Mówcy EC: Eamon Gilmore | European Executive Forum 2017

Mówcy EC: Eamon Gilmore | European Executive Forum 2017

26 i 27 2017 r. kwietnia odbyła się V edycja ,,European Executive Forum”, międzynarodowego kongresu o tematyce przywództwa, zarządzania i innowacji. Prelegentami konferencji byli wybitnych eksperci i myśliciele z Polski i z zagranicy. Zwieńczeniem było przyznane prestiżowych statuetek ,,European Leadership Awards”, dla najlepszych przedsiębiorstw, menadżerów i liderów biznesu, którzy wyróżniły się zaangażowaniem w rozwój gospodarczy kraju.

Ceremonię uroczyście otworzył jeden z gości specjalnych Forum – Eamon Gilmore – b. wicepremier, minister spraw zagranicznych i handlu Irlandii, który podkreślił kluczową rolę dobrych liderów odnosząc się do kryzysu w Irlandii i jego przezwyciężenia.

Eamon Gilmore jest przedstawicielem Unii Europejskiej ds. Praw człowieka (od marca 2019 r.), A od października 2015 r. również specjalnym wysłannikiem UE ds. Procesu pokojowego w Kolumbii. Od 2011 r. do lipca Eamon był wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii w 2014 w rządzie koalicyjnym. Był liderem Irlandzkiej Partii Pracy w latach 2007–2014 i doprowadził tę partię do najlepszych w historii wyników wyborów w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2011 r. Był jednym z najdłużej pełniących funkcję posłów do parlamentu irlandzkiego (Dáil Éireann), a od 1989 r. do 2016 r., w sześciu kolejnych wyborach do reprezentowania okręgu wyborczego Dun Laoghaire. Eamon jest byłym przywódcą Unii i aktywnym orędownikiem praw społecznych oraz orędownikiem liberalnej agendy. Prowadził kampanię na rzecz praw kobiet i LGBT. W 2016 roku został mianowany adiunktem w School of Law and Government na Dublin City University. W 2017 roku był profesorem wizytującym w School of Public Policy na Central European University w Budapeszcie. Wykładał również na uniwersytetach, w think tankach i na konferencjach poświęconych polityce publicznej w Europie, Wielkiej Brytanii, USA, Ameryce Łacińskiej, Chinach i Afryce. Jest autorem dwóch książek; w „Inside the Room” opowiada o swoich doświadczeniach w irlandzkim rządzie kryzysowym (2011 – 2014).

Eamon został uhonorowany nagrodami za wiodącą rolę w promowaniu praw człowieka. W 2017 roku został nominowany do nagrody European Innovation in Politics za rolę w kampanii małżeństw osób tej samej płci, a także za pomysł powołania w 2010 roku Konwencji Konstytucyjnej (późniejsze Zgromadzenie Obywatelskie), która zalecała przeprowadzenie referendum. Rząd Francji mianował go oficerem Legii Honorowej. Kolumbia uhonorowała go Orderem San Carlos (Gran Cruz) za pracę nad procesem pokojowym w Kolumbii.

Last Updated on 25 marca, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA