictwa prowadzić coraz to ciekawsze inwestycje. Duże znaczenie mają dla nas także rynki międzynarodowe, na których nasza Grupa jest coraz aktywniejsza jako generalny wykonawca. Dla przykładu w Szwecji jesteśmy jedynym polskim Generalnym Wykonawcą z tak dużym doświadczeniem i aktualnie prowadzonymi realizacjami. Dużą wagę przykładamy do silnego rozwoju Pionu Prefabrykacji, a motorem do stosowania nowych technologii i inteligentnych systemów na poszczególnych budowach jest Pion Naukowo-Badawczy, prężnie działający w naszych strukturach. Jest to z pewnością element wyróżniający nas na tle konkurencji, a także ogromne wsparcie podczas realizacji kolejnych inwestycji.

Państwa firma aktywnie działa także za granicami Polski, m.in. w Szwecji, Kuwejcie i Libii. Jakie korzyści płyną z ekspansji zagranicznej? Czy można nazwać już Państwa mianem „globalnego gracza?”

– Nadawanie takich określeń nie leży w naszej gestii, nie mniej jednak jesteśmy wdzięczni za docenienie naszych wielowątkowych działań, ponieważ od zawsze mieliśmy międzynarodowe ambicje. Dla stabilności Grupy ogromne znaczenie ma dywersyfikacja. Stąd właśnie nasza dotychczasowa historia – wybudowane obiekty w Libii, jak również aktualna działalność m.in. na rynku skandynawskim. Jesteśmy kompleksowym generalnym wykonawcą realizującym inwestycje w konwencji Design&Build w technologii prefabrykowanej, czego przykładem jest osiedle, np. w mieście Olofström. Dzięki prężnie działającemu Polskiemu Klastrowi Eksporterów Budownictwa F.B.I. TASBUD jest liderem prekursorskiego projektu o nazwie Polski Szpital Modułowy, dedykowanego na rynki rozwijające się. Wychodzimy naprzeciw potrzebom i możliwościom sektora budowlanego bazując na wieloletnim doświadczeniu oraz zespole wyspecjalizowanych profesjonalistów, implementując innowacyjne rozwiązania i technologie na naszych realizacjach.

Last Updated on 29 października, 2020 by Łukasz

Udostępnij
KATEGORIA