Firma chemiczna chce przerabiać odchody krów na paliwo rakiet kosmicznych

Firma chemiczna chce przerabiać odchody krów na paliwo rakiet kosmicznych

Japońska firma chemiczna pracuje nad metodą przerabiania odchodów krów na ciekły biometan, który miałby być używany jako paliwo rakiet kosmicznych – podała w poniedziałek agencja Kyodo, oceniając, że mogłoby to rozwiązać problem usuwania nieczystości z hodowli bydła.

Firma Air Water ogłosiła, że jesienią rozpocznie próby, w ramach których wytworzone przez nią paliwo ma się znaleźć w rakiecie zbudowanej przez japoński startup Interstellar Technologies.

„Chcemy wysłać rakietę w górę, używając energii neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedział przedstawiciel Air Water.

Firma produkuje ciekły biometan na japońskiej wyspie Hokkaido już od 2021 roku. Gaz powstały w wyniku przetworzenia krowich odchodów z hodowli bydła jest transportowany do fabryki, gdzie wyodrębniony z niego metan jest chłodzony i skraplany.

Kyodo podkreśla, że do napędzania rakiet kosmicznych potrzebny jest ciekły metan o wysokim stopniu czystości, który najczęściej produkowany jest ze skroplonego gazu ziemnego. Japońska firma pracuje nad tym, by paliwo o zbliżonej jakości wyprodukować z odpadów.

Interstellar Technologies ma natomiast przeprowadzić testy, by sprawdzić, czy wytworzone w ten sposób paliwo będzie odpowiednie do napędzania rakiet kosmicznych. Firma planuje użycie go w rakiecie „Zero”, która ma przenosić małego satelitę.

Naukowcy i rolnicy od lat poszukują zastosowań dla odpadów z hodowli bydła, z których słynie wyspa Hokkaido. Dziennik „Asahi Shimbun” informował w 2019 roku, że na wyspie działało wówczas ponad 70 elektrowni na biometan, które jednak były w stanie spożytkować tylko ułamek powstających tam nieczystości. Budowę kolejnych elektrowni utrudniały natomiast ograniczenia związane z przesyłem prądu liniami elektroenergetycznymi.

Przeczytaj także: Japonia wystrzeliła rakietę z lądownikiem księżycowym SLIM


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Last Updated on 19 września, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS